Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
1 stycznia weszła w życie Ustawa z dnia 19 listopada 2024 "O zmianie ustawy o podatku rolnym, ustawy o podatkach i ustawy opłatach lokalnych oraz o opłacie skarbowej". Może i brzmi to zawile, ale to co wynika z nowelizacji jest już znacznie łatwiejsze do zrozumienia. Zapłacimy mniej za garaże wielostanowiskowe oraz jednostanowiskowe w budynkach mieszkalnych. Szczegóły poniżej.
Mniejszy podatek, niższe opłaty
Dotąd miejsca w garażach wielostanowiskowych, które posiadały odrębną księgę wieczystą objęte były podatkiem według stawki dla "budynków pozostałych". Wyłącznie te stanowiska, które takiej odrębności nie miały, spełniały kryteria kwalifikujące je do opodatkowania według stawki dla "budynków mieszkalnych".
To zaś oznaczało, że właściciele miejsc z odrębną księgą, płacili podatek wyższy niemal dziesięciokrotnie od osób, które obejmował podatek od budynków mieszkalnych. Wynikiem wyroku TK, wprowadzona nowelizacja zapewnia takie same stawki dla każdego garażu (niższe, bo opodatkowane wg stawek dla budynków mieszkalnych), o ile nie jest prowadzona w nim działalność gospodarcza.
Dodajmy, że maksymalna kwota opodatkowania garażu w budynku mieszkalnym wynosiła dotąd 1,19 zł/mkw, podczas gdy w budynku pozostałym - 11,48/mkw.
Co muszę zrobić, by zapłacić mniej?
I tu odpowiedź jest prosta: NIC. Ustawa, która weszła w życie dotyczy wszystkich garaży w całej Polsce. Automatycznie unifikuje ona stawki bez konieczności składania specjalnych pism do urzędów miejskich (również korekt IN-1).
Wyższy podatek wyłącznie przy działalności gospodarczej
Wyjątkiem nieobjętym obniżką stawki podatku jest garaż, w którym zarejestrowano działalność gospodarczą. Tu stawka maksymalna w roku 2025 wyniesie nawet 34 zł/mkw.
Musimy też pamiętać, że Ustawa weszła w życie z początkiem 2025 roku. Jeśli więc posiadaliśmy garaż w roku 2024 i miał on odrębną księgę wieczystą, podatek zostanie nam naliczony jeszcze według starych zasad - ale już po raz ostatni.