wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

11°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Nielegalne składowisko odpadów
Kliknij, aby powiększyć
Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej UMW
Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej

Spółka (która wielokrotnie zmieniała nazwę) bez zezwolenia składowała i przetwarzała odpady na terenie przy ulicy Szczecińskiej, w pobliżu wałów nad Ślęzą. W 2016 roku miasto podjęło walkę z ich nielegalną działalnością. Bezskutecznie. We wtorek 5 marca na teren przy ulicy Szczecińskiej weszła policja. Zabezpieczono dowody i przesłuchano świadków. To, jak sprawa potoczy się dalej, zależy już od działań prokuratury.

Reklama

O tym, że na trzech działkach przy ulicy Szczecińskiej nielegalnie gromadzone są odpady, władze miasta wiedziały od co najmniej 2016 roku. Przeciwko spółce prowadzone były postępowania administracyjne i egzekucyjne nakazujące usunięcie odpadów. W marcu 2018 roku sprawa trafiła do prokuratury. Postępowanie umorzono w sierpniu. A w grudniu nad Wrocławiem zawisł dym z palącego się nielegalnego wysypiska. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Nielegalne składowisko odpad&oacute;w przy ul. Szczecińskiej</p> UMW
Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej

Poszerzenie kompetencji Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska (WIOŚ) i współpraca między instytucjami miejskimi i wojewódzkimi umożliwiły przeprowadzenie śledztwa, zebranie dowodów i ponowne skierowanie sprawy do prokuratury.

Walka z szarą strefą gospodarowania odpadami

We wtorek 5 marca na teren przy ulicy Szczecińskiej weszli policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą, funkcjonariusze straży pożarnej, inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ i pracownicy Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Służby znalazły na miejscu odpady wielkogabarytowe pochodzące z remontów i rozbiórek, palety, gruz budowlany oraz odpady komunalne, w tym tworzywa sztuczne. Część z nich składowana jest w kontenerach, część bezpośrednio na gruncie.

– Udało się wejść na teren, zabezpieczyć odpady oraz przesłuchać właściciela i pracowników działającej tam firmy. Obecnie prowadzone są czynności śledcze, a sprawa wraz ze szczegółową dokumentacją zostanie przekazana ponownie do prokuratury – informuje Gabriela Iwińska z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego Wrocławia.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Nielegalne składowisko odpad&oacute;w przy ul. Szczecińskiej</p> UMW
Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej

Gromadzone odpady przylegają też do ściany wału przeciwpowodziowego przy rzece Ślęza.

– O możliwym uszkodzeniu wałów powiadomiliśmy Wody Polskie – mówi Barbara Lewery z WIOŚ. – Pobrano też próbki, aby ustalić, czy są przecieki do wody.

Odpady są gromadzone i przetwarzane na tym terenie od lat. Istnieje uzasadnione podejrzenie, że wiele z nich zostało zakopane.

To trwa co najmniej od 2016 roku

O nielegalnej działalności spółki wiedziano już co najmniej osiem lat temu. A dokładniej od momentu, gdy Zarząd Zieleni Miejskiej dowiedział się, że firma działająca przy ulicy Szczecińskiej bez umowy zajęła przyległą działkę należącą do miasta. I nielegalnie składuje na niej odpady.

Władze Wrocławia w 2016 roku prowadziły postępowanie administracyjne, które zakończyło się wydaniem decyzji o nakazie usunięcia nielegalnie gromadzonych odpadów. Nakaz ten został wykonany częściowo.

– Mimo nakładania grzywien, spółka nie zakończyła swojej działalności. Co więcej, przy każdej zapowiedzianej przez miasto egzekucji firma Alfa-Eko wywoziła nielegalnie gromadzone śmieci – wyjaśnia Gabriela Iwińska.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Nielegalne składowisko odpad&oacute;w przy ul. Szczecińskiej</p> UMW
Nielegalne składowisko odpadów przy ul. Szczecińskiej

– W końcu w 2018 roku prezydent Wrocławia złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zostało ono umorzone z powodu braku znamion czynu zabronionego – dodaje Gabriela Iwińska.

Umorzenie zostało wydane w oparciu o opinię sporządzoną przez biegłego.

Do 10 lat więzienia i nawet milion złotych kary

Sytuacja się zmieniła, gdy ustawodawca poszerzył uprawnienia WIOŚ. W maju 2022 roku przy WIOŚ utworzono Wydział Zwalczania Przestępczości Środowiskowej. Inspektorzy zyskali szersze uprawnienia, w tym możliwość wykonywania niezaplanowanych kontroli i czynnej współpracy z policją i innymi służbami.

– Wydział ten został powołany właśnie po to, aby prowadzić takie sprawy. Nasi inspektorzy obserwowali ten teren od dłuższego czasu – mówi Barbara Lewery z WIOŚ. – Na Dolnym Śląsku monitorujemy już 40 takich nielegalnych składowisk – dodaje.

Trwa postępowanie. Teraz wszystko zależy od ustaleń prokuratury.

– W wyniku podjętych działań inspektorzy Wydziału Zwalczania Przestępczości Środowiskowej WIOŚ we Wrocławiu złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na nieodpowiednim postępowaniu z odpadami, tj. o czyn określony w art. 183 Kodeksu Karnego. Za zarzucane czyny grozi kara od roku do 10 lat pozbawienia wolności – informuje WIOŚ na Facebooku.

Uruchomiono też postępowanie administracyjne.

– Tylko z tego tytułu za nielegalne składowanie odpadów Spółce grozi kara w wysokości do miliona złotych – mówi Barbara Lewery.

Dodatkowo WIOŚ wystąpił do Wód Polskich z wnioskiem o sprawdzenie, czy firma nie uszkodziła wałów.

Działalność Spółki została wstrzymana.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl