Innspace to kosmiczny kolektyw, w skład którego wchodzi 14 studentów i absolwentów uczelni z całej Polski. Ich dobra passa trwa w ostatnim czasie znów zdobyli podium na międzynarodowych konkursach.
Act In Space - kosmiczny hackathon
13-14 listopada 5-osobowy zespół w składzie Justyna Pelc, Hubert Gross, Magdalena Łabowska, Milena Michalska i Arkadiusz Kołodziej zwyciężył w hackathonie ActInSpace. Jest to międzynarodowy konkurs kosmiczny, który odbywa się w kilkudziesięciu krajach jednocześnie. Zespół Innspace zwyciężył w finale lokalnym w Niemczech. Teraz czeka go etap międzynarodowy we Francji, w którym do wygrania jest lot paraboliczny ZeroG.
Podczas konkursu drużyny mają 24 godziny na przygotowanie rozwiązania jednego z kilkudziesięciu problemów, zgłoszonych przez firmy z sektora kosmicznego i powiązanych sektorów. Polska drużyna zajęła się tematem wykorzystania danych zbieranych przez auta. Ich projekt, nazwany Demeter, zakładał ich wykorzystanie w połączeniu z danymi satelitarnymi i innymi bazami danych w rolnictwie.
– Jeżeli myślimy o autach i naszym otoczeniu, automatycznie myślimy o negatywnym wpływie pojazdów na stan środowiska. Nie jesteśmy w stanie zrezygnować z aut, ale znaczny ruch samochodowy można wykorzystać też na naszą korzyść. Dzisiejsze auta zbierają znaczną ilość danych o otoczeniu, a dane te mogą nam posłużyć do stworzenia modelu, który przewidywałby wzrost upraw. Dzięki temu produkcja pożywienia mogłaby być bardziej efektywna – podsumowuje Magdalena Łabowska, członek zespołu.
Student Aerospace Challenge - podium drugi rok z rzędu
18 listopada zespół brał udział w finale konkursu Student Aerospace Challenge. To europejski konkurs poświęcony tematyce lotów suborbitalnych. Zespoły studenckie mają za zadanie opracować jedno z 10 zagadnień zaproponowanych przez organizatorów. Przez kilka miesięcy członkowie Innspace - Justyna Pelc, Małgorzata Popiel, Magdalena Łabowska, Piotr Torchała i Beata Suścicka pracowali nad analizą rynku pasażerskich lotów suborbitalnych. Projekt otrzymał patronat Polskiej Agencji Kosmicznej.
– W ramach pracy nad projektem przeprowadziliśmy badanie na grupie prawie 300 osób z ponad 25 krajów, a wyniki posłużyły nam do przygotowania rekomendacji. Chcieliśmy nie tylko zbadać rynek związany z turystyką kosmiczną, ale też zbadać potencjał lotów suborbitalnych jako środka transportu międzykontynentalnego – mówi Justyna Pelc, liderka zespołu Innspace.
Drużyna stanęła na podium, a projekt został doceniony ArianeGroup Prize. W tym samym konkursie drużyna wygrała też rok wcześniej, zdobywając ESA Grand Prix za projekt kabiny pasażerskiej samolotu suborbitalnego.
– W najbliższym czasie chcemy przygotować white paper dotyczący lotów suborbitalnych, w którym podsumujemy zdobytą podczas 2 edycji konkursu Student Aerospace Challenge wiedzę o lotach suborbitalnych – mówi Małgorzata Popiel, członek zespołu.