wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Obraz znanej malarki na sąsiedzkiej grupie z Sępolna

Największe kolekcje obrazów Krzesławy Maliszewskiej mają wrocławskie muzea. Pracę malarki można było zdobyć także na osiedlowej grupie Nasze Sępolno. Za darmo.

Reklama

Praca wrocławianki Krzesławy Maliszewskiej pojawiła się na osiedlowej grupie Nasze Sępolno z deklaracją właścicielki: oddam obraz. Na blejtramie jest nazwisko autorki, tytuł – „Wiosna”, oraz rok 1979. Rok i inicjały autorki są również na samym płótnie.

To portret młodej dziewczyny z warkoczami na niebiesko-pomarańczowym tle. Na zdjęciach są widoczne niewielkie uszkodzenia płótna.

Tył obrazu z podpisem autorki na ramie. archiwum prywatne
Tył obrazu z podpisem autorki na ramie.

- Obraz trafił do naszego domu bardzo dawno temu. Mój tato zawodowo zajmował się obróbką kamienia, w ramach przysługi wykonał jakieś drobną pracę na zlecenie pani Maliszewskiej, a obraz był formą podziękowania – opowiada pani Agnieszka, która zdecydowała się oddać obraz. - Zdaję sobie sprawę kim była autorka, lecz po prostu nigdy tego obrazu nie lubiłam. Nigdy nie wisiał na ścianie w domu, stał w piwnicy i niszczał. Przy porządkowaniu piwnicy zdecydowałam się go oddać.

Współtwórczyni Grupy Wrocławskiej

Największe kolekcje obrazów Krzesławy Maliszewskiej mają Muzeum Narodowe we Wrocławiu i wrocławskie Muzeum Miejskie. Jedna z prac jest w Zachęcie.

Artystka, pochodząca ze Lwowa, kształciła się we Wrocławiu w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych. Studiowała w pracowni malarstwa pod okiem Eugeniusza Gepperta. Podczas studiów poznała Alfonsa Mazurkiewicza – z mężem oraz z Józefem Hałasem i Małgorzatą Grabowską, współtworzyła malarską Grupę X, przystąpiła także do późniejszej Grupy Wrocławskiej.

Dr Małgorzata Miśniakiewicz, historyczka sztuki, kuratorka, badaczka sztuki współczesnej i neoawangardowej, w eseju „Pruć po okopach. Maliszewska i dziewczyny” opublikowanym w serwisie ASP Warszawa, pisze: - Maliszewska malowała kobiety, lecz nie próbowała krytycznie zobrazować ich pozycji w społeczeństwie i walczyć z patriarchatem.

Jej akty nie nawołują do seksualnej emancypacji i nie wyrażają homoseksualnego pożądania; artystkę fascynowała dziewczyńskość, nie zgłębiała jednak jej psychologicznych czy generacyjnych uwarunkowań. Lubiła modę za możliwość wyróżniania się, nie zaś za jej nonkonformistyczny potencjał.

Historyczka sztuki dodaje: - Fakt, że będąc lubianą, szanowaną i atrakcyjną kobietą, była jednocześnie osobą niebudzącą kontrowersji i nie pozostawiła po sobie popularnej legendy, zdaje się znajdować odbicie w jej twórczości, zdecydowanie koncentrującej się na kobietach i kobiecości, a jednocześnie trudnej do uznania za feministyczną.

„Wiosna” w dobrych rękach

Sporadycznie obrazy Maliszewskiej pojawiają się w internetowych serwisach aukcyjnych poświęconych sztuce. Oferty za jej prace sięgają niemal 9 tysięcy zł.

- Ten obraz próbowałam sprzedać, chciałam tylko sto złotych, lecz nie znaleźli się chętni. Dlatego oddałam go za darmo. Pani, która go odebrała, bardzo się ucieszyła, a ja też jestem zadowolona, że trafił w dobre ręce - dodaje pani Agnieszka.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama