Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Placówki działające jako Centrum Aktywności Lokalnej z założenia mają rozwijać lokalne więzi społeczne. Kształtować społeczeństwo obywatelskie, wspierać konsultacje społeczne, edukować, służyć rozrywką i radą z różnych obszarów życia.
W środę otwarto 22. CAL we Wrocławiu na Hubach
– Wrocławianie chcą być aktywni, dlatego otwieranie CAL-i to duża radość. Tym razem robimy to w nowej formule – powiedział podczas otwarcia CAL-u na Hubach prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Innowacją w CAL-u na Hubach są nie dwóch, lecz trzech współorganizatorów, a mianowicie:
- gmina Wrocław (dofinansowuje CAL);
- fundacja „Myślę, Czuję, Jestem” (poprowadzi CAL);
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe (udostępnia lokal).
Nowy model włącza do współpracy spółdzielnię mieszkaniową
Spółdzielnie w naszym mieście są naprawdę dobrymi gospodarzami. Takie działanie pokazuje, że cała idea spółdzielczości to nie tylko zarządzanie blokami, ale też budowanie kapitału społecznego.prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
– Wierzymy, że podobny model trójstronnej współpracy mógłby być powielony na wielu innych osiedlach, gdzie gmina Wrocław nie dysponuje pomieszczeniami, które byłyby odpowiednie na tego typu działalność – mówi prezydent Wrocławia.
Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe to jeden z największych tego typu podmiotów w kraju. Dysponuje pokaźnym zasobem lokalowym (ponad 100 budynków), w którym mieszka ponad 30 tysięcy osób.
– Można powiedzieć, że idea takiego centrum kiełkowała przy Widnej 17 od kilkunastu lat – mówi Mirosław Lach, przewodniczący Rady Nadzorczej Spółdzielni Mieszkaniowej Wrocław-Południe. – To miejsce jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, które diagnozowała zarówno Fundacja „Myślę, Czuję, Jestem”, jak i spółdzielnia, choćby przez badania ankietowe.
Co będzie się działo w CAL-u na Hubach
Jak wyjaśnia Mirosław Lach, już w 2019 roku mieszkańcy wypowiedzieli się w ankietach, że na osiedlu przydałyby się bezpłatne gimnastyki, a także zajęcia językowe i taneczne.
– Fundacja zbudowała ofertę skierowaną do różnych grup wiekowych. Dzięki uruchomieniu CAL-u będzie ona miała charakter jeszcze bardziej różnorodny i odpowiadający oczekiwaniom. Taka przestrzeń spotkań międzypokoleniowych, która wzmacniania więzi sąsiedzkie, jest tutaj bardzo potrzebna – mówi Mirosław Lach.
W CAL-u na Hubach będzie można przyjść na zajęcia z astronomii, połączone z obserwacją nieba. Matki z niemowlętami mogą liczyć na zajęcia umuzykalniające ich maleńkie dzieci. Nie brak też działań wpisujących się w ogólnomiejską politykę społeczną. Jeszcze przed uruchomieniem CAL przy Widnej prowadzone były proekologiczne akcje „przynieś, wymień, nie wyrzucaj”.
Galeria zdjęć
Fundacja „Myślę, Czuję, Jestem”
Fundacja wybrana w konkursie do prowadzenia CAL-u na Hubach powstała w 2012 roku. Od sześciu lat działała w lokalu przy Widnej 17 na rzecz mieszkańców tego osiedla, ale w innej formule.
Prezeską fundacji jest Teresa Malik, wieloletnia wychowawczyni i dyrektorka w Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 11 we Wrocławiu. „Podniesienie” organizacji pozarządowych do rangi operatorów CAL-i (wybory operatora odbywają się w drodze konkursu) zmienia ich sposób funkcjonowania.
– Do tej pory działaliśmy woluntarystycznie i projektowo, od zadania do zadania. Jako CAL mamy możliwości całościowej pracy z mieszkańcami. To wielka zmiana jakościowa. Szansa na wprowadzenie stałej oferty. Chcemy integrować pokolenia – mówi Teresa Malik.
W listopadzie ubiegłego roku przeprowadziliśmy diagnozę potrzeb i wiemy, czego oczekuje lokalna społeczność. Dzięki Spółdzielni Mieszkaniowej mamy bardzo dobre warunki. Lokal jest wygodny, świetnie położony, klimatyzowany, z zapleczem kuchennym.Teresa Malik
To już 22. CAL we Wrocławiu
Od 31 lipca br., już oficjalnie można to stwierdzić, we Wrocławiu działają 22 Centra Aktywności Lokalnej:
- Na ich funkcjonowanie Wrocław przeznacza ponad 5,5 mln złotych rocznie
Wraz z otwieraniem się CAL-em na Hubach, kwota jeszcze wzrośnie (od 2025 – prawdopodobnie ponad 6 mln). Mapka wrocławskich CAL-i wraz z listą podmiotów, które je prowadzą i danymi kontaktowymi, znajduje się TUTAJ
- CAL-e działają już na: Borku, Brochowie, Hubach, Jagodnie, Karłowicach-Różance, Kowalach, Kozanowie, Księżu, Lipie Piotrowskiej, Maślic, Żernik, Ołbinie, Ołtaszynie, pl. Grunwaldzkim, Przedmieściu Oławskim, Przedmieściu Świdnickim, Psim Polu-Zawidawie, Strachocinie-Swojczycach-Wojnowie, Tarnogaju, Wojszycach, Zalesiu-Zaciszu-Szczytnikach, Złotnikach.
- Strategicznym celem gminy Wrocław jest doprowadzenie do tego, aby na każdym osiedlu była infrastruktura społeczna: biblioteka z programem społecznym, CAL albo klub sportowy lub boisko. Optymalnie – minimum dwa z tych trzech elementów. CAL-e stały się pożądaną częścią osiedlowej infrastruktury. Świadczą o tym pojawiające się pytania o nowe CAL-e kierowane z osiedli, gdzie tego typu placówek jeszcze nie ma.