wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Jedyny taki wiszący most na świecie. Most Grunwaldzki ma 112 lat [ZDJĘCIA]

Jest jedną z ikon Wrocławia, a zagraniczni turyści mylą go czasem z nowojorskim Brooklyn Bridge. Z mostem Grunwaldzkim wiąże się także jedna z miejskich legend – o pilocie, który sportowym samolotem przeleciał pomiędzy lustrem wody a mostem. 10 października mija 112 lat od oficjalnego otwarcia mostu Grunwaldzkiego (pierwotnie Kaiserbrücke). Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Konkurs na nowy most ogłoszono w 1905 roku. Zadanie komplikowały niskie brzegi oraz potrzeba zachowania odpowiedniej dla żeglugi wysokości.

Do realizacji wybrano projekt mostu wiszącego R. Weyraucha i M. Mayera. Prace nadzorował Richard Plüddemann, ówczesny miejski radca budowlany Wrocławia.

Budowę mostu powierzono firmie Beuchelt z Zielonej Góry.

Most Grunwaldzki – jedyny taki most na świecie

Nowa wrocławska przeprawa przeszła do historii mostownictwa. Do dziś jest jedynym mostem wiszącym na świecie, którego pasma nośne wykonano z blach ułożonych na płask.

II wojna światowa nie oszczędziła mostu. Mimo poważnych uszkodzeń nie został jednak wyłączony z użytku. W latach 1945-1946 leżał oparty na zatopionych barkach. Naprawiony został dopiero w latach 1946-1947.

Prace nadzorował prof. Franciszek Przewirski – lwowianin austriackiego pochodzenia, twórca katedry budowy dróg i ulic na Politechnice Wrocławskiej i człowiek, który w latach powojennych budował administrację drogową na Dolnym Śląsku.

Legendarny przelot pod Grunwaldem

W maju 1951 roku zdarzyło się coś, co obrosło legendą. Wanda Dybalska z Gazety Wyborczej, autorka reportażu „Lot pod Grunwaldem”, opisywała to wydarzenie tak:

„Wiem, że było tak: nadleciał od strony Politechniki Wrocławskiej i elektrowni. Mały, zgrabny samolocik sfrunął z góry nad rzekę i przytulił się do Odry. Sunął nisko, tuż nad lustrem wody, celując w środek Grunwalda. Na mgnienie oka zniknął pod stalową konstrukcją. Przypadkowi przechodnie wstrzymali oddech z podziwu lub przerażenia. Ale pilot już był po drugiej stronie mostu, już wzbijał się wysoko w powietrze” – pisała.

Posłuchaj podcastu: Tajemnice mostu Grunwaldzkiego

Tym pilotem był najprawdopodobniej, zmarły w ub. roku, Stanisław Maksymowicz – jeden z najlepszych polskich akrobatów lotniczych, twórca Zakładu Sportów Lotniczych na wrocławskiej AWF.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl