wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czy miasto będzie miało Rzecznika Praw Uczniów? Młodzi z Wrocławia i Jeleniej Góry łączą siły
Kliknij, aby powiększyć
Obrady Młodzieżowej Rady Miejskiej Wrocławia, maj 2023 (zdjęcie główne); Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Wrocławia, i Michał Nowak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Jeleniej Góry  Tomasz Hołod (zdjęcie główne)/Izabella Nawdziun (zdjęcie w kółku)
Obrady Młodzieżowej Rady Miejskiej Wrocławia, maj 2023 (zdjęcie główne); Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Wrocławia, i Michał Nowak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Jeleniej Góry

– Siła jest w grupie, dlatego chcemy pokazać, że mówimy jednym głosem – mówi Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Wrocławia, komentując podpisanie porozumienia o współpracy między młodzieżowymi radami miast Wrocławia i Jeleniej Góry. Jakie postulaty ma młodzież?

Reklama

Porozumienie o współpracy młodzieżowe rady miast Wrocławia i Jeleniej Góry podpisały w poniedziałek (11 grudnia). Podobną współpracę wrocławianie zadeklarowali z młodzieżowymi radami Żmigrodu i Ząbkowicami Śląskimi.

My młodzi samorządowcy zrzeszeni w Młodzieżowych Radach Miast Wrocławia oraz Jeleniej Góry łączymy swoje siły i wspólnie podejmujemy działania na rzecz rozwoju młodych ludzi i ich lokalnych inicjatyw.
Preambuła porozumienia o współpracy podpisanego 11 grudnia 2023 roku

Obszary, które wymagają silnego głosu

– Zauważamy, że jako młodzież nie jesteśmy wysłuchiwani. Chcemy być silniejsi, by wypracowywać wspólne stanowisko w ważnych dla nas kwestiach – mówi Patryk Maziarz.

W porozumieniu wyszczególniono siedem wspólnych postulatów:

  • uwzględnianie w ramach procesów decyzyjnych opinii i potrzeb młodego pokolenia w sprawach istotnych dla lokalnych wspólnot;
  • powołanie Miejskich Rzeczników Praw Ucznia we Wrocławiu i Jeleniej Górze;
  • poprawę oferty komunikacyjnej dla młodzieży między naszymi miastami;
  • wypracowanie razem z samorządami, młodzieżowymi radami i organizacjami pozarządowymi wspólnej wizji rozwoju systemu edukacji na Dolnym Śląsku;
  • zwiększenie nakładów finansowych na kulturę i sztukę oraz utworzenie polityk włączających dla młodych artystów;
  • ustalenie stale progresywnego zwiększania dofinansowania do systemu ochrony zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży na Dolnym Śląsku;
  • tak dla obligatoryjnego uwzględniania postulatów młodzieżowych samorządów w planowania strategii rozwoju naszych miast i regionu.

Przewodniczący Młodzieżowej Rady Miejskiej Wrocławia zaznaczył też potrzebę wypracowywania wspólnego stanowiska w bieżących kwestiach. Kilka takich inicjatyw już podjęto, np. z okazji rocznicy inwazji na Ukrainę, w sprawie zachowania w Sejmie Grzegorza Brauna czy poczuciu braku bezpieczeństwa dziewczyn w jednej z legnickich szkół.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Wrocławia, i Michał Nowak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Jeleniej G&oacute;ry&nbsp;</p> Izabella Nawdziun
Patryk Maziarz, przewodniczący Młodzieżowej Rady Wrocławia, i Michał Nowak, przewodniczący Młodzieżowej Rady Jeleniej Góry 

Czy Wrocław będzie miał Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia?

Jednym z postulatów obu miast, i Wrocławia, i Jeleniej Góry, jest powołanie Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia. Jak przyznaje Patryk Maziarz, Wrocław jest jednym z nielicznych polskich miast, w którym nikt nie pełni tej funkcji. A konfliktów w szkołach nie brakuje.

– Młodym ogranicza się możliwość wyrażania swoich poglądów. Znane są przypadki, gdy cała społeczność szkoły chciała zorganizować tęczowy piątek, ale dyrekcja placówki nie wyraziła na to zgody. Nierzadkie są też przypadki konfliktów dotyczących ocen, które nie wynikają z wiedzy, a z osobowości ucznia – wylicza Patryk Maziarz.

Wstępne rozmowy nad utworzeniem Miejskiego Rzecznika Praw Ucznia we Wrocławiu już trwają.

– Teraz rozmawiamy już o szczegółach. Liczymy, że na przełomie stycznia i lutego 2024 roku będziemy mieli już konkretne rozwiązania – dodaje przewodniczący.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl