4. Dolnoślązacy na szczycie listy najbardziej nierzetelnych dłużników. Długi mieszkańców Dolnego Śląska liczone są w miliardach

Tomasz Wysocki,

Wśród Dolnoślązaków blisko 10 proc. ma kłopoty z terminowym spłacaniem długów shutterstock
Wśród Dolnoślązaków blisko 10 proc. ma kłopoty z terminowym spłacaniem długów

Długi Dolnoślązaków to w sumie ponad 4,21 mld zł. Kłopoty z terminowym spłacaniem zobowiązań ma niemal co dziesiąty mieszkaniec Dolnego Śląska, gorzej jest tylko w Kujawsko-Pomorskim. Krajowy Rejestr Długów ogłosił Ranking Rzetelności Konsumentów.

Długi konsumenckie Polaków przeanalizowali specjaliści Krajowego Rejestru Długów oraz Rzetelnej Firmy. Porównano sumę ogólnego zadłużenia w poszczególnych województwach, liczbę mieszkańców oraz procent dłużników w stosunku do liczby mieszkańców.

Dolnoślązacy znaleźli się wśród najbardziej nierzetelnych dłużników.

KRD: zobowiązania liczone w miliardach

Najwięcej do spłacenia mają mieszkańcy Śląska (6,36 mld zł) i Mazowsza (6,27 mld zł). Dolnoślązacy w tym zestawieniu są na trzeciej pozycji z zadłużeniem sięgającym w sumie 4,21 mld zł. Najmniejsze zobowiązania mają mieszkańcy województwa podlaskiego (930,4 mln zł).

Jednak gdyby wziąć pod uwagę liczbę mieszkańców danego regionu to listę otwierają Dolnoślązacy. Na tysiąc mieszkańców regionu przypada ponad 1,771 mln zł, niewiele mniej – 1,754 mln zł (na tysiąc obywateli) wisi nad mieszkańcami województw kujawsko-pomorskiego. Warszawa i okolice jest w środku tej tabeli – 1, 438 mln zł, a zamykają ją mieszkańcy Podkarpacia, gdzie średnio dług na tysiąc osób to 681 tys. zł.

W rankingu nieco lepiej wypadają mniej zaludnione województwa, w których nie ma wielkich aglomeracji, a dominują raczej tereny rolnicze. Mieszkańcy dużych metropolii mają więcej pokus i wydatków niż ludzie z mniejszych ośrodków. Życie tam jest też po prostu droższe
Andrzej Kulik, ekspert Rzetelnej Firmy

Sporo nazwisk Dolnoślązaków w Krajowym Rejestrze Długów

Autorzy Rankingu Rzetelności Konsumentów wzięli pod uwagę także liczbę niesolidnych dłużników w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców poszczególnych województw.

Najgorzej wypadło Zachodniopomorskie – 9,78 proc., ale Dolny Śląsk w tym zestawieniu jest już na drugim miejscu. Aż 9,62 proc. mieszkańców regionu ma problemy z terminowym spłacaniem zobowiązań.

Listę zamykają mieszkańcy Podkarpacia, gdzie z długami zalega 3,75 proc. wszystkich obywateli regionu. Z kolei w województwie mazowieckim ten współczynnik wynosi 6,77 proc.

Ile średnio długu na głowie

W raporcie KRD i Rzetelnej Firmy przedstawiono również dane dotyczące wysokości zadłużenia na głowę osób zarejestrowanych w rejestrze dłużników.

Tu stawkę otwierają mieszkańcy województwa Mazowieckiego, których zobowiązania sięgają średnio 21 tys. 248 zł. Dla Dolnego Śląska ta wartość wynosi 18 tys. 413 zł, zaś tabelę zamyka Lubuskie, w którym statystyczny dłużnik ma zobowiązania na poziomie 17 tys. 243 zł.