35mm.online https://35mm.online/ to nowoczesna cyfrowa platforma oferująca legalny dostęp do setek filmów tworzących historię polskiej kinematografii. Znajdziesz tam tam i te, które powstały w naszym mieście.
Jakie filmy z Wrocławiem w tle możesz zobaczyć na platformie 35mm?
„Anatomia miłości” w reżyserii Romana Załuskego (1972)
„Anatomia miłości” to historia burzliwej, pełnej rozstań i powrotów miłości Ewy, owdowiałej plastyczki (w tej roli Barbara Brylska) i Adama, architekta (gra go Jan Nowicki). W tle widać Wrocław – jego zabytki i przyrodę. No i oczywiście ulice. Można zobaczyć, jak wyglądały na początku lat siedemdziesiątych!
„Ewa chce spać” w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego (1957)
„Ewa chce spać” to historia młodziutkiej dziewczyny, Ewy (gra ją Barbara Kwiatkowska-Lass), która w przeddzień rozpoczęcia roku szkolnego przyjeżdża do miasta, w którym ma rozpocząć naukę. Nie zostaje wpuszczona do internatu, więc musi poszukać noclegu. Zdjęcia kręcono m.in. we Wrocławiu. Na filmie widać m .in. Most Zwierzyniecki i jego okolice.
„Lalka” w reżyserii Jerzego Hasa (1968)
Film, który jest adaptacją słynnej powieści Bolesława Prusa, to historia starań zamożnego kupca Wokulskiego (w tej roli Mariusz Dmochowski) o rękę i serce pięknej, lecz wyniosłej szlachcianki Izabeli Łęckiej (w tej roli zjawiskowa Beata Tyszkiewicz). Wrocław „gra” w tym filmie XIX-wieczną Warszawę.
„Rękopis znaleziony w Saragossie”, w reżyserii Jerzego Hasa (1964), część 1 i część 2
„Rękopis znaleziony w Saragossie” to jedyna w swoim rodzaju, pełna magii historia młodego oficera Alfonsa van Wordena (gra go Zbigniew Cybulski), który wyrusza do Madrytu by objąć nowe stanowisko, a po drodze spotyka duchy, wisielców i opętane księżniczki. Film powstał na podstawie powieści Jana Potockiego, a filmowy Madryt powstał w okolicach Morskiego Oka we Wrocławiu.
Nie tylko fabuła
Na platformie 35mm.online można zobaczyć także filmy dokumentalne oraz setki odcinków Polskiej Kroniki Filmowej. Tu także można znaleźć kadry z Wrocławia, np. w materiale dotyczącym miasta w latach 1945-1965, zawierającym archiwalne zdjęcia z niemieckich kronik filmowych, a także powojenne zdjęcia, na których widzimy m.in. wyższe uczelnie, teatry czy spacer nad Odrą.
Na jakim sprzęcie można obejrzeć te filmy?
Filmy mają świetną jakość, ponieważ zostały poddane cyfrowej rekonstrukcji. Możesz je obejrzeć na laptopie, telefonie lub – dzięki aplikacji Smart TV – na ekranie własnego telewizora. Dostęp do platformy jest na razie bezpłatny. Żeby skorzystać z oferty Premium musisz jedynie zarejestrować się na stronie https://35mm.online/.