wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

5°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Miasto, mimo startu rządowego programu szczepień przeciw HPV, nie zawiesza własnego programu
Kliknij, aby powiększyć
szczepienie poprzez zastrzyk w ramię, zdjęcie ilustracyjne UMW
szczepienie poprzez zastrzyk w ramię, zdjęcie ilustracyjne

1 czerwca ruszył powszechny, darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat, finansowany z budżetu państwa. Darmowe szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka realizowane są we Wrocławiu już od 12 lat. W tym czasie w stolicy Dolnego Śląska zaczepionych zostało blisko 27 tys. nastolatków! Wrocław wydał na ten cel ponad 9 mln zł.

Reklama

- Start rządowego programu szczepień nie oznacza, że Wrocław zawiesza działalność w tym zakresie. Ministerstwo Zdrowia finansuje zakup szczepionek i organizację szczepień, ale nie prowadzi edukacji dotyczącej HPV. Dlatego we Wrocławiu wciąż będziemy organizować w szkołach spotkania edukacyjne dla młodzieży i ich rodziców. W takich spotkaniach wzięło do tej pory udział ponad 30 tys. rodziców i ponad 37 tys. dzieci. Chcemy, aby wrocławianki i wrocławianie świadomie dokonywali wyborów, gwarantujących bezpieczeństwo zdrowotne dla siebie i swoich dzieci – podkreśla Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMW.

Rekordowa wyszczepialność przeciwko wirusowi HPV we Wrocławiu

Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) to realizowane od 2010 roku działania, obejmujące nie tylko szczepienia, ale także szereg przedsięwzięć edukacyjnych dla nastolatków i ich rodziców. Zasady jego funkcjonowania odpowiadają założeniom Światowej Organizacji Zdrowia. I to właśnie dzięki działaniom edukacyjnym Wrocław może pochwalić się rekordową  wyszczepialnością na poziomie 72,5 procent. Na podobnym poziomie szczepione są nastolatki między innymi w Finlandii, Norwegii, Szwecji czy Wielkiej Brytanii.

Taka edukacja powinna być prowadzona w całej Polsce. Wirus HPV jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy u kobiet, ale także nowotwory górnych dróg oddechowych u mężczyzn - a te nowotwory zabijają. Edukacja jest niezbędnym czynnikiem, by skutecznie z nimi walczyć. Wrocław zawsze był miastem, które dbało o zdrowie mieszkańców, a tak wysoka wyszczepialność oznacza, że miejski program jest bardzo skuteczny
prof. Alicja Chybicka, specjalistka onkologii i hematologii dziecięcej, immunologii i transplantologii klinicznej

Ze 140 przychodni, które dotąd szczepiły nastolatki we Wrocławiu, nowe umowy z Ministerstwem Zdrowia podpisało 79 placówek. Listę przychodni znajdziecie tutaj. Rodzice mogą zgłosić się do wybranej przez siebie placówki.

We Wrocławiu, w roku szkolnym 2022/2023, programem szczepień przeciwko HPV objętych zostało w sumie 4034 trzynastolatków, w tym 2019 chłopców. Po upływie 6 miesięcy od pierwszej dawki należy ponownie zgłosić się do poradni po drugą dawkę szczepienia. Takie postępowanie gwarantuje optymalną ochronę przed HPV, a tym samym przed rakiem szyjki macicy oraz innymi chorobami nowotworowymi będącymi następstwem zakażenia HPV.

Co roku na świecie raka szyjki macicy wykrywa się u 500-600 tys. kobiet. W Polsce taką diagnozę słyszy ok. 3 tys. kobiet. Wg danych serwisu Onkonet w 2020 r. stwierdzono u nas 3 tys. 862 zachorowań i 2 tys. 137 zgonów. Polska ma jeden z najwyższych wskaźników zachorowalności i umieralności w Europie. Jak wynika z danych Krajowego Rejestru Nowotworów, mamy też jeden z najniższych w Europie odsetek przeżyć 5-letnich, będący miarą wyleczalności — 48,3 proc. Średnia europejska to 62,1 proc.

Wrocławski program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). NAJWAŻNIEJSZE LICZBY (od 2010 roku)

  • 32 160 liczba rodziców objętych edukacją,
  • 37 581 liczba uczniów objętych edukacją,
  • 26 704 liczba dziewcząt i chłopców zaszczepionych p. HPV,
  • 72,52 % średnia wyszczepialność we wszystkich edycjach,
  • 9 252 851,00 zł łączny koszt wszystkich edycji programu.

Źródło: Urząd Miejski Wrocławia

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl