Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Oncofertility, czyli zabezpieczenie płodności u chorych na raka
Problemy związane z płodnością osób chorych na raka są wieloaspektowe. Zajmuje się nimi obszar medycyny, tzw. oncofertility. Nadrzędnym celem specjalistów jest takie zabezpieczenie płodności, aby po zakończeniu terapii onkologicznej pacjenci mogli mieć własne dzieci.
Mrożenie materiału genetycznego to dodatkowa pomoc dla pacjentów, którzy już zostali pokrzywdzeni przez chorobę.dr n. med. Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
Aby zabezpieczenie płodności było możliwe, materiał genetyczny powinien zostać pobrany jak najwcześniej, najlepiej jeszcze przed rozpoczęciem terapii onkologicznej. Później w wielu przypadkach może być bowiem już na to za późno.
Kto może skorzystać z finansowania
Urząd Miejski Wrocławia prowadził w zeszłym roku pilotażowy program polegający na finansowaniu pobierania i mrożenia komórek rozrodczych osób chorych onkologicznie. Okazał się on bardzo potrzebny.
– W pilotażowym programie wzięło udział piętnaście osób, dwanaście kobiet i trzech mężczyzn. Mamy nadzieję, że w tym roku pomożemy większej liczbie pacjentów - informuje Joanna Nyczak, dyrektorka Wydziału Zdrowia UMW.
Szacowany koszt jednostkowy uczestnictwa wynosi 2340 zł w przypadku mężczyzn i 6300 zł dla kobiet.
Aby wziąć udział w programie, należy spełniać następujące kryteria:
- być w wieku 18-40 lat,
- posiadać zameldowanie we Wrocławiu,
- zostać zakwalifikowanym jako pacjent onkologiczny, którego płodność jest zagrożona.
Najliczniejszą grupę, która jest kwalifikowana się do tego programu, stanowią pacjentki chorujące na raka piersi. Te nowotwory szybko rosną i są wrażliwe na chemioterapię, która najbardziej uszkadza komórki rozrodcze.dr n. med. Piotr Lepka z Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii
O swojej sytuacji opowiada w filmie Wiktoria Maj.
U kobiet najwięcej obaw może wzbudzać procedura przygotowująca do pobrania materiału genetycznego. Kwestię tę wyjaśnia dr n. med. Piotr Lepka:
– Są różne schematy poboru komórek jajowych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu leczenie hormonalne. W przypadku pacjentów onkologicznych może być to jednak ryzykowne. W przypadku pacjentów onkologicznych są specjalne schematy o obniżonych wartościach hormonów, aby zminimalizować to ryzyko, możliwe jest też pobieranie komórek z naturalnego cyklu miesiączkowego – dr n. med. Piotr Lepka.
Jak przystąpić do programu?
O kwestie zabezpieczenia płodności należy pytać swoich lekarzy onkologów. Wszelkich informacji udzielają też dwie kliniki leczenia bezpłodności, które biorą udział w programie:
- InviMed Europejskie Centrum Macierzyństwa, ul. Dąbrowskiego 44, tel. 500 900 88;
- Kliniki i Laboratoria Medyczne INVICTA, ul. Grabiszyńska 186/1B, tel. 58 585 88 01.
W klinikach tych przeprowadzana jest kwalifikacja do programu, procedura przygotowywania pacjentów do procedury pobrania materiału genetycznego, jak i przechowywane są komórki rozrodcze.