Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
- Matura 2023 w nowej i starej formule
- Matura z języka polskiego 2023. Jak będzie wyglądał egzamin w nowej formule?
- Zobacz arkusze pokazowe z matury z polskiego na poziomie podstawowym
- Co trzeba mieć ze sobą na egzaminie maturalnym z polskiego?
- Arkusze egzaminacyjne CKE. Kiedy publikacja?
- Ustna matura z polskiego 2023. Lista jawnych pytań
- Matura z polskiego w starej formule 2015
- Jak przygotować się do matury 2023? Radzi polonistka, autorka popularnego kanału na YouTube
Matura 2023 w nowej i starej formule
Matura 2023 budzi wiele emocji. Powodów jest kilka, m. in. podział na:
- tzw. nową formułę (dotyczy absolwentów 4-letnich liceów ogólnokształcących)
- i starą (2015 - dotyczy absolwentów 4-letnich techników, branżowych szkół II stopnia oraz wszystkich typów szkół z lat ubiegłych).
Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna, deklarację o przystąpieniu do egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym złożyło we Wrocławiu ponad 6 tys. uczniów, z czego 4264 osób będzie zdawało maturę w tzw. nowej formule, a 1906 – maturę 2015 (liczby te dotyczą tegorocznych absolwentów, którzy przystępują do egzaminu po raz pierwszy).
Przedmaturalną atmosferę podgrzało też wiele zmian, które w ostatnich miesiącach wprowadzono do egzaminów, m.in. do matury z języka polskiego. Najważniejsze dotyczą czasu trwania egzaminu, wymagań, które należy spełnić, żeby zdać egzamin oraz samej formy przeprowadzania matury z języka polskiego. Słowem, można się w tym wszystkim nieco pogubić.
Zobacz arkusze egzaminacyjne z matury próbnej z polskiego 2023
Matura z języka polskiego 2023. Jak będzie wyglądał egzamin w nowej formule?
W czwartek 4 maja 2023 w szkołach w całej Polsce rozpocznie się maturalny maraton. Na pierwszy ogień pójdzie pisemny język polski na poziomie podstawowym (rozszerzony zaplanowano na środę 17 maja o godz. 9:00). Jak będzie wyglądał egzamin na poziomie podstawowym?
- początek matury o godz. 9:00;
- czas trwania egzaminu: 240 minut (poziom podstawowy);
- uczeń otrzyma dwa arkusze. Pierwszy będzie się składać z 2 części (język polski w użyciu, test historyczno-literacki), drugi z 1 części - wypracowania, w którym trzeba uwzględnić dwa utwory literackie (w tym jeden obowiązkowy z listy lektur) oraz dwa konteksty, na przykład biograficzne, kulturowe, historyczne;
- maksymalna liczba punktów możliwych do uzyskania: 60; minimalna: 21;
- liczba tekstów obowiązkowych na maturze: 32 (w tym 9 we fragmentach), w informatorze CKE wymienia jeszcze 10 utworów poetyckich z adnotacją, że na egzaminie nie będzie sprawdzana znajomość ich treści;
- wypracowanie: 2 tematy do wyboru; możliwość odwołania do dowolnej lektury obowiązkowej; minimum 300 wyrazów;
Przypomnijmy, że w marcu 2023 Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało o zmianach w egzaminach dojrzałości. Po analizie wyników próbnych matur oraz konsultacjach przeprowadzonych przez CKE zdecydowano się na wprowadzenie zmian na maturze 2023 (oraz 2024). W przypadku języka polskiego uczeń będzie mógł popełnić więcej błędów językowych, ortograficznych i interpunkcyjnych i nadal uzyskać dużo punktów za wypracowanie.
Zobacz arkusze pokazowe z matury z polskiego na poziomie podstawowym
Co trzeba mieć ze sobą na egzaminie maturalnym z polskiego?
Na pisemnej maturze z języka polskiego (poziom podstawowy) trzeba mieć ze sobą długopis lub pióro z czarnym tuszem/atramentem oraz dowód osobisty. Uwaga! Nie można korzystać z żadnych pomocy, np. ze słowników ortograficznych czy poprawnej polszczyzny.
Arkusze egzaminacyjne CKE. Kiedy publikacja?
Arkusz CKE z matury z polskiego zostanie udostępniony przez CKE tego samego dnia. Harmonogram:
- w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 9:00 – tego samego dnia około godz. 14:00,
- w przypadku egzaminów, które rozpoczynają się o godz. 14:00 – tego samego dnia około godz. 19:00.
Ustna matura z polskiego 2023. Lista jawnych pytań
Matury ustne rozpoczną się 10 maja. Na egzaminie z języka polskiego maturzysta będzie losował zestaw egzaminacyjny składający się z dwóch zadań. Jedno z nich z zakresu lektury obowiązkowej (pytanie z grupy zadań jawnych), drugie – związane z literaturą lub z innymi dziełami sztuki. Zdający ma omówić je na podstawie dołączonego do polecenia tekstu, np. ikonograficznego, literackiego czy językowego (pytanie niejawne).
Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEiN przyznał podczas konferencji prasowej, że w przypadku tzw. nowej matury największe zmiany obejmą właśnie egzaminy z języka polskiego.
- W przypadku nowej matury, w części dotyczącej znajomości historii i literatury, która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych zamieszczanych przez CKE, postanowiliśmy zmniejszyć na razie liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120.Dariusz Piontkowski, Sekretarz Stanu w MEiN
Matura z polskiego w starej formule 2015
Jak będzie wyglądała matura z polskiego na poziomie podstawowym w starej formule 4 maja? Egzamin rozpocznie się o godz. 9:00 i potrwa 170 minut. Maturzystów obowiązuje większa liczba lektur obowiązkowych niż tych zdających egzamin w nowej formule. Egzamin będzie składał się z dwóch części - tzw. czytania ze zrozumieniem (tu znajdą się dwa teksty i pytania do nich) i wypowiedzi pisemnej. Jeżeli chodzi o wypracowanie, to uczniowie będą mieli do wyboru trzy tematy. Maksymalna liczba punktów, które można zdobyć to 70. Uczeń może wnieść na salę słownik ortograficzny.
Jak przygotować się do matury 2023? Radzi polonistka, autorka popularnego kanału na YouTube
źródło: