wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Edukacja
  4. Matura 2023. Zmiany w egzaminie ustnym z języka polskiego. Będzie łatwiej? [SZCZEGÓŁY]

Matury już za dwa miesiące, a na uczniów czekają zmiany, które z pewnością ich ucieszą. Otóż, lista jawnych pytań na egzamin ustny z j. polskiego została skrócona z 227 do 110 zagadnień – czyli ponad o połowę mniej! Wczoraj (1 marca) poinformowało o tym Ministerstwo Edukacji i Nauki. Zobaczcie aktualną listę jawnych pytań opublikowaną przez Centralną Komisję Egzaminacyjną.

Reklama

Zmiany w egzaminie maturalnym z j. polskiego

W środę, 1 marca, podczas konferencji prasowej minister edukacji – Przemysław Czarnek z wiceministrem Dariuszem Piontkowskim oraz dyrektorem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, Marcinem Smolikiem, poinformowali o zmianach w tegorocznym egzaminie maturalnym z j. polskiego. Otóż, lista jawnych pytań w części ustnej egzaminu zostanie skrócona.

– W przypadku nowej matury w części dotyczącej znajomości historii i literatury, i która opiera się w dużej mierze na tzw. pytaniach jawnych zamieszczanych przez CKE, postanowiliśmy zmniejszyć na razie liczbę tych pytań z ponad 220 do maksymalnie 120 – mówił wiceminister.

Lista zagadnień na maturę ustną z języka polskiego 2023

Na maturze ustnej zdający będą losowali zestaw egzaminacyjny, który składa się z dwóch zadań. Pierwsze zawiera zagadnienie sprawdzające znajomość treści i problematyki lektury obowiązkowej (z grupy zadań jawnych), a drugie dotyczy zagadnienia związanego z literaturą lub innymi dziełami sztuki albo językiem, następnie omawia się je na podstawie dołączonego materiału (tekstu literackiego, nieliterackiego albo ikonicznego). 

Na aktualnej liście jawnych pytań znalazło się 110 zadań, z którymi można zapoznać się w naszej galerii. Zobaczcie!

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl