Maszkaronów jest łącznie aż 68. Są ich cztery rodzaje. Ważą ponad 200 kg, dlatego ich montaż nie jest łatwy. Po zamontowaniu kilku pierwszych rzeźb operację tymczasowo przerwano ze względu na silny nurt w Odrze.
Nad oczyszczeniem jednej rzeźby kamieniarz pracował tydzień
Maszkarony to rzeźbiarskie motywy dekoracyjne w postaci stylizowanej głowy ludzkiej lub fantastycznej postaci. Najczęściej stosowano je jako ozdoby wsporników, kolumn czy zworników.
Galeria zdjęć
Rzeźby po dokładnym oczyszczeniu zostały ponumerowane, podobnie jak ich podstawy. Będą zamontowane od strony wschodniej i zachodniej mostu Pomorskiego Południowego.
W czasie trwającego od 2020 r. remontu mostów Pomorskich najpierw zdemontowano rurę, a potem maszkarony, które pojechały do renowacji w zakładzie Obróbki Kamienia Naturalnego Głaz w Jeszkowicach pod Wrocławiem. Nad jedną rzeźbą kamieniarz pracował nawet tydzień.
Musieliśmy m.in. usunąć graffiti, umyć maszkarony wodą z kwasem fluorowodoworym, który działa na kwarc. Następnie usuwaliśmy zanieczyszczenia, a jeśli coś zostało to, niestety, musieliśmy rzeźby doczyścić ręcznie dłutem lub kamyczkiem do szlifowaniaAndrzej Kałużyński, kamieniarz z 20-letnim stażem
Maszkarony znajdziemy w katedrze we Wrocławiu i Paryżu
Jedne z najbardziej znanych maszkaronów na świecie występują w paryskiej katedrze Notre-Dame. We Wrocławiu można je zobaczyć m.in. na południowej elewacji kolegiaty p.w. Świętego Krzyża i Świętego Bartłomieja na Ostrowie Tumskim oraz na drzwiach katedry św. Jana Chrzciciela.
Warto też przypomnieć, że od dwóch tygodni trwa montaż opraw stylizowanych lamp, które ustawione są na sterczynach znajdujących się na moście Pomorskim Południowym. Większość z nich została już ukończona. Mają czarny kolor, który będzie pasował do piaskowej barwy maszkaronów.
Koszt przebudowy mostów Pomorskich wyniesie ok. 70 mln złotych. Prace mają zakończyć się do marca 2023 r.