wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Tych budynków i miejsc już nie ma (GALERIA)
Kliknij, aby powiększyć
Dawne targowisko na pl. Nowy Targ. Widać stragany i okoliczne budynki. W kółku po lewej stronie screen Mapy Znikającego Wrocławia Tomasz Olszewski ze zbiorów Muzeum Miejskiego Wrocławia/print screen google maps
Dawne targowisko na pl. Nowy Targ. Widać stragany i okoliczne budynki. W kółku po lewej stronie screen Mapy Znikającego Wrocławia

Kino Dworcowe na Głównym, Gospoda na Ostatnim Groszu, dawna stołówka Politechniki Wrocławskiej, cyrk Buscha na Przedmieściu Świdnickim, cukrownia Klecina czy wieża widokowa pamięci Cesarza Wilhelma w lesie Osobowickim - m.in. te miejsca możemy zobaczyć na powstającej, internetowej Mapie Znikającego Miasta. Ma być ona swego rodzaju sentymentalnym archiwum, przypominającym nieistniejące już albo bardzo zmienione budynki i obiekty związane z historią Wrocławia. Zobaczcie galerię zdjęć.

Reklama

- Chodzi tu zarówno o historyczne budynki, jak i o obiekty handlowe, kulturalne, handlowe czy przemysłowe, które warto ocalić od zapomnienia. Zachęcamy wrocławian, żeby przysyłali nam swoje propozycje miejsc, których już nie ma albo bardzo się zmieniły, a które są dla nich ważne i które wspominają z sentymentem. Mapa Znikającego Miasta może być cennym źródłem wiedzy o historii Wrocławia i jego przemianach - mówi Hanna Mokijewska z Wrocławskiego Instytutu Kultury, który prowadzi projekt „Znikające Miasto”.

Wspomniana, internetowa mapa jest jego częścią. Już teraz możemy zobaczyć na niej takie nieistniejące już miejsca, jak: cyrk Buscha, który istniał kiedyś na Przedmieściu Świdnickim, dawna stołówka Politechniki Wrocławskiej rodem z PRL-u, pomnik pamięci Cesarza Wilhelma w lesie Osobowickim czy Luna Park przy Rakowieckiej, reprezentacyjny kompleks rozrywkowy, który w sumie mógł pomieścić nawet 10 tys. gości. Część z tych obiektów i miejsc możecie zobaczyć w naszej galerii.

Internetowa Mapa Znikającego Miasta jest aktualizowana i każdy z nas może być jej współtwórcą. Jeśli znacie takie miejsca we Wrocławiu i chcecie się nimi podzielić, piszcie na adres mailowy: barbara[at]instytutkultury.pl.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p><strong>Dawna stoł&oacute;wka Politechniki Wrocławskiej&nbsp;</strong>u zbiegu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego&nbsp;podczas rozbi&oacute;rki w 2015 r.</p>
<p>&nbsp;</p> archiwum wroclaw.pl
Dawna stołówka Politechniki Wrocławskiej u zbiegu ul. Smoluchowskiego i Wybrzeża Wyspiańskiego podczas rozbiórki w 2015 r.  

Znikające Miasto w Barbarze 

To nie wszystko. O „znikających miejscach” będzie można również porozmawiać w Barze Barbara przy ul. Świdnickiej. Wrocławski Instytut Kultury organizuje tam cykl wykładów i spotkań „Znikające Miasto”. Ich uczestnicy podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami na temat stopniowego zanikania różnych elementów przestrzeni Wrocławia.

„Przewodnim tematem Barbary w 2023 roku jest fenomen znikającego miasta, które ulega ciągłym przekształceniom. Wspólnie prześledzimy przeszłość, przeanalizujemy, jak sztuka i architektura mogą się łączyć w skuteczne działania prospołeczne, oraz jaką siłę mają w transformowaniu przestrzeni. Przez ZNIKAJĄCE MIASTO prowadzić nas będą wykłady dotyczące poszczególnych dziesięcioleci w historii Wrocławia - począwszy od lat 40. aż do teraźniejszości. Podsumujemy, jakie budowle musiały zniknąć na rzecz nowych tworów w tkance miasta”. 
Wrocławski Instytut Kultury

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Solpol przy ul. Świdnickiej Tomasz Hołod
Solpol przy ul. Świdnickiej

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Poltegor przy Powstańc&oacute;w Śląskich. Dziś w miejscu biurowca stoi Sky Tower.&nbsp;</p>
<p>fot.&nbsp;<span style="color: #54595d; font-family: sans-serif; font-size: 13.6px; background-color: #f8f9fa;">&nbsp;</span><strong style="color: #54595d; font-family: sans-serif; font-size: 13.6px; background-color: #f8f9fa;"><a class="external text" style="text-decoration-line: none; color: #3366cc; background: none;" href="http://bartoszsenderek.blogspot.com/" rel="nofollow">Bartosz Senderek</a></strong><span style="color: #54595d; font-family: sans-serif; font-size: 13.6px; background-color: #f8f9fa;">&nbsp;/ <a href="https://pl.wikipedia.org/wiki/Poltegor_Centre_we_Wroc%C5%82awiu#/media/Plik:Poltegor_wroclaw.JPG">Creative Commons BY-SA-2.5 / Wikimedia Commons</a></span></p> Bartosz Senderek / Creative Commons BY-SA-2.5 / Wikimedia Commons
Poltegor przy Powstańców Śląskich. Dziś w miejscu biurowca stoi Sky Tower.  fot.  Bartosz Senderek / Creative Commons BY-SA-2.5 / Wikimedia Commons

Wrocław lat 80. i 90. oraz queerowa historia miasta

Najbliższy wykład w Barbarze już 14 września (godz. 18.00). Będzie dotyczył miejsc i budynków z lat 80. XX w., a poprowadzi go Anka Bieliz, animatorka i menadżerka kultury.

Lata 80. we Wrocławiu to okres wyhamowania dużych inwestycji wielkopłytowych na obrzeżach miasta i tzw. powrotu do śródmieścia. Zainteresowanie centralnymi obszarami miasta, wcześniej mocno zaniedbanymi, z niewyremontowanymi kamienicami i stawianymi we wnętrzach podwórkowych prowizorycznymi budkami, blaszakami czy samowolkami budowlanymi rozpoczęło największy w skali Polski ruch plombowania. 
Wrocławski Instytut Kultury

Z kolei 26 września Ewa Pluta, rzeczniczka prasowa Muzeum Miejskiego we Wrocławiu, opowie o queerowej przeszłości miasta. Spotkanie nosi tytuł „Brokat, wolność i swoboda” (godz. 18.00).

- Queerowa historia Wrocławia jest bardzo bogata. Chcę opowiedzieć przede wszystkim o jej przedwojennych śladach, ale przede wszystkim o takich osobach związanych z naszym miastem, jak Magnus Hirschfeld (prekursor seksuologii) czy Alice Rosenstein (pionierka neuroradiologii i neurochirurgii, która broniła praw gejów w czasach antysemityzmu - red.). Opowiem także o tzw. Tęczowym Szlaku, czyli Promenadzie Staromiejskiej i o najważniejszych miejscach związanych z osobami nieheteronormatywnymi. Według mnie jest to przede wszystkim Uniwersytet Wrocławski, ale nie tylko.
Ewa Pluta

„Tym już nie pojedziecie”, czyli o znikającej komunikacji miejskiej

Bardzo ciekawie zapowiada się także spotkanie historyka i motorniczego Tomasza Sielickiego - „Tym już nie pojedziecie” o znikającej komunikacji miejskiej (12 października, godz. 18.00). Dwa dni później odbędą się natomiast warsztaty związane z tym tematem (biletowane).

Wstęp na wykłady jest wolny. Harmonogram wydarzeń na wrzesień i październik w Barbarze znajdziecie w naszej galerii.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl