wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Uczniowie odnowili samolot treningowy TS-11 Iskra

Uczniowie LZN odnowili TS-11 Iskrę, samolot treningowy Polskich Sił Powietrznych, który stoi przed szkołą

Data publikacji: Autor:

Przed Lotniczymi Zakładami Naukowymi przy ulicy Kiełczowskiej stoi pięć maszyn. Dziś najjaśniej błyszczy jednak samolot treningowy Polskich Sił Powietrznych – TS-11 Iskra. A to dlatego, że uczniowie LZN i wolontariusze z firmy Collins Aerospace Wrocław odrestaurowali jej podzespoły, odmalowali poszycie i odnowili numer.

Reklama

Na dziedzińcu Lotniczych Zakładów Naukowych stoi pięć maszyn:

  • wielozadaniowy Antonow An-2,
  • wielozadaniowy śmigłowiec Mil Mi-2,
  • MiG-21 (dwa egzemplarze),
  • treningowa TS-11 Iskra.

Każdy może je zobaczyć, dotknąć ich, na terenie LZN przy ulicy Kiełczowskiej 43. To ma swoje zalety i wady.

Plusem jest dostępność legendarnych maszyn, zwłaszcza dla uczniów mechaniki lotniczej, którzy korzystają z samolotów podczas zajęć. Po to tu stoją.

Minusem jest jednak ciągłe narażenie na zmienne warunki atmosferyczne, co sprawia, że maszyny niszczeją.

<p>Śmigłowiec Mil Mi-2&nbsp;przed budynkiem Lotniczych Zakład&oacute;w Naukowych przy ul. Kiełczowskiej&nbsp;</p> Marek Księżarek
Śmigłowiec Mil Mi-2 przed budynkiem Lotniczych Zakładów Naukowych przy ul. Kiełczowskiej 

Galeria zdjęć

Maszyny wymagają odnowienia

– Kilka lat temu, jeszcze przed pandemią Urząd Miejski Wrocławia przyznał nam dofinansowanie na odnowienie maszyn. Odrestaurowaliśmy wówczas Antonowa – mówi Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska, dyrektorka Lotniczych Zakładów Naukowych.

Pozostałe maszyny czekały na sponsorów. TS-11 Iskrze poszczęściło się.

– Z inicjatywą remontu Iskry wyszła firma Collins Aerospace – mówi Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska.

<p>Iskra TS-11 przed budynkiem Lotniczych Zakład&oacute;w Naukowych przy ul. Kiełczowskiej&nbsp;</p> Marek Księżarek
Iskra TS-11 przed budynkiem Lotniczych Zakładów Naukowych przy ul. Kiełczowskiej 

To wrocławska firma specjalizująca się w produkcji części, podzespołów i podwozi lotniczych do samolotów. – Z Collins Aerospace współpracujemy od lat w zakresie praktyk zawodowych, ale nie tylko. Tym razem zaproponowali, że wyremontują Iskrę – mówi Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska.

To był pokoleniowy remont

Dyrektorka LZN śmieje się, że to był remont pokoleniowy. Trzon stanowili bowiem: uczeń LZN, jego ojciec i dziadek. Do nich dołączali inni.

– Ekipa pracująca przy maszynie zmieniała się, bo prace prowadzone były popołudniami i to jeszcze w maju, tuż przed końcem roku szkolnego – mówi Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska. – Dla nas bardzo ważne było, że nie musieliśmy transportować Iskry, jak było w przypadku Antonowa. Wówczas samolot był przewożony na platformie pod Wrocław. Iskra na szczęście mogła być remontowana u nas na dziedzińcu – tłumaczy dyrektorka LZN.

Galeria zdjęć

TS-11 Iskra

Samolot treningowy TS-11 Iskra mierzy 11,15 metrów długości i 10,06 metra szerokości. Jest dość niska, ma 3,5 metra wysokości. Była to pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.

– ISKRA o numerze bocznym 706 to prawdziwa ikona polskiego lotnictwa. Na jej renowację poświęciliśmy ponad 200 godzin pracy, wykonywanej nieodpłatnie w ramach wolontariatu – mówi Paweł Wielgoś, dyrektor ds. technicznych w Collins Aerospace Wrocław.

To jeden z 400 wyprodukowanych maszyn tego typu. Od lat 60. XX wieku do 2020 r. wykorzystywany był do celów treningowych Polskich Sił Powietrznych.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama