Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Kryzys to wydarzenie nagłe, które zagraża życiu i zdrowiu człowieka, jego mieniu i/lub środowisku naturalnemu. Podczas kryzysu liczy się czas. Wiadomo, że kryzys wiąże się z koniecznością wdrożenia procedur nadzwyczajnych i zaangażowania służb.
Im większa świadomość osób, które znalazły się w kryzysie, na temat płynących z niego zagrożeń i zasad postępowania w trudnej sytuacji, tym lepiej. Pozwala to ograniczyć straty i zwiększa szansę na przetrwanie. Zacznijmy od tego, co może się nam przytrafić w mieście.
Powódź
Ten kataklizm Wrocław dobrze zna. Powódź nadchodzi powoli, ale gdy już woda wdziera się do miasta, eskaluje szybko, a żywioł staje się śmiertelnym zagrożeniem. Kiedy trzeba będzie ewakuować ludność z terenów, jakie mogą ulec zalaniu, w akcję włączają się służby.
Co każdy powinien zrobić w takiej sytuacji?
Spakuj plecak ewakuacyjny i przygotuj się do ewakuacji. Słuchaj poleceń służb.
Powodzi nie da się uniknąć. Działania prewencyjne prowadzone są na poziomie państwowym i miejskim, to np. umocnienia wałów i budowa zbiorników retencyjnych. Mieszkając w mieście takim jak Wrocław warto ubezpieczyć się od zalania.
Pożar
Pożar to niekontrolowane rozprzestrzenianie się ognia i samoistne spalanie materiałów w miejscu do tego nieprzeznaczonym, niosące ryzyko wybuchów i emisji toksycznych oparów.
Pożar można podzielić na cztery fazy. W pierwszej ogień intensywnie się rozprzestrzenia, a temperatura gwałtownie rośnie. Drugi etap to dalszy wzrost temperatury, która może sięgać nawet 1200 stopni Celsjusza. W trzeciej fazie temperatura zaczyna powoli spadać, a palny materiał ulega dopaleniu. Ostatnia faza to okres wygasania pożaru, kiedy ogień gaśnie, pozostawiając jedynie pogorzelisko, które stopniowo stygnie.
Jak się ustrzec przed pożarem?
Zainstaluj w domu czujki dymu i czadu, które alarmują o zagrożeniu i dają czas na ewakuację. Regularnie sprawdzaj ich działanie i wymieniaj baterie. Miej gaśnice (np. proszkową, pianową) w kuchni, garażu i kotłowni, dbaj o ich przegląd i obsługę. Zainwestuj w systemy automatycznego gaszenia oraz drzwi przeciwpożarowe, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się ognia i dymu.
Utrzymuj drożne drogi ewakuacyjne, zapewnij wentylację i nie zostawiaj bez nadzoru urządzeń grzewczych, kuchni czy kominków. Regularnie kontroluj instalacje gazowe i elektryczne. Wykup polisę ubezpieczeniową od pożaru, aby zabezpieczyć majątek.
Co robić, gdy pożar wybuchnie?
Jeśli nie ma dużego zadymienia lub ognia, wyjdź jak najszybciej z budynku. Pomóż wydostać się z niego ludziom i zwierzętom. Pukaj po drodze do drzwi sąsiadów. Zadzwoń pod numer 112 lub 998. Słuchaj poleceń wydawanych przez dyżurnego i odpowiadaj na jego pytania. Czekaj na przyjazd służb.
Broń masowego rażenia (CBRN)
Na broń masowego rażenia składają się substancje:
- chemiczne,
- biologiczne,
- radiologiczne,
- jądrowe.
Stąd skrót CBRN. Użycie takiej broni wiąże się z wysokim ryzykiem śmierci. Zagrożenia CBRN mogą być wywołane atakiem lub katastrofą ekologiczną. Trzeba zaznaczyć, że to zagrożenie niezwykle rzadkie. W przypadku użycia broni masowego rażenia jesteśmy zdani na pomoc wojska. Możemy też pomóc sobie sami.
Blackout, czyli brak prądu
Nie mówimy tu o wstrzymaniu dostawy prądu na kilka godzin, a o przeciążeniu sieci, do którego może dojść w wielkim mieście. Wówczas możemy być pozbawieni prądu nawet przez kilka dni, co znacznie utrudni życie.
Jak się przygotować?
Zorganizuj agregat jako alternatywne źródło prądotwórcze. Pamiętaj, że powinieneś mieć też kanister z paliwem, by zasilić agregat. Upewnij się, że masz naładowany powerbank, najlepiej solarny – zapewni dłuższą żywotność telefonu. W przypadku ewakuacji przyda się ładowarka samochodowa. Zawsze miej baterie pasujące do ważnych przedmiotów, jak:
- latarka,
- radio,
- krótkofalówka.
Upewnij się, że masz w domu grill na węgiel drzewny – podgrzejesz wodę i zrobisz ciepły posiłek. Nie zapominaj o świecach – dodatkowym źródle światła i ciepła. Zawsze miej w domu gotówkę, na czarną (dosłownie) godzinę.
Co robić, gdy zabraknie prądu?
Włącz telefon w tryb oszczędzania energii. Jeśli to blackout, a nie zwykła awaria, słuchaj komunikatów w radiu. Nie panikuj.
Podsumowując
Sytuacje kryzysowe mogą zdarzyć się wszędzie i każdemu. Ważne, by przygotować na nie siebie i bliskich. Miej zawsze spakowany plecak ewakuacyjny i przyswój wiedzę na temat zagrożeń. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, będziesz gotowy.
Poradnik przygotowany we współpracy z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa