wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 07:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus w Polsce – pytania i odpowiedzi premiera oraz ministra zdrowia

Koronawirus w Polsce – pytania i odpowiedzi premiera oraz ministra zdrowia

Data publikacji: Autor:

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślają, by przestrzegać bezwzględnie zaleceń utrzymania dystansu społecznego, prognozują, jak może wyglądać polska gospodarka w najbliższym czasie.

Reklama

Czytajcie: Koronawirus w Polsce – nowe ograniczenia od kwietnia

Co ze spotkaniami rodzinnymi w czasie świąt wielkanocnych?

Powinniśmy maksymalnie stosować zalecenia i reżim niespotykania się, przy dużych spotkaniach rodzinnych ryzyko jest na pewno duże. Przed świętami ocenimy ryzyko na podstawie danych epidemicznych.

Czy nowe zaostrzenia dotyczyć będą kościołów i zgromadzeń religijnych?

Zaostrzenia są utrzymane, nie zmieniają się od poprzedniego rozporządzenia.

Które służby zaangażowane do sprawdzania wywiązywania się z nowych ograniczeń?

Policja będzie więcej czasu poświęcać na weryfikowanie, czy poruszamy się zgodnie z zaleceniami, utrzymany jest dystans w kontaktach w przestrzeni publicznej. Ale poprosimy ministra obrony narodowej, by wojsko było w gotowości, po to, aby pełniło podobne funkcje. Już teraz wojsko pomaga straży granicznej, policji.

Jaka będzie dostępność płynu do dezynfekcji rąk?

Zakłady produkują duże ilości płynu, jest dystrybuowany w pierwszej kolejności do medycznych placówek, urzędów, a w pewnej ilości trafia na rynek. Będziemy produkowali coraz więcej płynu.

Czy obowiązek przekazania klientowi rękawiczek ma sklep, czy klient powinien mieć je ze sobą?

Sklepy wielkopowierzchniowe, spożywcze będą miały obowiązek stosowania jednorazowych rękawiczek, jednak uruchamiana jest produkcja krajowa dotycząca środków ochrony osobistej, dlatego tym lepiej, jeśli klient będzie mógł mieć ze sobą również rękawiczki, szczególnie zalecane przez WHO.

Czy pozostaje możliwość biegania, spacerów z psem, wyjścia z dziećmi?

Obostrzenia przemieszczania się nie dotyczą rodzin z małymi dziećmi, ale nie jest tak, że mamy prawo biegania, uprawiania sportów. Traktujmy to uprawnienie z epidemicznych rozporządzeń i obecnego dokumentu jako niezbędny środek higieny zdrowia psychicznego. Nie o to chodzi, abyśmy utrzymali formę, ale byśmy mogli wyjść z psem albo przewietrzyć się, jak najkrócej, i wrócić do domu. Twarde zapisy są trudne do zdefiniowania, wiele zależy od rozsądku Polaków.

Czy obecne rozporządzenie wpływa ma możliwość przemieszczania się po kraju samochodami osobowymi?

Nie dotyczy samochodów osobowych, ale przemieszczanie się powinno być w konkretnym celu. To pokazuje nie tylko, jak ważne jest podporządkowanie się literze prawa, ale zrozumienie i przyjęcie ducha tego prawa, które ma służyć, abyśmy nie zarażali innych. Nie róbmy wycieczek.

Jaka jest zasada kwalifikacji zgonów w przypadku zakażenia koronawirusem? Co z pacjentem, który zmarł z powodu niewydolności oddechowej, czy ma robione zdjęcia płuc?

Akt zgonu i kartę zgonu podpisuje lekarz i ta informacja jest przekazywana dalej. Każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową ma robione zdjęcia rentgenowskie i, w obecnym przypadku, każdy pacjent z ciężką niewydolnością oddechową powinien mieć zrobiony tekst na obecność koronawirusa.

Jak długo wytrzyma gospodarka? Jaki będzie deficyt finansów publicznych za 2020 rok?

Nikt tego nie wie, bo jest to uzależnione od tego, jak światu uda się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, względnie od wynalezienia szczepionki, która będzie, prawdopodobnie, najwcześniej na początku 2021 roku. Budujemy różne scenariusze, a zakładamy, że polska gospodarka będzie zamknięta dłuższy czas, jak gospodarka europejska. Wielu przywódców państw mówi, że to największy kryzys od II wojny światowej, a w Stanach Zjednoczonych, że to największy kryzys od czasów wielkiej depresji z lat 1929-1933, a niektórzy przewidują, że będzie gorszy, zaś bezrobocie sięgnie tam 30 procent. Dla nas ważne, jak szybko wyjdzie z tarapatów gospodarka europejska.

Czy rząd dopuszcza w założeniach recesję w gospodarce w 2020 roku i jakiej wysokości. Jakiego wzrostu bezrobocia w tym roku można się spodziewać i w związku z tym dodatkowych rozwiązań poza tarczą antykryzysową?

Ze względu na uderzenie koronawirusa w gospodarkę polską, a wyjątkowo mocno w europejską, której jesteśmy częścią, spodziewamy się wzrostu bezrobocia, ponieważ znaczna część polskiego eksportu – 80 procent – trafia do UE. W związku z tym, że w Europie Zachodniej nastąpił jeszcze dalej idący paraliż, zamrożenie gospodarki, ten eksport też ulega zamrożeniu. Zakłady częściowo wstrzymują produkcję. Kryzys jest kryzysem bez precedensu  – strony popytowej i podażowej. Jest wielowarstwowy, dotyka konsumpcji, linii dostaw, dlatego jest tak groźny. Jest ważne, byśmy zareagowali na niego szybko, ale z pokorą.

Chcemy uniknąć tego, co dzieje się we Włoszech, Hiszpanii, dlatego dzisiaj staramy się robić wszystko, aby doprowadzić do opanowania wzrostu koronawirusa, a w ślad za tym, by za kilka tygodni móc zadecydować o sposobie odmrażania polskiej gospodarki. Dzisiaj spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, więc wzrost PKB nie będzie taki, jaki zakładaliśmy. Będzie niższy? Poniżej zera? Nie wykluczamy też, że spełni się scenariusz nieco bardziej pozytywny.

Właśnie dlatego ten splot naszego reagowania na sytuację zdrowia publicznego i jego wpływu na gospodarkę realną, bezpieczeństwo firm i pracę pracowników są ze sobą powiązane. Prosimy o przestrzeganie rygorów, bo musimy w nowym reżimie sanitarnym wracać za parę tygodni w niektóre miejsca, jakie są dziś zamknięte. Taka jest moja intencja, Rady Ministrów, ale czy możemy sobie na to pozwolić – taką decyzję podejmiemy za dwa tygodnie.

Czy po zniesieniu obostrzeń, kiedy ludzie zaczną normalnie się spotykać, wybuchnie większa ilość zachorowań?

Dzisiaj nie myślimy o zniesieniu obostrzeń, dziś nakładamy nowe, bo pewna część społeczeństwa w niewystarczająco rygorystyczny sposób przestrzegała dotychczasowych. Musi być zasada bezwzględnego dystansu społecznego, by przerwać łańcuch transmisji, jak mówią epidemiolodzy. Tego dotyczą nasze zalecenia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama