wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

24°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 14:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dziś Dzień Czekolady 2024. Czy czekolada jest zdrowa?
Kliknij, aby powiększyć
Międzynarodowy Dzień Czekolady 2024 Shutterstock
Międzynarodowy Dzień Czekolady 2024

Czekolada to jeden z najpopularniejszych na świecie przysmaków. Uwielbiają ją zarówno dzieci jak i dorośli. Poprawia nastrój i pomaga zwalczyć chandrę, ma również korzystne właściwości. Niestety, również z uwagi na kalorie, nie wszyscy mogą ją jeść. Z okazji Światowego Dnia Czekolady wyjaśniamy jakie są jej rodzaje, przed jakimi chorobami może nas uchronić, a kto powinien wstrzymać się z jej jedzeniem. Zobaczcie szczegóły.

Reklama

Kiedy jest Dzień czekolady 2024?

Dzień Czekolady obchodzony jest 12 kwietnia. W kalendarzu można znaleźć także Światowy Dzień Czekolady, który wypada 7 lipca. 

Czekolada od lat jest jednym z najpopularniejszych słodkich przysmaków. Mało kto wie jednak skąd się wzięła. Okazuje się, że jej początki sięgają czasów starożytności. Odnaleziono ją około 4000 lat temu w Meksyku, gdzie odkryto krzewy kakaowca z których produkuje się czekoladę. Dopiero w pierwszej połowie XVI wieku pojawiła się w Europie. Najpierw trafiła do Hiszpanii, później za sprawą króla Ludwika XIII czekolada stała się znana we Francji, a następnie pojawiła się w Wielkiej Brytanii. 

Właściwości czekolady 

Czekolada składa się z ziaren kakaowca, cukru oraz tłuszczu kakaowego. Obecnie ze względu na szeroki wybór zawiera dodatkowe składniki. Choć jest bardzo kalorycznym przysmakiem to ma także wiele korzyści zdrowotnych. Zawiera witaminy z grupy A, B i E, błonnik, kwasy omega-6, miedź, żelazo, magnez, potas, cynk, niacynę, antyoksydanty, węglowodany, biało, mangan, flawonoidy, teobrominy. 

Ile jest rodzajów czekolady?

Obecnie w sklepach można kupić czekoladę z różnymi dodatkami, takimi jak jak orzechy, nadzienie czy bakaliami. Okazuje się, że zgodnie z obowiązującym prawem za czekoladę uznaje się produkt powstały z wyrobów kakaowych oraz cukru, który zawiera co najmniej 35% suchej masy kakaowej, (która zawiera minimum 18% tłuszczu kakaowego i co najmniej 14% beztłuszczowej suchej masy kakaowej).

Dlatego też zgodnie z tą definicją wyróżniamy cztery rodzaje czekolady:

  • gorzka
  • mleczna
  • biała 
  • różowa

Która czekolada jest zdrowa?

Zdecydowanie najzdrowsza jest gorzka czekolada, która jest najbogatsza w kakao, czyli jej główny składnik. Najlepiej wybierać taką, która zawiera m.in. 60-70% kakao. Pozostałe, choć cieszą się dużą popularnością ze względu na słodki smak to mają znikomą ilość kakao. Gorzka czekolada ma także inną przewagę nad pozostałymi, zmniejsza apetyt i powoduje uczucie sytości.

Kto nie powinien jeść czekolady?

Choć gorzka czekolada zawiera wiele wartości odżywczych to nie wszyscy mogą ją jeść. Dotyczy to zwłaszcza osób zmagających się z otyłością oraz uczulonych na zawarty w niej składnik. Szczególną ostrożność powinny zachować osoby z kamicą nerkową, ponieważ w czekoladzie znajduje się wiele szczawianów a zawarty w niej cukier prowadzi do zwiększonego stężenia kwasu moczowego. Czekolada niekorzystnie wpływa także na naszą cerę i może wywoływać trądzik, dlatego powinny jej unikać osoby, które mają problemy z cerą. Nie zaleca się także spożywania dużej ilości czekolady osobom cierpiącym na refluks żołądka.

Kiedy jest Dzień Kakao?

Światowy Dzień Kakao czyli głównego składnika czekolady jest obchodzony 1 października. Prócz swego charakterystycznego smaku produkt wykazuje także wiele wartości odżywczych. W jaki sposób powstaje i gdzie zostało wynalezione? Kakao uzyskuje się z nasion owoców kakaowca. Obecnie kakaowiec jest uprawiany zarówno w Azji, Afryce jak i Ameryce Południowej. 

Kakao zawiera wiele wartości odżywczych, jest źródłem witamin A, B, E oraz związków mineralnych, zwłaszcza potasu, żelaza, magnezu, wapnia, cynku i fosforu. Dodatkowo posiada niski indeks glikemiczny dzięki czemu może być spożywany również przez osoby z insulinoodpornością i chorującę na cukrzycę. Kakao wykazuje także pozytywny wpływ na układ nerwowy, pracę mięśnia sercowego a także poprawę nastroju. 

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl