3. Zdrowie
  4. Do 15 szkół we Wrocławiu trafi 19 defibrylatorów
Pokaz uczniów, jak należy używać defibrylatora Oleksandr Poliakovsky
Pokaz uczniów, jak należy używać defibrylatora

W ramach kampanii „Porusz serce” 15 szkół średnich i podstawowych otrzyma defibrylatory. Urządzenie to zwiększa szansę na przywrócenie akcji serca w momencie jego zatrzymania. – Jeden defibrylator będzie w internacie. Drugi zawiśnie na zewnątrz, przed wejściem głównym do szkoły – mówi Jolanta Mazurkiewicz-Kaczyńska, dyrektorka Lotniczych Zakładów Naukowych we Wrocławiu. – Chcemy, by sprzęt służył nie tylko szkole, ale też mieszkańcom.

Pierwszą szkołą, która w ramach kampanii „Porusz serce” otrzymała defibrylatory, są Lotnicze Zakłady Naukowe przy ul. Kiełczowskiej 43. W piątek 22 marca w auli oprócz otrzymania sprzętu uczniowie LZN zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy.

Przekazanie szkołom defibrylatorów

– Wnioskowałem o środki w budżecie miasta na zakup automatycznych defibrylatorów, by zadbać o powszechną i profesjonalną pomoc. To ważne, by taki sprzęt był ogólnodostępny, również w takich miejscach jak szkoły. Dbajmy więc o to, by sprzętu ratującego życie, było jak najwięcej wokół nas – mówi Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia.

W tym samym dniu, 22 marca, defibrylatory (inaczej sprzęt AED) przekazane zostaną również:

• X LO im. Stefanii Sempołowskiej we Wrocławiu;
  • XIV LO im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu.

– W przyszłym tygodniu defibrylatory będziemy rozdawać w szkołach podstawowych – dodaje Sergiusz Kmiecik.

Na ten cel na wniosek radnych Rady Miejskiej Wrocławia w budżecie miasta zabezpieczono ok. 205 tysięcy złotych.

Powiększ obraz: <p>Konferencja prasowa przekazania szkole LZN przy ul. Kiełczowskiej defibrylator&oacute;w. Podczas konferencji uczmniowie zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy&nbsp;&nbsp;</p> Oleksandr Poliakovsky
Konferencja prasowa przekazania szkole LZN przy ul. Kiełczowskiej defibrylatorów. Podczas konferencji uczmniowie zorganizowali pokaz udzielania pierwszej pomocy

Rozwój kampanii „Porusz serce”

Przekazanie sprzętu jest częścią kampanii „Porusz serce”, prowadzonej wspólnie przez Urząd Miejski Wrocławia i Uniwersytet Medyczny. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości uczniów i mieszkańców Wrocławia na temat pierwszej pomocy w przypadku nagłego zatrzymania krążenia.

– Kampania „Porusz serce” do dzisiaj był programem głównie edukacyjnym. Dzisiaj został uzupełniony o przekazywanie sprzętu – mówi Sergiusz Kmiecik.

Na czym dokładnie polega program w zakresie edukacji szkół wyjaśnia dr Paweł Gawłowski z Uniwersytetu Medycznego:

– Zaprosiliśmy przedstawicieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do naszego Centrum Symulacji Medycznej. Pokazaliśmy, jak należy uczyć dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy oraz jakie są w tym obszarze najnowsze trendy. Następnie wraz z Departamentem Edukacji zebraliśmy informację zwrotną od szkół, jakie mają potrzeby – wyjaśnia dr Gawłowski.

Do tej pory uczniowie wrocławskich szkół mogli uczyć się pierwszej pomocy na blisko 400 fantomach. W placówkach było też ok. 80 defibrylatorów szkoleniowych i ratowniczych.

– Dzięki zajęciom i szkleniom prowadzonym w naszych placówkach chcemy sprawić, by uczniowie nie bali się udzielać pierwszej pomocy i wiedzieli, jak korzystać m.in. z defibrylatorów. Mamy też nadzieję, że tę wiedzę będą przekazywać dalej wśród znajomych i rodziny – mówi Ewa Szczęch z Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.

Nie bójcie się używać defibrylatorów

Po przekazaniu urządzeń AED młodzież, która dodatkowo uczestniczy w zajęciach z udzielania pierwszej pomocy, zorganizowała pokaz. Podkreślono w nim, że:

• sprzęt AED jest w pełni bezpieczny;
  • nikogo porazi prądem;
  • nie zacznie działać, jeśli nie ma ku temu powodu;
  • do użycia AER nie potrzebne jest szkolenie ani uprawnienia, sprzęt wyposażony jest w dokładną instrukcję;
  • każdy ma prawo go użyć.

Po wstępie teoretycznym młodzież przygotowała pokaz udzielenia pierwszej pomocy:

• osobie, która oddycha;
  • osobie, która nie oddycha;
  • niemowlakowi, który się zakrztusił;
  • osobie z krwotokiem.

Po co w szkołach defibrylator?

– Sprzęt AED może być używany zarówno u dzieci, jak i u osób dorosłych. Przyczyn zatrzymania krążenia jest wiele – wyjaśnia dr Paweł Gawłowski. – Z jednej strony są to wady genetyczne, ukryte choroby serca, o których młody człowiek nie zdaje sobie sprawy, a ujawniają się w sposób gwałtowny. Ale przyczyną zatrzymania krążenia może być też uraz głowy, niedrożne drogi oddechowe.

A co na ten temat defibrylatorów w szkole myślą uczniowie?

– Do naszej szkoły chodzi około osiemset osób. Oprócz tego, na terenie LZN są przedszkole, CAL, bursa. W okolicy jest też dom seniora. Dobrze, że jeden defibrylator będzie dostępny na zewnątrz. Zamknięty w skrzynce na recepcji nikogo nie uratuje – mówi Kuba.

Zajęcia z udzielania pomocy

W kampanii „Porusz serce” udział bierze także Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, które od lat edukuje wrocławian w zakresie pierwszej pomocy. Współpracuje też z Uniwersytetem Medycznym, tworząc Wrocławską Akademię Pierwszej Pomocy.

WAPP to projekt edukacyjny skierowany do mieszkańców Wrocławia niezależnie od ich wieku. Jego głównym celem jest przekazanie praktycznej wiedzy, a także umiejętności skutecznego udzielania pierwszej pomocy. Wszystkie działania są bezpłatne, prowadzone przez ratowników z wieloletnim doświadczeniem, według najnowszych standardów.

Co roku ok. 15 tys. osób korzysta z wiedzy o udzielaniu pierwszej pomocy (za pośrednictwem WAPP) w ramach szkoleń, wydarzeń plenerowych i tematycznych.