3. Edukacja
  4. Aktualności z edukacji
  5. Szkoła florystyczna świętowała swoje 10-lecie
Szkoła florystyczna świętowała swoje 10-lecie. Zdjęcia z uroczystości! fot. Grzegorz Rajter
Szkoła florystyczna świętowała swoje 10-lecie. Zdjęcia z uroczystości!

W czwartek (21 marca) Szkoła Policealna nr 17 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu (Zespół Szkół nr 3) świętowała 10 lat swojej działalności. Podczas uroczystości został nadany sztandar szkoły im. Wojciecha Salwy, nie zabrakło też pięknych przemówień i wyróżnień dla nauczycieli. A na koniec odbył się... pokaz mody! Zobaczcie zdjęcia.

Jubileusz 10-lecia szkoły florystycznej

W skład Zespołu Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu wchodzi Technikum nr 16 oraz Szkoła Policealna nr 17, która kształci w zawodzie florysta. W czwartek (21 marca) odbyło się wielkie świętowanie 10 lat jej działalności.

To wyjątkowy dzień dla naszej szkoły, ale również dla mnie. Dokładnie 10 lat temu rozpocząłem swoją karierę zawodową w szkolnictwie państwowym właśnie w Szkole Policealnej nr 17. Razem z nią dorastałem i razem z nią rozwijałem się. Dla mnie, jako dyrektora, ważne jest to, żeby szkoła stale funkcjonowała. Ona jest jak kwiat - piękna, ale niesamowicie wrażliwa na zmiany. Zależy mi na tym, abyśmy mogli się spotkać na jubileuszu za kolejne 10 lat, a może i jeszcze kolejne.
Filip Marek, dyrektor Zespołu Szkół nr 3 we Wrocławiu

Podczas uroczystości nie zabrakło prezydenta Jacka Sutryka.

To niezwykłe miejsce na edukacyjnej mapie Wrocławia, które kształci ludzi wrażliwych, troskliwych i niezwykle utalentowanych. Dziękuję dyrektorowi Filipowi Markowi, który niczym czuły ogrodnik dba o swój ogród, czyli uczniów i kadrę pedagogiczną.
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Nadanie imienia Wojciecha Salwy Szkole Policealnej nr 17

Wojciech Salwa wybrany na patrona szkoły, to znany w Polsce i Europie przedwojenny galicyjski bukieciarz, który zasłynął w Europie jako nowator w świecie układania kwiatów. Społeczność szkoły wybrała imię Wojciecha Salwy, kierując się tym, że był on prekursorem florystyki i mistrzem w swoim zawodzie, uznając go też za najbardziej zasłużonego florystę w Polsce, który jest inspiracją dla całej branży ogrodniczej.

Powiększ obraz: Uroczystość 10-lecia szkoły florystycznej przy ul. Szkockiej we Wrocławiu fot. Grzegorz Rajter
Uroczystość 10-lecia szkoły florystycznej przy ul. Szkockiej we Wrocławiu

Zespół Szkół nr 3 przy ul. Szkockiej we Wrocławiu

Technikum nr 16 kształci w zawodach:

• technik ogrodnik  z innowacją uprawa winorośli i prowadzenie winnicy  z dodatkowymi przedmiotami m.in. uprawa i pielęgnacja winorośli, zakładanie i prowadzenie winnicy, podstawy somelierstwa;
  • technik architektury krajobrazu  z innowacją ogrodnik miejski - z dodatkowymi przedmiotami m.in. dziedzictwo kulturowe i współczesne trendy rozwoju miast, infrastruktura techniczna miast, zrównoważony rozwój;
  • technik rachunkowości;
  • technik organizacji turystyki (w tym dwujęzyczny);
  • technik hotelarstwa;
  • technik żywienia i usług gastronomicznych.

Szkoła policealna kształci w zawodzie florysta

Szkoła w zakresie realizacji praktyk zawodowych współpracuje z hotelami oraz innymi organizacjami i uczelniami. ZS nr 3 należy też do Wrocławskiej Sieci Przedszkoli i Szkół Promujących Zdrowie. Uczniowie corocznie przygotowują wystrój florystyczny, dania, oprawę stołu oraz obsługę kelnerską podczas spotkań świątecznych Prezydenta Wrocławia.

Medale dla zasłużonych pracowników szkoły

Podczas uroczystości prezydent Wrocławia wręczył medale „Merito de Wratislavia” zasłużonym pracownikom szkoły:

• Lucyna Kmieć – pracownik administracji, kierownik gospodarczy, specjalistka ds. księgowości. W Szkole Policealnej nr 17 pracowała od początku jej istnienia. Wie o szkole najwięcej. Bardzo zaangażowana w funkcjonowanie szkoły. Znana z odpowiedzialności, punktualności i profesjonalizmu. Drzwi jej gabinetu zawsze były szeroko otwarte, dawała pracownikom szkoły poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Lubiana przez wszystkich pracowników. Pełna humoru i wyrozumiałości. Królowa exela i oszczędności.

• Barbara Mazurek – wieloletni (obecnie przebywa na emeryturze) pracownik Departamentu Edukacji. Zajmuje się kształceniem zawodowym. Matka chrzestna Szkoły Policealnej nr 17. Znana z odpowiedzialności, punktualności i profesjonalizmu. Dusza człowiek – ciepła, zawsze uśmiechnięta i oddana misji wskrzeszenia zawodów ogrodniczych we Wrocławiu. Utrzymuje bliskie kontakty z obecnymi pracownikami szkoły i dba o dobre relacje z nimi. Nigdy nie było dla niej zadań niemożliwych. Pani Barbara jest autorką pomysłu powstania szkoły florystycznej we Wrocławiu. Pomagała organizacyjnie w powstaniu Szkoły Policealnej nr 17.

Medal dla zasłużonych otrzymał od prezydenta również dyrektor szkoły – Filip Marek.

Więcej zdjęć z uroczystości zobaczycie w naszej galerii!