wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Jesteś w ciąży? Masz zapewnioną opiekę lekarską

Jesteś w ciąży? Masz zapewnioną opiekę lekarską

Data publikacji: Autor:

Przyszłe mamy oraz te, których dzieci nie ukończyły 1. roku życia, mogą skorzystać we Wrocławiu z bezpłatnego programu „Wsparcie kobiet ciężarnych – matek dzieci do 1. roku życia – uchodźców z Ukrainy”. Sprawdź, jakie badania Ci przysługują i gdzie znajdziesz fachowe wsparcie.

Reklama

W Polsce każda kobieta w ciąży oraz w trakcie połogu (czyli podczas pierwszych 6 tygodni po porodzie) jest objęta bezpłatną opieką medyczną. Każda ciężarna obywatelka Ukrainy, która przybyła do Polski w związku z militarną inwazją Rosji, także może skorzystać z bezpłatnej opieki medyczne i poza kolejnością.

Do ginekologa i ginekologa-położnika nie trzeba mieć skierowania. Bezpłatnie przyszłe mamy mogą wykonać m.in. badania ogólne, ginekologiczne, hormonalne, na obecność choroby zakaźnej oraz tzw. badania położnicze, czyli USG trzy razy w czasie ciąży, badanie dna miednicy, a także ocenę aktywności płodu, ruchów, czynności serca czy KTG oraz badania prenatalne. Te jednak przysługują ciężarnym, także uchodźczyniom z Ukrainy, o ile spełniają co najmniej jedno z następujących kryteriów:

  • wiek powyżej 35 lat; 
  • wystąpienie wady rozwojowej (tzw. aberracji chromosomowej, np. zespołu Downa) u dziecka z wcześniejszej ciąży;
  • stwierdzenie wad rozwojowych (strukturalnych aberracji chromosomowych) u ciężarnej lub u ojca dziecka;
  • znacznie zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikową; 
  • stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.

Warto wiedzieć, że kobietom w ciąży w Polsce przysługują też bezpłatne szczepienia przeciw grypie. Bezpłatny jest również pobyt w szpitalu podczas ciąży, w czasie porodu i po nim. To znaczy, że jeśli uchodźczyni zgłosi się do publicznego szpitala, by tam urodzić, będzie przyjęta i otrzyma darmową opiekę okołoporodową. Pomoc medyczna jest też zapewniona jej dziecku urodzonemu w Polsce. Ważne, żeby przyszła mam miała ze sobą dokument, najlepiej z numerem PESEL.

W przygotowaniu się do porodu najlepiej pomoże położna. We Wrocławiu na rozmowę z położną można się wybrać do Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego przy pl. Dominikańskim 6, w soboty w godz. 13.00–17.00 lub do przychodni MSWiA przy ul. Grabiszyńskiej 35-39 (wejście B) w godz. 14.00–16.00 w wybrane dni tygodnia. W obu placówkach młode mamy z Ukrainy, których dzieci nie skończyły 1. roku życia, znajdą też pomoc pediatry. Aby się umówić lub zasięgnąć więcej informacji, należy zadzwonić do:

  • Natalii – tel. 697 486 161 – po ukraińsku, 
  • Lucyny – tel. 691 852 069 – po polsku.

Można też napisać mejl na adres: pomocukraina[at]spzoz.wroc.pl oraz ljedrzejewska[at]spzoz.wroc.pl.

W przygotowaniach do porodu pomaga też Fundacja Rodzić po ludzku, która prowadzi bazę lekarzy ginekologów-położników oraz położnych, przyjmujących obywatelki Ukrainy. Informacje w języku ukraińskim można znaleźć na tej stronie fundacji: https://gdzierodzic.info/plan-porodu-ua/.

Maciej Sas

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama