ZDiUM otrzymał dwie oferty w drugim przetargu na to zadanie. Pierwszy przetarg został unieważniony, bo najtańsze oferty zawierały błędy formalne. W drugim przetargu wybrana została najtańsza ze złożonych ofert o wysokości 553,5 tys. zł. Teraz trwają przygotowania do podpisania umowy, z firmą HDL Budownictwo, a następnie rozpoczną się prace.
Pierwotnie przejście miało być dostępne już w te wakacje, ale termin został przesunięty, dlatego że konieczne były rozwiązania, które zapewnią bezpieczeństwo nie tylko dorosłym, ale także dzieciom, które z przejścia potencjalnie będą korzystać. Potrzebne były dodatkowe ustalenia w kwestii zabezpieczeń, które muszą powstać, co wpłynęło na termin ogłoszenia pierwszego przetargu. Pisaliśmy o tym tutaj.
Co zostanie zrobione?
Przed wejściem na koronę obiektu zamontowane zostaną urządzenia regulujące i zarządzające dostępem do tej infrastruktury, które będą sterowane przez uprawnione osoby obsługujące śluzę. Będzie elektryczna blokada, która automatycznie zablokuje wejście na teren śluzy, gdy wrota będą otwarte. Będzie też światło zielone, gdy ze śluzy piesi będą mogli korzystać. Ujęte zostały wszystkie elementy, które pozwolą bezpiecznie poruszać się po śluzie.
Przejście będzie dostępne zarówno dla pieszych, jak i rowerzystów prowadzących pojazd. Sam korytarz na śluzie będzie miał ok. 1,4 metra szerokości. Po obu stronach śluzy powstaną ścieżki o szerokości 3,5 metra z nawierzchni przepuszczalnej. Dodatkowo wzdłuż ścieżek zamontowane zostanie oświetlenie, przy samym wejściu na teren śluzy pojawią się dodatkowe zabezpieczenia, które zapobiegną ewentualnemu zagrożeniu. Na czas śluzowania jednostek pływających, które trwa około 10 minut, przejście będzie zamknięte dla ruchu pieszego.