wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne Informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć kłopotów

Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć kłopotów

Data publikacji: Autor:

Na co zwracać uwagę, podpisując umowę? Jak powinien wyglądać taki dokument? Czy w wynajętym lokalu trzeba się zameldować? Kiedy i w jakim przypadku wynajmujący może wypowiedzieć umowę przed upływem terminu, na który została zawarta? Odpowiedzi na te pytania są zazwyczaj proste i jednoznaczne, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach…

Reklama

Każda osoba ze statusem uchodźcy i zalegalizowanym pobytem na terenie Polski może bez przeszkód wynająć mieszkanie. Jako że systemy prawne Polski i Ukrainy różnią się od siebie, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować to z kimś, komu ufamy – przedstawicielem organizacji udzielających migrantom pomocy (np. z prawnikami z Instytutu Praw Migrantów przy ul. Ruskiej 46a/202 we Wrocławiu) albo z zaprzyjaźnionym pośrednikiem z biura nieruchomości. Oni podpowiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę i czego unikać.

Z całą pewnością należy spisać umowę – najlepiej w dwóch językach, czyli po polsku i ukraińsku (albo po polsku i rosyjsku lub angielsku). Chodzi o to, by obie strony dokładnie rozumiały zawarte w dokumencie postanowienia. Warto sporządzić ją tak, by każdy punkt był zapisany w obu językach.

Najczęściej stosowana jest klasyczna umowa najmu lub najmu okazjonalnego. W tym drugim przypadku najemca (czyli ten, który chce wynająć mieszkanie od właściciela) musi wskazać adres, pod który przeniesie się w razie zakończenia umowy. To zaś w przypadku migrantów z Ukrainy zwykle nie jest możliwe. Czasem proponowane jest również podpisanie umowy użyczenia lokalu, która pozwala na jego bezpłatne użytkowanie (o zasadach tego rozwiązania można się dowiedzieć z osobnego artykułu).

Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna zawierać cały zestaw niezbędnych informacji. Oto te najważniejsze:

  • obie strony umowy;
  • przedmiot najmu;
  • dokładny opis stanu i wyposażenia nieruchomości;
  • sposób korzystania z przedmiotu najmu;
  • prawa i obowiązki obu stron;
  • sytuacje, w jakich umowa może zostać wypowiedziana w trybie natychmiastowym;
  • wskazanie wysokości kaucji i tego, na co nie może być przeznaczona.

Dokument powinien też precyzyjnie określać to, na jaki czas jest zawarta umowa – jeśli na nieokreślony, koniecznie trzeba zapisać okres jej wypowiedzenia. Najlepiej projekt takiej umowy przejrzeć dokładnie przed jej zawarciem. Jeśli coś wzbudza wątpliwości, trzeba poprosić o ich wyjaśnienie. Można też negocjować zmianę niektórych zapisów, ale bardzo ważne jest, by zrobić to przed podpisaniem dokumentu!

Do zawarcia klasycznej umowy niezbędne jest wylegitymowanie się dokumentem tożsamości z czytelnym zdjęciem. Może to być ukraiński paszport, ale także dokumenty wydane migrantom przez państwo polskie. Osoby, które nie chcą okazać takiego dokumentu powinny się liczyć z tym, że nikt nie zechce z nimi podpisać jakiejkolwiek umowy.

Pośrednicy z biur nieruchomości oraz ich właściciele często chcą też sprawdzić, czy najemca przebywa w Polsce legalnie. W takim przypadku niezbędne będzie okazanie – poza paszportem – TZTC, czyli tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca. To ono uprawnia do pobytu w Polsce. Po zakończeniu niezbędnych procedur związanych z nadaniem statusu uchodźcy każdy otrzymuje kartę pobytu. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem każda osoba, która legalnie i za czyjąś zgodą najmuje jej nieruchomość w celach mieszkaniowych, jest chroniona przed eksmisją.

Czy niezbędny jest meldunek? Zameldować musi się każdy cudzoziemiec, który przebywa w Polsce dłużej niż 30 dni. Migrant winien złożyć wniosek o zameldowanie w ciągu 4 dni od wjazdu do Polski. Co ważne, w konkretnym miejscu nie można być zameldowanym dłużej niż okres, na jaki uchodźca ma mają prawo przebywać w tym kraju.

Maciej Sas (stan na 22 grudnia 2022)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama