wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

20°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 17:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Dla Ukraińców
  5. Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć kłopotów

Jak wynająć mieszkanie, by uniknąć kłopotów

Redakcja www.wroclaw.pl,

Na co zwracać uwagę, podpisując umowę? Jak powinien wyglądać taki dokument? Czy w wynajętym lokalu trzeba się zameldować? Kiedy i w jakim przypadku wynajmujący może wypowiedzieć umowę przed upływem terminu, na który została zawarta? Odpowiedzi na te pytania są zazwyczaj proste i jednoznaczne, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach…

Reklama

Każda osoba ze statusem uchodźcy i zalegalizowanym pobytem na terenie Polski może bez przeszkód wynająć mieszkanie. Jako że systemy prawne Polski i Ukrainy różnią się od siebie, przed podjęciem ostatecznej decyzji warto skonsultować to z kimś, komu ufamy – przedstawicielem organizacji udzielających migrantom pomocy (np. z prawnikami z Instytutu Praw Migrantów przy ul. Ruskiej 46a/202 we Wrocławiu) albo z zaprzyjaźnionym pośrednikiem z biura nieruchomości. Oni podpowiedzą, na co zwrócić szczególną uwagę i czego unikać.

Z całą pewnością należy spisać umowę – najlepiej w dwóch językach, czyli po polsku i ukraińsku (albo po polsku i rosyjsku lub angielsku). Chodzi o to, by obie strony dokładnie rozumiały zawarte w dokumencie postanowienia. Warto sporządzić ją tak, by każdy punkt był zapisany w obu językach.

Najczęściej stosowana jest klasyczna umowa najmu lub najmu okazjonalnego. W tym drugim przypadku najemca (czyli ten, który chce wynająć mieszkanie od właściciela) musi wskazać adres, pod który przeniesie się w razie zakończenia umowy. To zaś w przypadku migrantów z Ukrainy zwykle nie jest możliwe. Czasem proponowane jest również podpisanie umowy użyczenia lokalu, która pozwala na jego bezpłatne użytkowanie (o zasadach tego rozwiązania można się dowiedzieć z osobnego artykułu).

Dobrze skonstruowana umowa najmu powinna zawierać cały zestaw niezbędnych informacji. Oto te najważniejsze:

  • obie strony umowy;
  • przedmiot najmu;
  • dokładny opis stanu i wyposażenia nieruchomości;
  • sposób korzystania z przedmiotu najmu;
  • prawa i obowiązki obu stron;
  • sytuacje, w jakich umowa może zostać wypowiedziana w trybie natychmiastowym;
  • wskazanie wysokości kaucji i tego, na co nie może być przeznaczona.

Dokument powinien też precyzyjnie określać to, na jaki czas jest zawarta umowa – jeśli na nieokreślony, koniecznie trzeba zapisać okres jej wypowiedzenia. Najlepiej projekt takiej umowy przejrzeć dokładnie przed jej zawarciem. Jeśli coś wzbudza wątpliwości, trzeba poprosić o ich wyjaśnienie. Można też negocjować zmianę niektórych zapisów, ale bardzo ważne jest, by zrobić to przed podpisaniem dokumentu!

Do zawarcia klasycznej umowy niezbędne jest wylegitymowanie się dokumentem tożsamości z czytelnym zdjęciem. Może to być ukraiński paszport, ale także dokumenty wydane migrantom przez państwo polskie. Osoby, które nie chcą okazać takiego dokumentu powinny się liczyć z tym, że nikt nie zechce z nimi podpisać jakiejkolwiek umowy.

Pośrednicy z biur nieruchomości oraz ich właściciele często chcą też sprawdzić, czy najemca przebywa w Polsce legalnie. W takim przypadku niezbędne będzie okazanie – poza paszportem – TZTC, czyli tymczasowego zaświadczenia tożsamości cudzoziemca. To ono uprawnia do pobytu w Polsce. Po zakończeniu niezbędnych procedur związanych z nadaniem statusu uchodźcy każdy otrzymuje kartę pobytu. Warto pamiętać, że zgodnie z polskim prawem każda osoba, która legalnie i za czyjąś zgodą najmuje jej nieruchomość w celach mieszkaniowych, jest chroniona przed eksmisją.

Czy niezbędny jest meldunek? Zameldować musi się każdy cudzoziemiec, który przebywa w Polsce dłużej niż 30 dni. Migrant winien złożyć wniosek o zameldowanie w ciągu 4 dni od wjazdu do Polski. Co ważne, w konkretnym miejscu nie można być zameldowanym dłużej niż okres, na jaki uchodźca ma mają prawo przebywać w tym kraju.

Maciej Sas (stan na 22 grudnia 2022)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl