Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
We Wrocławskim Forum Żywności, które odbyło się 15 października w Concordii Design na Wyspie Słodowej we Wrocławiu, brali udział eksperci z różnych dziedzin, którzy przyjechali na nie nie tylko z naszego miasta. O czym rozmawiali?
Bezpieczeństwo żywnościowe
Jednym z tematów poruszanych podczas forum było bezpieczeństwo żywnościowe.
Kryzysy, jakich doświadczamy w ostatnich latach - czyli kryzys klimatyczny, kryzys związany z pandemią COVID-19 i kryzys związany z wojną w Ukrainie i wynikający z niego napływ uchodźców, a nawet zagrożenie powodzią, której szczęśliwie udało nam się uniknąć - dają nam do myślenia. Potrzebujemy zdrowej żywności produkowanej lokalnie, co skraca łańcuchy dostaw i ma wpływ na dostępność jedzenia niezależnie od sytuacji.Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Strategii i Zrównoważonego Rozwoju UMW
– Przykładem takiego podejścia do polityki żywnościowej jest m.in. projekt Wrocławskiej Farmy Miejskiej, która pozwala nam lokalnie produkować zdrową żywność i trafia na nasze wrocławskie stoły, w tym w ramach pilotażu na stoły wrocławskich żłobków i domów pomocy społecznej – dodała Szymczak-Pomianowska.
Jedzenie a zielona transformacja...
Kolejna sprawa: produkcja żywności a zielona transformacja.
Z badań wynika, że ok 1/3 emisji gazów cieplarnianych pochodzi z sektora spożywczego, a to oznacza, że bez zadbania o tę sferę nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej.
– Zielona transformacja jest możliwa, ale tylko wtedy, gdy uwzględnimy w niej zmiany systemu żywnościowego. Wspomniane już dbanie o bezpieczeństwo żywnościowe i skracanie łańcuchów dostaw, a także zdrowe i rozsądne odżywianie z poszanowaniem dla żywności to główne tematy naszych lokalnych działań – podkreśliła Katarzyna Szymczak-Pomianowska.
Wrocław podczas wdrażania postanowień Europejskiego Zielonego Ładu mocno skupia się m.in. na tematach związanych z marnowaniem żywności. To ważna sprawa, bo w Polsce marnuje się około 5 mln ton jedzenia rocznie, z czego 60 proc. trafia do kosza w naszych domach.
… i wiele innych tematów
Przyszłość naszej żywności to więcej, niż jedzenie obecne na naszych stołach.
To także praca rolników i przetwórców, dystrybucja, handel, nowe technologie, programy społeczne oraz zarządzanie nadwyżkami.Małgorzata Brykarz, dyrektor Wydziału Klimatu i Energii UMW
Punktem wyjścia dla organizacji Wrocławskiego Forum Żywnościowego jest ambicja, którą jasno wyraziły władze Wrocławia, dołączając jako sygnatariusz do Paktu Mediolańskiego: miasto zobowiązało się być jednym z europejskich ośrodków budujących nową jakość nie tylko w dyskusji i badaniach, ale także w działaniu wokół lepszej, bardziej dostępnej i bezpiecznej żywności.
– Kwestia żywności to jest międzysektorowe wyzwanie, szczególnie ważne teraz, gdy miasta tworzą nowe strategie rozwoju – powiedziała Joanna Erbel, socjolożka, ekspertka do spraw mieszkaniowych i budowania miejskiej odporności, dyrektorka ds. protopii w CoopTech Hub. – Mogę zapewnić, że to o czym dziś dyskutujemy, nie skończy się tylko na tej konferencji ale będziemy to rozwijać w ramach różnych projektów, współprac, programów akademickich.
Niezwykła wystawa
Uczestnicy Wrocławskiego Forum Żywnościowego mogli obejrzeć wystawę Fundacji Mniej Więcej, łączącej sztukę kulinarną ze skłaniającym do refleksji przekazem.
– Poprzez tę wystawę chcemy zwrócić uwagę m.in. na problem marnowania żywności (potrawy, które można na niej zobaczyć, zostały zrobione ze składników, które najczęściej trafiają do kosza, m.in. z chleba, warzyw) czy kuchni interwencyjnej, w której z nadwyżek żywności przygotowujemy potrawy dla osób w trudnej sytuacji materialnej czy metod konserwowania żywności (przygotowaliśmy kiszonki z warzyw z Farmy Miejskiej) – wyjaśnił dr Wojciech Tycholiz, jeden z pomysłodawców i założycieli Fundacji Mniej Więcej. W ciągu ostatnich dwóch lat Fundacja przygotowała z nadwyżek prawie 130 tysięcy posiłków, a to oznacza, że uratowała przed zmarnowaniem kilkadziesiąt ton żywności.
Podsumowanie działań w ramach projektu Fair Local Green Deals
Wrocławskie Forum Żywnościowe to również podsumowanie działań w ramach projektu Fair Local Green Deals, którego celem jest wdrożenie postanowień Europejskiego Zielonego Ładu na poziomie lokalnym. Wnioski i doświadczenia zebrane podczas tego spotkania będą ważnym punktem wyjścia do rozmowy o przyszłości żywienia w kontekście zielonej transformacji.