- Kilka miesięcy temu umówiliśmy się z liderami polskiego samorządu terytorialnego, że czas na naprawę i odwrócenie niekorzystnych zmian, które w latach 2015-2023 dotknęły samorząd. To było odbieranie kompetencji, odbieranie pieniędzy, albo uznaniowe dzielenie pieniędzy, preferowanie tych, którzy byli posłuszni centralnej władzy - mówił Tomasz Siemoniak, szef MSWiA. - W warunkach kryzysu samorząd terytorialny pokazał wielką siłę, wielką sprawność. Postanowiliśmy, że gdy uporamy się z pracą nad nową ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, to będzie czas na pracę na ustawą, która odwróci złe zmiany. Tak, aby decyzje, które mogą zapadać w gminie, w mieście, tam zapadały.
Wspólny mianownik: dobro mieszkańców
Zbiór proponowanych zmian już powstał. Dokument przekazano szefowi MSWIA podczas poniedziałkowego (4 listopada) spotkania z samorządowcami w Warszawie.
Zestawienie opracowali przedstawiciele korporacji samorządowych pracujący pod kierunkiem prezydenta Wrocławia, Jacka Sutryka (zarazem prezesa zarządu Związku Miast Polskich), oraz Arkadiusza Chęcińskiego, prezydenta Sosnowca, współprzewodniczącego Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Prezydent Wrocławia, akcentował, że pod dokumentem podpisali się reprezentanci wszystkich szczebli samorządu terytorialnego: od samorządów wojewódzkich, przez miasta, miasteczka, powiaty, po gminy i gminy wiejskie.
Pakiet zmian wypracowaliśmy razem mimo różnych afiliacji politycznych samorządowców. Wspólnym mianownikiem jest chęć poprawy jakości usług publicznych w naszym kraju. Ten dokument powstał po to, żeby Polkom i Polakom żyło się lepiej, a samorządowcy mogli efektywnie i skutecznie działać, robiąc to wspólnie z polskim rządem. To krok, który pozwoli znieść bariery utrudniające funkcjonowanie samorządów.Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia
Zmiany dotyczą bardzo różnych dziedzin funkcjonowania samorządu terytorialnego i wszystkich jego poziomów, m.in.:
- dostępu do Funduszu Autobusowego dla miejskich przedsiębiorstw komunalnych poza terenem miast;
- przywrócenia samorządom władztwa w kwestii prowadzenia polityki oświatowej (kuratorzy oświaty), zwłaszcza kształtowania sieci szkolnej;
- zagwarantowania środków na prowadzenie nieodpłatnej pomocy prawnej;
- rozwiązania kwestii dotyczącej rozszerzonej odpowiedzialności producenta i systemu kaucyjnego
- zasad urządzania lasów;
- zasad zarządzania Wojewódzkimi Funduszami Ochrony Środowiska.
Prezydent Wrocławia zwrócił także uwagę, że w zbiorze proponowanych zmian są takie, które przywrócą przepisy funkcjonujące już przed rokiem 2015. - Ten dokument jest w dużej mierze zapisem „status quo ante”, zanim rząd PiS zaczął odbierać władztwo samorządu i zaczął na nowo recentralizację państwa - dodał prezes ZMP.
Prezent na 35-lecie polskiej samorządności
Minister Tomasz Siemoniak zwrócił uwagę, że zestaw opracowany przez samorządowców to nie jest dopiero zbiór idei, czy pomysłów. - Dostałem kompletny dokument z konkretnymi zapisami w konkretnych ustawach, które wymagają zmian. To znacznie ułatwi proces legislacyjny, pracę w ministerstwach i komisjach sejmowych - chwalił samorządowców szef MSWiA.
Minister Siemoniak wspomniał, że w 2025 r. obchodzony będzie 35-lecie funkcjonowania samorządu terytorialnego w Polsce. Opracowanie i przyjęcie zmian zaproponowanych przez samorządowców byłoby ważnym gestem związanym z jubileuszem.
Źródło: materiały prasowe