wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Nocna ulewa we Wrocławiu. 20 interwencji strażaków

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Hołd dla mieszkańców Warszawy deportowanych do Breslau

Pomnik Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy Deportowanej do Wojennego Wrocławia w Trakcie i Po Upadku Powstania Warszawskiego 25 listopada 2024 r. został odsłonięty na skwerze na Rakowcu.

Reklama

Pomnik – wznoszony we Wrocławiu z okazji przypadającej w 2024 roku 80. rocznicy powstania warszawskiego – ma stanowić upamiętnienie cywilnej ludności powstańczej Warszawy obecnej już od sierpnia 1944 roku w niemieckich obozach pracy w Breslau i okolicy (m.in. przejściowym obozie Burgweide).

Według niektórych historyków liczba cywilnych mieszkańców Warszawy deportowanych do Breslau mogła wynosić 30–60 tys. osób. Wielu z nich początkowo trafiło do niemieckiego obozu przejściowego Burgweide, mieszczącego się w podmiejskiej wsi Burgweide (obecnie Sołtysowice, od 1951 roku osiedle Wrocławia).

Tam niektórych osadzono na dłużej, niejako na stałe, i stamtąd dojeżdżali (lub dochodzili) do miejsca pracy w Breslau lub okolicy. Inni po kilku dniach trafiali do któregoś z niemieckich obozów pracy, których na terenie Breslau w ostatnich miesiącach wojny funkcjonowało kilkadziesiąt.

Tu byli więzieni warszawiacy

Za lokalizacją pomnika na osiedlu Rakowiec (do 1945 roku Morgenau) przemawia fakt, że to właśnie tam znajdowały się dwa z trzech najbardziej symbolicznych miejsc kwaterunku cywilnej ludności powstańczej Warszawy w Breslau.

Instytut Pamięci Narodowej, komunikat prasowy: – Oba niemieckie obozy pracy zostały utworzone jesienią 1944 roku w zabudowaniach nieistniejących obecnie obiektów restauracyjno-rozrywkowych: Établissement Wappenhof u zbiegu dzisiejszych ulic Rakowieckiej i Na Grobli (obecnie w tym miejscu znajduje się Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN im. Włodzimierza Trzebiatowskiego) oraz Établissement Bürgersäle (Lunapark, Schlesier Säle) przy obecnej ulicy Rakowieckiej (po wojnie siedziba m.in. Cefarmu).

Ponieważ żaden z tych obiektów obecnie nie istnieje, pomnik stanął przy głównym skrzyżowaniu na dawnym osiedlu Rakowiec, niejako w połowie drogi między miejscami, gdzie znajdowały się obozy pracy, niemalże w miejscu dawnej pętli tramwajowej.

Pomnik, który ma formę skromnego, ale bardzo symbolicznego monumentu, powstał na wniosek Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu (inicjatorką jego budowy jest Kamila Jasińska z IPN Wrocław), i ufundowany przez IPN Wrocław.

Przykładając duże znaczenie do symboliki i znaczenia poszczególnych elementów pomnika, całe założenie przyjęło bardzo symboliczną formę. Pomnik składa się z kilku elementów, a jeden z nich pochodzi z Warszawy.

Wykonawcą dwóch elementów wykonanych z brązu jest wrocławski artysta – Stanisław Wysocki.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama