Norman Davies jest Walijczykiem z pochodzenia, studiował w Oxfordzie, Grenoble i Perugii oraz na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wykładał na uczelniach w USA, Kanadzie, Japonii i Chinach, na stałe jest związany z Uniwersytetem Londyńskim.
Z Polską w sercu
Prof. Davies jest autorem wielu opracowań dotyczących historii Polski, m.in.
- „Biały Orzeł, Czerwona Gwiazda. Wojna polsko-sowiecka 1919-1920”,
- „Boże igrzysko. Historia Polski”,
- „Serce Europy. Krótka historia Polski”.
W PRL były objęte cenzurą, krążyły w drugim obiegu. Za to na Zachodzie były jednym z najważniejszych źródeł wiedzy o kraju nad Wisłą. Bezcennych w dobie rewolucji „Solidarności”, a potem procesów zainicjowanych Okrągłym Stołem, których konsekwencją była erozja i rozpad bloku wschodniego.
Wrocław jak mikrokosmos
W roku 2002, równocześnie w trzech wersjach językowych: angielskiej, polskiej i niemieckiej ukazała się historia Wrocławia zatytułowana „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego” (współautor Roger Moorhouse).
Według Daviesa to kolejny etap „polityki przywracania Polski Europie”.
Davies przedstawia nasze miasto jako Mikrokosmos Europy, wskazuje możliwość czerpania z bogatej przeszłości i spoglądania na nią bez kompleksów. Duże europejskie miasto o niebanalnej i niezwykle bogatej historii dzięki Mikrokosmosowi ma szansę stać się jeszcze bardziej znane. Mikrokosmos przeznaczony jest jednak nie tylko dla zachodniego czytelnika. Książka ta przeczytana przez wrocławianina, pogłębiając jego wiedzę o dziejach Wrocławia, pogłębia także związek z tym miastem - wzmacnia i utrwala lokalny patriotyzm. Jej medialność przyczyni się zapewne do większego zainteresowania Wrocławiem.Serwis Wrocław.pl
W uznaniu dokonań na rzecz stolicy Dolnego Śląska prof. Normanowi Daviesowi został nadany tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.
Plurimos Annos, Panie Profesorze!