wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Minecraft zamiast tablicy i kredy. Popularna gra komputerowa na lekcjach HiT i WOS we Wrocławiu
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu nastolatek z tabletem gra w Minecrafta, grę komputerową shutterstock
Na zdjęciu nastolatek z tabletem gra w Minecrafta, grę komputerową

Gra komputerowa Minecraft w szkołach we Wrocławiu. Legalnie, za przyzwoleniem nauczycieli i wiedzą dyrektorów szkół. Ba, za ich namową. Popularna gra komputerowa posłuży podczas zajęć Historii i Teraźniejszości oraz Wiedzy o Społeczeństwie. To pierwsza w Polsce próba wykorzystania Minecrafta podczas HiT i WOS-u.

Reklama

Gra Minecraft na razie będzie dostępna w dziesięciu szkołach podstawowych i dziesięciu szkołach ponadpodstawowych. Zajęcia będą realizowane w ramach przedsięwzięcia „Projekt Obywatel. Odpowiedzialność i tożsamość”.

Chcieliśmy dać atrakcyjne narzędzie pracy nauczycielom „Historii i Teraźniejszości” oraz WOS-u. Wiedza na temat zjawisk i umiejętności dotyczących postaw obywatelskich i kompetencji społecznych, najpełniej przyswajana jest w działaniu. Minecraft doskonale nadaje się do tego.
Monika Włodarczyk, wicedyrektorka Wrocławskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, inicjatorka pomysłu

Dzięki współpracy z Microsoft Polska oraz Microsoft dla Edukacji mamy możliwość realizować jedyny tego rodzaju projekt w Polsce, który zakłada doskonalenie umiejętności obywatelskich i społecznych w polu Minecraft Education Edition z wykorzystaniem hackathonu - dodaje Monika Włodarczyk.

Pod okiem fachowców z Microsoft

Projekt jest pilotowany przez Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy udziale Microsoft. Światowy koncert udostępnił rozwiązania, którymi będą posługiwali się uczestnicy zajęć. Nauczyciele i uczniowie wykorzystają edukacyjną formułę gry – Minecraft: Education Edition.

Przedsięwzięcie zostało zainaugurowane 8 listopada. Kolejne etapy to webinaria dla nauczycieli i uczniów, którzy biorą w nim udział. To po dziesięć zespołów ze szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Podczas zajęć zaprezentowane zostaną narzędzia do wykorzystania przez drużyny. Start dwutygodniowego hackatonu zaplanowano na 18 listopada.

Minecrft w szkole vs. obawy nauczycieli

W tym czasie zespoły muszą zrealizować przedstawione przed nimi zadania dotyczące szeroko pojętej aktywności społecznej. Szczegóły zadań nie mogą zostać ogłoszone przed rozpoczęciem hackatonu. Dodatkowym wyzwaniem jest przygotowanie dwuminutowych filmików dokumentujących prace nad zadaniami. Ogłoszenie laureatów w styczniu 2023 r.

- Rozpoczynająca się edycja projektu to jego pilotażowa odsłona. Chcemy przeanalizować, na ile się sprawdzi. Jednak już sama zapowiedź projektu sprawiała, że musieliśmy podwoić liczbę szkół, które wezmą w nim udział – mówi Monika Włodarczyk. – Uczniów do Minecrafta nie trzeba namawiać. Zależy nam głównie na tym, aby rozwiać obawy nauczycieli przed wykorzystaniem nowych technologii i innowacyjnych rozwiązań, którymi można się posłużyć podczas lekcji.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl