4. Największa pompa ciepła powstaje we Wrocławiu. Do ogrzania 5 tys. mieszkań będą wykorzystane ścieki
na zdjęciu kaloryfer i ręka na termostacie Tomasz Hołod / www.wroclaw.pl
na zdjęciu kaloryfer i ręka na termostacie

Wrompa – jak ochrzczono instalację, to pierwsze w Polsce przedsięwzięcie, w którym pompa ciepła zostanie wykorzystana na tak dużą skalę. To wspólna inicjatywa Fortum i Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji. Udział tego drugiego jest nieodzowny, ponieważ ciepło będzie pochodziło z miejskich ścieków.

Wrocławski system ciepłowniczy oparty jest w 100 proc. na spalaniu węgla i wymaga fundamentalnych zmian w kierunku dekarbonizacji. Oprócz zmiany paliw ważnym elementem procesów dekarbonizacyjnych jest wykorzystanie ciepła odpadowego. Takie ciepło powstaje w procesach produkcyjnych i w serwerowniach. Można je także odzyskiwać ze ścieków miejskich.

We Wrocławiu proekologicznie jak w Oslo

Rozpoczynamy inwestycję w największą systemową pompę ciepła w Polsce. Nowe źródło zasili sieć ciepłowniczą we Wrocławiu. To pierwszy krok w kierunku zazieleniania ciepła dla miasta. Inwestycja obejmuje budowę pompy ciepła o mocy 12,5 MW wraz z niezbędną infrastrukturą towarzyszącą, co umożliwi pozyskiwanie ekologicznego ciepła ze ścieków komunalnych i deszczowych głównie z centralnej i południowej części Wrocławia.
Piotr Górnik, prezes Fortum

Po uruchomieniu w 2024 roku będzie stanowić pierwszy element nowoczesnego systemu ciepłowniczego we Wrocławiu dostarczając do 5 proc. rocznego zapotrzebowania klientów ciepła sieciowego w mieście. Koszt inwestycji wraz z przyłączem to 82 mln złotych.

Podobne instalacje systemowych pomp ciepła działają w Norwegii w Oslo, w dzielnicy Skoyen oraz w Finlandii, w dzielnicy Suomenoja w Espoo.

Päivi Laine, ambasador Finlandii w Polsce: – Wrocław to piękne miasto. Musicie dbać o jego klimat i środowisko. Niech to przedsięwzięcie będzie dobrym przykładem do wprowadzania kolejnych innowacyjnych rozwiązań.

Powiększ obraz: Na ilustracji schemat obiegu ciepła z wykorzystaniem nowej pompy ciepła materiały prasowe Fortum
Na ilustracji schemat obiegu ciepła z wykorzystaniem nowej pompy ciepła

Dzięki zastosowaniu pompy ciepła zasilanej energią elektryczną pochodzącą z odnawialnych źródeł energii możliwe będzie zmniejszenie produkcji energii cieplnej z wykorzystaniem węgla o 364 tysiące GJ rocznie. Dzięki temu każdego roku unikniemy emisji niemal 35 tysięcy ton dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji.

Początek końca epoki węgla

Projekt pompy ciepła we Wrocławiu to pierwsze odnawialne źródło w systemie ciepłowniczym dla miasta i zarazem początek drogi do odejścia od węgla w wytwarzaniu ciepła dla wrocławian. Rosnąca liczba mieszkańców przyłączających się do ciepła sieciowego jest skutecznym sposobem walki ze smogiem, a każde ekologiczne źródło ciepła w sieci sprawia, że wrocławski system ciepłowniczy staje się jeszcze bardziej przyjazny środowisku. Trzymam kciuki za realizację projektu i liczę na to, że takich prośrodowiskowych projektów we wrocławskiej przestrzeni miejskiej będzie powstawało więcej – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Powiększ obraz: Na zdjęciu Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia podczas konferencji o nowej instalacji materiały prasowe Fortum

Wykorzystanie ścieków nieoczyszczonych jako źródła ciepła dla tak dużego miejskiego systemu ciepłowniczego to krok w jeszcze lepszą przyszłość Wrocławia oraz istotny element strategii MPWiK. Dzięki wykorzystaniu pompy ciepła zmniejszone zostanie zużycie paliw kopalnych, klasycznego źródła energii do produkcji ciepła. To niezwykle istotne w czasach kryzysu energetycznego z jakim obecnie się mierzymy. Dodatkowo wtórne wykorzystanie ścieków bezpośrednio wpisuje się w zasady zrównoważonego rozwoju oraz w Gospodarkę Obiegu Zamkniętego.

Witold Ziomek, prezes Zarządu MPWiK S.A. we Wrocławiu. – Receptą na sukces wrocławskiego projektu jest dobra współpraca MPWiK z Fortum. Myślimy nie tylko o tym, żeby mieszkańcom Wrocławia żyło się dobrze tu i teraz, ale dbamy także o komfort przyszłych pokoleń.

Powiększ obraz: Na zdjęciu Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu materiały prasowe Fortum
Na zdjęciu Witold Ziomek, prezes MPWiK we Wrocławiu

Nowoczesna instalacja w Porcie Południe

Wrompa stanie na terenie przepompowni ścieków Port Południe. Z systemem ciepłowniczym Fortum zostanie połączona siecią o długości kilometra i średnicy pół metra. Inwestycja rozpocznie się w styczniu 2023 roku od budowy przyłącza. W marcu 2023 roku planowane jest rozpoczęcie prac budowlanych. Zgodnie z harmonogramem uruchomienie inwestycji nastąpi w kwietniu 2024 roku.

Wartość zadania to 82 mln złotych. Inwestycja uzyskała dofinansowanie w formie dotacji ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 w kwocie 18 mln złotych oraz ze środków budżetu państwa w kwocie 3 mln złotych.

Źródło: materiały prasowe