4. LadyDronePL i zdjęcia Wrocławia z lotu ptaka
Wrocław, zdjęcie z drona autorstwa LadyDrone.pl Marta Nadolska/LadyDrone.pl
Wrocław, zdjęcie z drona autorstwa LadyDrone.pl

Marta Nadolska z Wrocławia na co dzień pracuje w branży IT, ale w wolnych chwilach robi zdjęcia dronem. Prowadzi popularny profil na Instagramie LadyDronePL, gdzie możemy zobaczyć wiele ciekawych zdjęć Wrocławia. – Ta branża jest mocno zdominowana przez mężczyzn. Sama się zastanawiam, skąd się to bierze – mówi. Zobacz w galerii zdjęcia Marty Nadolskiej.

Skąd wzięła się u LadyDronePL pasja do fotografowania dronem? - Chyba z chęci przełamania tej codziennej rutyny – dom-praca, dom-praca – odpowiada fotografka.

- Dzięki temu też odkrywam Wrocław i jego zakamarki, bo sama pochodzę z Prudnika w Opolskiem. Do Wrocławia przyjechałam przed laty na studia na Uniwersytecie Przyrodniczym. Mieszkam na zachodzie miasta i wcześniej nie miałam okazji na przykład zobaczyć labiryntu na Brochowie. A dron mnie mobilizuje do poznawania nowych miejsc - dodaje.

Postanowiła „zaszaleć” i kupiła dron

Pierwsza styczność z dronem? To było jakieś 6 - 7 lat temu, jej brat latał dronem. - Ale wtedy nawet nie przeszło mi przez myśl, że sama będę kiedyś w taki sposób robić zdjęcia. To było fantastyczne, ale abstrakcyjne dla mnie. Temat umarł. Dopiero jakieś półtora roku temu byłam na zlocie astronomów i kolega latał dronem. Miałam okazję go podpatrywać. I wtedy pomyślałam: dlaczego nie?! – opowiada.

Po tamtych wakacjach postanowiła, jak sama mówi, „trochę zaszaleć” i kupiła dron. Poszła na specjalistyczne kursy: najpierw otwarte A1 i A2, a później na szczególny - NSTS-01.

– Ten ostatni to takie dronowe prawo jazdy – tłumaczy Marta Nadolska. – Dzięki temu mogę legalnie latać zgodnie z przepisami.

Wrocław na zdjęciach z drona

Najchętniej robi zdjęcia w weekendy, o świcie, w godz. 4:30 – 5:00. Wtedy jest najładniejsze światło. Nie ma ludzi na ulicach. – Miasto wygląda wtedy magicznie. Nawet polubiłam wstawanie o tej nieludzkiej godzinie, chociaż zimą można odmrozić sobie palce – śmieje się fotografka. – W tym roku zainwestuję w dobre rękawiczki.

Gdzie najbardziej lubi latać? LadyDronePL w pierwszej kolejności wymienia Ostrów Tumski, bo zawsze wygląda pięknie. Często też zagląda na mosty - Milenijny i Rędziński. Lubi też Halę Stulecia i Pergolę, bo za każdym razem niebo wygląda tam inaczej. - Już wiem też, gdzie najlepiej stanąć albo gdzie będą urzędować gołębie. To z ich powodu rzadko np. bywam z dronem w Rynku - dodaje.

Dlaczego tak mało kobiet lata dronami?

Marta Nadolska przyznaje, że w tej dziedzinie fotografii dominują mężczyźni.

Sama się zastanawiam, skąd to się bierze, że dronami latają głównie mężczyźni. Rozmawiam na ten temat z koleżankami i chyba u kobiet pojawia się jakaś blokada. A to nie jest przecież takie trudne, to nie są loty sportowe. Skoro kobiety mogą być dobrymi kierowcami, to mogą też latać dronem. Ja w każdym razie mam z tego dużą frajdę.
Marta Nadolska, fotografka

Fotografka przyznaje, że dużo czasu poświęca też na obróbkę zdjęć. – Staram się z tym nie przesadzać, ale lubię taki nierzeczywisty, bajkowy klimat na zdjęciach – wyjaśnia. – Takie zdjęcie wygląda nienaturalnie, ale to jest moja interpretacja. I tak jestem zaskoczona, że tak wiele osób pozytywnie odbiera to, co robię. Czasem nie mogę w to uwierzyć.