Gala Sprawiedliwości Naprawczej jest cyklicznym wydarzeniem, organizowanym już po raz trzeci, w rocznicę ogłoszenia Wrocławia pierwszym w Polsce Miastem Sprawiedliwości Naprawczej. Wydarzenie stanowi przestrzeń do spotkań i wymiany doświadczeń osób zaangażowanych w rozwój Wrocławia jako Miasta Sprawiedliwości Naprawczej.
Oto nagrodzeni w tym roku
Jak co roku podczas wydarzenia wręczone zostały wyróżnienia za szczególne działania na rzecz Sprawiedliwości Naprawczej we Wrocławiu, w następujących kategoriach: podmiot, osoba oraz działanie.
- W kategorii „Osoba” wyróżnienie powędrowało do Grzegorza Miśty
„Za wieloletnią pracę i zaangażowanie w rozwój działań nacechowanych sprawiedliwością naprawczą. Propagowanie Wrocławia jako miasta sprawiedliwości naprawczej zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej oraz nieoceniony wkład w budowanie wrocławskiego kaskadowego modelu wykonywania kary ograniczenia wolności w ujęciu sprawiedliwości naprawczej”.
- Wyróżnienie w kategorii „Podmiot” zostało przyznane Stowarzyszeniu Ludzie Ludziom.
„Za wkład w rozwój idei sprawiedliwości naprawczej poprzez wsparcie osób opuszczających ośrodki penitencjarne a także wieloletnią organizację warunków do wykonywania kary ograniczenia wolności w postaci prac na cele społeczne”.
- Wyróżnienie w kategorii „Działanie” zostało przyznane dla Stowarzyszenia Kolektyw Kobietostan.
„Za stworzenie wyjątkowego miejsca przeciwdziałającego dyskryminacji i wykluczeniu, jakim jest Centrum Sztuki Osadzonych. Szerokie działania na rzecz społecznej inkluzji i równouprawnienia przy wykorzystaniu różnych narzędzi sztuki”.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.
Sto tysięcy godzin prac społecznych
Stolica Dolnego Śląska od lat wspiera różnorodne działania, których wspólnym mianownikiem jest nastawienie na partycypację obywatelską, dialog i nawiązywanie konstruktywnych relacji międzyludzkich.
Wrocławskie Centrum Sprawiedliwości Naprawczej (realizowane w strukturach Wrocławskiego Centrum Integracji) jest mostem pomiędzy wymiarem sprawiedliwości, reprezentowanym przez kuratorską służbę sądową a mieszkańcami Wrocławia.
Z jednej strony diagnozuje potrzeby społeczne, z drugiej strony kieruje do ich realizacji osoby skazane, które w ten sposób mają szansę naprawić wyrządzone społeczeństwu szkody.
Obecnie z Wrocławskim Centrum Integracji współpracuje już ponad 140 placówek, organizacji i instytucji reprezentujących wrocławian, a liczba ta sukcesywnie rośnie. Są wśród nich:
- przedszkola,
- szkoły,
- biblioteki,
- kluby sportowe,
- stowarzyszenia,
- schroniska,
- rady osiedli.
W ciągu roku osoby kierowane do tych podmiotów wykonują łącznie około sto tysięcy godzin prac społecznych. Chodzi o to, by przede wszystkim pomóc osobom skazanym odbudowywać, wzmacniać bądź naprawiać zaburzone relacje społeczne.
Osoby realizujące prace na cele społeczne we Wrocławskim Centrum Integracji mają okazję do zadośćuczynienia społeczności lokalnej poprzez zamalowywanie elementów mowy nienawiści zprzestrzeni publicznej miasta Wrocławia.
Każdego roku, dzięki zaangażowaniu mieszkańców i współpracy wielu podmiotów udaje się zamalować nawet 3 000 elementów mowy nienawiści z przestrzeni naszego miasta.