Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Noc Muzeów odbędzie się w tym roku 17 maja, ale nie trzeba czekać tak długo, by poznać zgromadzone we Wrocławiu skarby, a potem wziąć udział w warsztatach, dzięki którym można stworzyć coś własnymi rękami.
Na jakie zajęcia zaprasza dzieci Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oraz jego oddziały: Muzeum „Panorama Racławicka”, Muzeum Etnograficzne i Pawilon Czterech Kopuł - Muzeum Sztuki Współczesnej?
Ferie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu - zapisy
12 lutego, godz. 12:00 i 14:00
Świat porcelanowych bibelotów. Warsztaty plastyczne Karoliny Rzepki dla dzieci w wieku 6–12 lat z cyklu „Ferie z designem”.
Uczestnicy będą mieli okazję się przekonać, czy z porcelany można wyczarować roztańczone pary, wielkiego mamuta albo stwory z morskich głębin. Dowiedzą się, jak powstaje porcelana, skąd pochodzi i na czym polega jej wyjątkowość. Będą podziwiać zdobienia chińskiej porcelany i figurki z polskich fabryk, zwłaszcza wytwórni w Ćmielowie. A potem same stworzą własne naczynia lub figurki z masy solnej i plasteliny.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja(at)mnwr.pl, 71 372 51 48
14 lutego, godz. 12:00 i 14:00
Walentynkowe kartki miłosne. Warsztaty plastyczne Michała A. Pieczki dla dzieci w wieku 6–12 lat z cyklu „Ferie z designem”.
Podczas spotkania w Dniu Zakochanych dzieci obejrzą wystawę „Wielka czwórka i inni”, gdzie przyjrzą się dokładniej wybranym ceramicznym figurkom ukazującym różne postaci. Kto wie, może znajdą wśród nich pary zakochanych? W drugiej części spotkania uczestnicy wykonają okolicznościowe kartki miłosne według własnego projektu w technice kolażu. A do tego na dzieci czeka jeszcze pewna niespodzianka!
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja(at)mnwr.pl, 71 372 51 48
Ferie w Panoramie Racławickiej
13 lutego, godz. 9:15
„Ferie z Panoramą” – spacery edukacyjne dla dzieci w Muzeum „Panorama Racławicka”. Prowadzenie: Izabela Trembałowicz-Chęć
Uczestnicy spaceru przed wejściem na platformę widokową dowiedzą się, w jakich okolicznościach powstało malowidło, poznają sylwetki jego głównych bohaterów oraz anegdoty wiele mówiące o charakterze twórców. Obejrzą też jeden z filmów edukacyjnych w Małej Rotundzie.
- Wstęp z biletem rodzinnym
- Zapisy: edukacja(at)mnwr.pl, 71 372 51 48
Ferie w Muzeum Etnograficznym
11 lutego, godz. 12:00
Papierowy ptak. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat z cyklu „Ptasie ferie w Etno”, prowadzenie Julia Szot
Zabawki z papieru – tak kiedyś popularne wśród dzieci – są dziś niemal zapomniane. Bardzo popularnym ich motywem był ptak – rozbudzał wyobraźnię i kojarzył się z nieograniczoną swobodą. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję się dowiedzieć, skąd się brały takie zabawki i jak się nimi bawiono, a potem z pomocą szablonów, nici, nożyczek i kolorowych papierów stworzą własne barwne ptaki.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja(at)muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
14 lutego, godz. 12:00
Ptak z plasteliny. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat z cyklu „Ptasie ferie w Etno”, prowadzenie Julia Szot
W okolicy Muzeum Etnograficznego można spotkać wiele niesamowitych gatunków ptaków. Niektóre z nich, takie jak czaple, łabędzie i zimorodki, związane są z przepływającą nieopodal rzeką Oławą. Uczestnicy warsztatów będą mogli poznać je nieco bliżej, a potem stworzą podobizny różnych gatunków wraz z elementami ich otoczenia – a wszystko to z plasteliny.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja(at)muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
16 lutego, godz. 12:00
Motywy z Huculszczyzny. Warsztaty rodzinne dla dzieci w wieku 6–12 lat z cyklu „Etno w południe”, prowadzenie Julia Szot
Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję poznać Huculszczyznę, górski region, położony w zachodniej Ukrainie, gdzie kwitło niesamowite artystyczne rzemiosło. Na zajęciach przyjrzą się kilku przykładom z bliska. Zajrzą też na wystawę „Strojni Kresowiacy”. W części praktycznej wykonają prace inspirowane ceramiką huculską.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja(at)muzeumetnograficzne.pl, 71 344 33 13
Ferie w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej
11 lutego godz. 11:00
Czarny, biały i rzuć kostką. Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Czarno-białe ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Justyna Oleksy
Obraz w kratkę. Skąd ta kratka? Niebieski pasek przez całą ścianę. Dlaczego na takiej wysokości? I po co w muzeum schody, po których nie da się wejść? Zapraszamy na zajęcia, w trakcie których prześledzimy niecodzienne pomysły artystów – autorów dzieł sztuki powstałych w nurcie sztuki konceptualnej. W części warsztatowej wspólnie wypracujemy strategie, które podyktują kształt naszego dzieła sztuki.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja.pawilon(at)mnwr.pl, tel. 71 712 71 81
13 lutego, godz. 11:00
Czarny, biały i kamyki. Warsztaty dla dzieci w wieku 6–12 lat w ramach cyklu „Czarno-białe ferie w Pawilonie”. Prowadzenie: Justyna Oleksy
Jakie opowieści niosą drobiny natury umieszczone w ramach obrazu? Kto chodził po tych kamykach, które teraz wkomponowano w dzieło sztuki? Z jakich niecodziennych materiałów artyści komponują swoje dzieła? Prosimy przynieść na warsztaty dowolne drobne znalezione elementy (mogą to być elementy natury), które staną się punktem wyjścia do stworzenia własnych prac.
- Bilety w cenie 10 zł
- Zapisy: edukacja.pawilon(at)mnwr.pl, tel. 71 712 71 81