Kiedy jest Dzień Praw Zwierząt?
Światowy Dzień Praw Zwierząt obchodzony jest 4 października. Święto to zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1931 roku i miało związek z konferencją ekologów we Florencji, którzy chcieli w ten sposób zwrócić uwagę na potrzebę ochrony zwierząt przed krzywdą i nadużyciami.
W Polsce święto jest ustanowione na 22 maja. Data ta nawiązuje do wydarzenia z 1997 roku, kiedy to w Sejmie została uchwalona ustawa o ochronie zwierząt. Święto zostało ustanowione przez polską organizację ekologiczną – Klub Gaja. Już pierwszy artykuł ustawy jasno zaznacza, że zwierzę jako istota żywa nie tylko nie jest rzeczą, ale jest zdolna do odczuwania cierpienia.
Ponadto ustawa regulowała zachowanie człowieka w kontekście wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, do badań laboratoryjnych, a także traktowania zwierząt przebywających na wolności oraz w ogrodach zoologicznych.
Jakie są prawa zwierząt?
Prawa zwierząt obejmują szereg standardów etycznych i prawnym, które mają na celu zapewnienie zwierzętom godnego traktowania i ochrony przed nadużyciami ze strony ludzi. Należą do nich m.in.:
- prawo do godnego traktowania,
- do życia,
- do ochrony przed krzywdą,
- do leczenia,
- do wolności od bólu i cierpienia,
- a także do odpowiednich warunków bytowych.
Oznacza to, że każdy właściciel ma obowiązek traktować zwierzęta w sposób humanitarny, zapewnić im odpowiednie pożywienie i stały dostęp do wody, a także zagwarantować im pomieszczenie, które ochroni je przed zimnem, upałami, opadami deszczu. Ponadto zwierzęta powinny mieć dostęp do światła dziennego i nie mogą być trzymane na uwięzi dłużej niż 12 godzin dziennie.
Czym jest ustawa o ochronie zwierząt?
Ustawa o ochronie zwierząt to akt prawny, który ma na celu ochronę zwierząt przed krzywdą i nadużyciami ze strony ludzi. Ustawa ta określa zasady postępowania ze zwierzętami, m.in. zakazuje znęcania się nad nimi, okaleczania, transportu w złych warunkach, a także wykorzystywania w celach rozrywkowych czy badawczych. Ponadto zgodnie z zapisem zawartym w ustawie, istnieje możliwość odebrania zwierzęcia przez instytucje do tego uprawnione, jeśli zagrożone jest jego zdrowie lub życie.
Kiedy jest Dzień Psa?
26 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Psa. W Polsce święto czworonogów przypada nieco wcześniej, bo 1 lipca. Ten dzień to kolejna okazja, aby nie tylko celebrować przyjaźń psa z człowiekiem, ale także zwrócić uwagę na prawa zwierząt. W tym dniu organizowane są różne akcje charytatywne, wystawy psów, konkursy, marsze i wiele innych wydarzeń, które mają na celu podkreślenie znaczenia czworonogów w naszym życiu i promowanie odpowiedzialnego posiadania zwierząt.
Kiedy jest Dzień Kota?
Światowy Dzień Kota obchodzony jest 17 lutego. Obok psów są to najczęściej hodowane zwierzęta domowe. Koty są inteligentne i bardzo kreatywne. Pomagają w łagodzeniu stresu oraz poprawiają nastrój. Dzień kota, podobnie jak Dzień Psa, jest doskonałą okazją, aby zachęcić do odwiedzenia schroniska i przygarnięcie bezdomnego zwierzaka.