wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 14°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

Poznaj seriale Netflixa kręcone we wrocławskich plenerach. Czy poznajesz te miejsca z Wrocławia?

Martyna Trębacz,
Serial Netflixa "1983" był kręcony we Wrocławiu, m.in. w Hali Stulecia. fot. wroclaw.pl
Serial Netflixa "1983" był kręcony we Wrocławiu, m.in. w Hali Stulecia.

Serial "Królowa" z niezwykłą metamorfozą Andrzeja Seweryna, "1983" o alternatywnej wizji Polski, czy "Wielka woda" o powodzi tysiąclecia - to trzy polskie produkcje Netflixa w których można podziwiać wrocławskie plenery. To nie pierwszy raz, kiedy stolica Dolnego Śląska stanowi tło dla filmowych historii. Wrocław od lat inspiruje filmowców, dzięki czemu na ekranie coraz częściej możemy oglądać wyjątkową architekturę miasta.

Reklama

Wrocławskie plenery w serialu "1983"

Piękno wrocławskiej architektury można podziwiać w pierwszej polskiej produkcji Netflixa, czyli serialu "1983". Mimo że stolica Dolnego Śląska nie jest jedynym miastem, gdzie odbywały się zdjęcia to trzeba przyznać, że sceny kręcone we Wrocławiu przykuwają uwagę. W drugim odcinku serialu pojawiła się Hala Stulecia, czyli jeden z symboli Wrocławia i prawdziwa ikona światowego modernizmu. Budynek został wzniesiony w 1913 roku, według projektu wybitnego architekta Maxa Berga, a od 2006 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W "1983" Hala Stulecia gra jeden z warszawskich obiektów, ale dzięki pięknym kadrom i świetnemu oświetleniu, budynek idealnie wpisuje się w klimat serialu.

Produkcja Netflixa przenosi nas do 2003 roku, gdzie we wnętrzach Hali Stulecia odbywa się uroczystość z okazji 20. rocznicy wydarzeń z tytułowego 1983 roku. To nie jedyny obiekt, który można zobaczyć w serialu. W produkcji pojawił się także wrocławski Manhattan, który za sprawą owalnych zagłębień okiennych, często nazywany jest sedesowcami. Budynek powstał w latach 70. XX wieku, a zaprojektowała go Jadwiga Grabowska-Hawrylak – przez niektórych nazywana ikoną powojennej wrocławskiej architektury.

"Wielka woda" – serial o powodzi tysiąclecia

Wśród tegorocznych premier, które pojawią się na Netflixie jest także serial "Wielka woda" w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka. Produkcja opowiada o wydarzeniach z 1997 roku, kiedy to Wrocław i okolice nawiedziła powódź tysiąclecia. W głównych rolach znaleźli się Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop, ale w serialu będzie można zobaczyć także cenionych krakowskich aktorów: Annę Dymną i zmarłego niedawno Jerzego Trelę.

Zdjęcia do produkcji Netflixa powstawały w różnych wrocławskich lokalizacjach, m.in. w okolicach Mostu Oławskiego, Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Młyńskiego, Mostu Zwierzynieckiego, Mostu Pokoju, Wyspy Tamka, Placu Uniwersyteckiego, ul. Niemcewicza, Więckowskiego i Brzeskiej. Część zdjęć była także realizowana na Osiedlu Kozanów, które szczególnie ucierpiało w czasie powodzi tysiąclecia.

View this post on Instagram

A post shared by Jan Holoubek (@jan_holoubek)

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy fala powodziowa zbliżała się do Wrocławia i podjęto decyzję o poświęceniu okolicznych wiosek i pól. Miało to ochronić stolicę Dolnego Śląska przed niszczycielskim żywiołem. Dramatyczne wydarzenia z lipca 1997 roku w produkcji Netflixa zostały pokazane z perspektywy trójki bohaterów: hydrolog – Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), która po latach nieobecności powraca do rodzinnego miasta, aby pomóc przygotować się do powodzi i tym samym uniknąć jej tragicznych skutków; urzędnika – Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt) , samotnego ojca dorastającej córki (w tej roli Blanka Kot); Andrzeja Rębacza (Ireneusz Czop), który z całych sił walczy, aby nie dopuścić do zniszczenia wału powodziowego, który znajduje się w okolicy jego rodzinnej wsi. Dokładna data premiery nie jest znana, wiadomo jednak, że serial ma trafić na platformę Netflix w drugiej połowie 2022 roku.

Serial "Królowa" kręcony we Wrocławiu

We Wrocławiu kręcono także inny polski serial produkowany dla Netflixa, czyli "Królowa" w reżyserii Łukasza Kośnickiego, w którym główną rolę zagrał Andrzej Seweryn. Aktor wcielił się w postać emerytowanego krawca Sylwestra, który wieczorami występuje jako drag queen Loretta. Po 50 latach pobytu we Francji, mężczyzna powraca do Polski, aby pomóc swojej chorej córce. Podróż w rodzinne strony skłania go do refleksji nad własnym życiem i trudnymi relacjami rodzinnymi.

W postać córki głównego bohatera wcieliła się Maria Peszek, a 18-letnią wnuczkę Sylwestra zagrała Julia Chętnicka. W serialu "Królowa" Wrocław zamienił się w Paryż sprzed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia do produkcji Netflixa były realizowane w pobliżu Starego Miasta – na Placu Uniwersyteckim. Serial składa się z 4 odcinków, a premiera zaplanowana jest na 23 czerwca tego roku.

Netflix znów kręci we Wrocławiu – poszukiwani statyści

Po raz kolejny we Wrocławiu będą realizowane zdjęcia do produkcji Netflixa. Tym razem w stolicy Dolnego Śląska będzie kręcony belgijski film "Will" w reż. Tima Mielantsa, twórcy hitowego serialu "Peaky Blinders". Akcja filmu dzieje się w 1942 roku, a fabuła koncentruje się na losach trzech młodych osób, które walczą o przetrwanie w czasach okupacji.

Netflix szuka statystów do filmu Will – jakie warunki należy spełnić?

Na przełomie czerwca i lipca we Wrocławiu i Legnicy odbędą się zdjęcia do filmu Will. Plan zdjęciowy odbędzie się między 27.06-13.07. 2022r. Aby móc statystować w najnowszej produkcji Netflixa, trzeba spełnić pewne warunki. Poszukiwani są mężczyźni z długimi brodami w wieku między 20-70 rokiem życia, mężczyźni bez zarostu o dowolnym kolorze włosów pomiędzy 20-50 rokiem życia, kobiety o naturalnym wyglądzie między 20-65 rokiem życia, oraz zarówno kobiety jak i mężczyźni o ciemnych włosach i oczach.  

Nowa produkcja Netflixa kręcona we Wrocławiu – jakie stawki?

Stawka za jeden dzień zdjęciowy rozpoczyna się od 100 zł netto. Przewidziane jest także dodatkowe wynagrodzenie za udział w przymiarkach i kontynuacji. Pieniądze wypłacane są w gotówce, na koniec pracy.

Poszukiwani statyści do filmu "Will"  – jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w nowej produkcji Netflixa, trzeba wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Należy wysłać swoje zdjęcie oraz podać podstawowe dane kontaktowe, dostępność w wybranych dniach, wzrost i wagę. Za casting odpowiedzialna jest Agencja ZGRANI.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl