wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Poznaj seriale Netflixa kręcone we wrocławskich plenerach. Czy poznajesz te miejsca z Wrocławia?

Poznaj seriale Netflixa kręcone we wrocławskich plenerach. Czy poznajesz te miejsca z Wrocławia?

Martyna Trębacz,

Kliknij, aby powiększyć
Serial Netflixa "1983" był kręcony we Wrocławiu, m.in. w Hali Stulecia. fot. wroclaw.pl
Serial Netflixa "1983" był kręcony we Wrocławiu, m.in. w Hali Stulecia.

Serial "Królowa" z niezwykłą metamorfozą Andrzeja Seweryna, "1983" o alternatywnej wizji Polski, czy "Wielka woda" o powodzi tysiąclecia - to trzy polskie produkcje Netflixa w których można podziwiać wrocławskie plenery. Ten ostatni kilka dni temu triumfował w plebiscycie Top Seriale 2023, zdobywając aż 5 nagród., m.in. w kategorii najlepszy serial Netflixa i najlepszy polski serial. Za rolę w serialu „Wielka woda” wyróżnienie otrzymała także aktorka Agnieszka Żulewska. Szczegóły poniżej.

Reklama

Gdzie kręcono serial "1983"?

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Hala Stulecia pojawiła się w serialu Netflixa "1983" fot. wroclaw.pl
Hala Stulecia pojawiła się w serialu Netflixa "1983"

Piękno wrocławskiej architektury można podziwiać w pierwszej polskiej produkcji Netflixa, czyli serialu "1983". Mimo że stolica Dolnego Śląska nie jest jedynym miastem, gdzie odbywały się zdjęcia to trzeba przyznać, że sceny kręcone we Wrocławiu przykuwają uwagę.

W drugim odcinku serialu pojawiła się Hala Stulecia, czyli jeden z symboli Wrocławia i prawdziwa ikona światowego modernizmu. Budynek został wzniesiony w 1913 roku, według projektu wybitnego architekta Maxa Berga, a od 2006 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W "1983" Hala Stulecia gra jeden z warszawskich obiektów, ale dzięki pięknym kadrom i świetnemu oświetleniu, budynek idealnie wpisuje się w klimat serialu.

Produkcja Netflixa przenosi nas do 2003 roku, gdzie we wnętrzach Hali Stulecia odbywa się uroczystość z okazji 20. rocznicy wydarzeń z tytułowego 1983 roku. To nie jedyny obiekt, który można zobaczyć w serialu.

W produkcji pojawił się także wrocławski Manhattan, który za sprawą owalnych zagłębień okiennych, często nazywany jest sedesowcami. Budynek powstał w latach 70. XX wieku, a zaprojektowała go Jadwiga Grabowska-Hawrylak – przez niektórych nazywana ikoną powojennej wrocławskiej architektury.

Czy będzie 2 sezon 1983?

Netflix nie potwierdził oficjalnie czy powstanie kontynuacja serialu „1983”. Początkowo planowano nakręcić trzy sezony, jednak po finałowym odcinku pierwszego sezonu kontynuacja stanęła pod znakiem zapytania. W 2019 roku na temat kolejnych sezonów wypowiedział się showrunner i scenarzysta serialu, Joshua Long, który przyznał, że pracuje nad scenariuszem drugiej serii. Nie wiadomo jednak na jakim etapie są pracy i czy drugi sezon zostanie nakręcony. 

Na temat kontynuacji wypowiedziała się Agnieszka Holland, która przyznała, że nie bierze udziału w pracach nad drugim sezonem serialu „1983”. 

"Wielka woda" – serial o powodzi1997 kręcony we Wrocławiu

Wśród tegorocznych premier, które pojawią się na Netflixie jest także serial „Wielka woda” w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka. Produkcja opowiada o wydarzeniach z 1997 roku, kiedy to Wrocław i okolice nawiedziła powódź tysiąclecia. W głównych rolach znaleźli się Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop, ale w serialu będzie można zobaczyć także cenionych krakowskich aktorów: Annę Dymną i zmarłego niedawno Jerzego Trelę.

Zdjęcia do produkcji Netflixa powstawały w różnych wrocławskich lokalizacjach, m.in. w okolicach Mostu Oławskiego, Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Młyńskiego, Mostu Zwierzynieckiego, Mostu Pokoju, Wyspy Tamka, Placu Uniwersyteckiego, ul. Niemcewicza, Więckowskiego i Brzeskiej. Część zdjęć była także realizowana na Osiedlu Kozanów, które szczególnie ucierpiało w czasie powodzi tysiąclecia.

Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy fala powodziowa zbliżała się do Wrocławia i podjęto decyzję o poświęceniu okolicznych wiosek i pól. Miało to ochronić stolicę Dolnego Śląska przed niszczycielskim żywiołem.

Dramatyczne wydarzenia z lipca 1997 roku w produkcji Netflixa zostały pokazane z perspektywy trójki bohaterów:

  • hydrolog – Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), która po latach nieobecności powraca do rodzinnego miasta, aby pomóc przygotować się do powodzi i tym samym uniknąć jej tragicznych skutków,
  • urzędnika – Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt) , samotnego ojca dorastającej córki (w tej roli Blanka Kot),
  • Andrzeja Rębacza (Ireneusz Czop), który z całych sił walczy, aby nie dopuścić do zniszczenia wału powodziowego, który znajduje się w okolicy jego rodzinnej wsi.

Dokładna data premiery nie jest znana, wiadomo jednak, że serial ma trafić na platformę Netflix w drugiej połowie 2022 roku.

Serial „Wielka woda” nagrodzony w plebiscycie Top Seriale 2023

W środę 22 marca odbyła się pierwsza gala rozdania statuetek plebiscytu Top Seriale 2023. Wśród nagrodzonych znalazły się produkcje polskie i zagraniczne, które można obejrzeć na platformach streamingowych. Wielkim zwycięzcą plebiscytu okazał się serial „Wielka woda” do którego zdjęcia powstawały we Wrocławiu i okolicach.

Na 11 kategorii aż w 5 triumfowała produkcja opowiadająca o powodzi tysiąclecia. O tym, które seriale zwyciężyły zdecydowali czytelnicy WP Teleshow, jedynie w kategorii specjalnej zdecydowały głosy ambasadorów plebiscytu, którymi są: Tomasz Raczek, Kaja Klimek, Katarzyna Borowiecka, Anna Wendzikowska, Artur „Kinomaniak” Pietras i PigOut. 

Serial „Wielka woda” Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka zwyciężył w 5 kategoriach: 

  • Najlepszy serial Netflixa
  • Najlepszy polski serial
  • Najlepszy serial 2022 
  • Najlepszy polski aktor/aktorka w serialu – Agnieszka Żulewska (za rolę Jaśminy Tremer)
  • Najlepszy serial do „binge'owania”

Serial „Królowa”. Gdzie kręcono?

We Wrocławiu kręcono także inny polski serial produkowany dla Netflixa, czyli „Królowa” w reżyserii Łukasza Kośnickiego, w którym główną rolę zagrał Andrzej Seweryn. Aktor wcielił się w postać emerytowanego krawca Sylwestra, który wieczorami występuje jako drag queen Loretta. Po 50 latach pobytu we Francji, mężczyzna powraca do Polski, aby pomóc swojej chorej córce. Podróż w rodzinne strony skłania go do refleksji nad własnym życiem i trudnymi relacjami rodzinnymi.

W postać córki głównego bohatera wcieliła się Maria Peszek, a 18-letnią wnuczkę Sylwestra zagrała Julia Chętnicka. W serialu „Królowa” Wrocław zamienił się w Paryż sprzed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia do produkcji Netflixa były realizowane w pobliżu Starego Miasta – na Placu Uniwersyteckim. Serial składa się z 4 odcinków, a premiera zaplanowana jest na 23 czerwca tego roku.

Jakie polskie seriale są dostępne na Netflix? 

Na platformie Netflix można obejrzeć wiele polskich seriali, które zyskały uznanie zarówno w Polsce jak i innych krajach. Pierwszą oryginalną produkcją był serial „1983” z 2018 roku, ale od tego czasu pojawiły się nowe tytuły. Co warto zobaczyć na Netflixie?

Oto lista polskich seriali Netflixa:

  • „W głębi lasu” (2020 rok)
  • „Otwórz oczy” (2020)
  • „Rojst'97” (2021)
  • „Sexify” (2021)
  • „Brokat” (2022)
  • „Gang Zielonej Rękawiczki” (2022)
  • „Gry rodzinne” (2022)
  • „Krakowskie potwory” (2022)
  • „Wielka woda” (2022)
  • „Zachowaj spokój” (2022)
  • „Dziewczyna i Kosmonauta” (2023)

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl