Wrocławskie plenery w serialu "1983"
Piękno wrocławskiej architektury można podziwiać w pierwszej polskiej produkcji Netflixa, czyli serialu "1983". Mimo że stolica Dolnego Śląska nie jest jedynym miastem, gdzie odbywały się zdjęcia to trzeba przyznać, że sceny kręcone we Wrocławiu przykuwają uwagę. W drugim odcinku serialu pojawiła się Hala Stulecia, czyli jeden z symboli Wrocławia i prawdziwa ikona światowego modernizmu. Budynek został wzniesiony w 1913 roku, według projektu wybitnego architekta Maxa Berga, a od 2006 roku znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W "1983" Hala Stulecia gra jeden z warszawskich obiektów, ale dzięki pięknym kadrom i świetnemu oświetleniu, budynek idealnie wpisuje się w klimat serialu.
Produkcja Netflixa przenosi nas do 2003 roku, gdzie we wnętrzach Hali Stulecia odbywa się uroczystość z okazji 20. rocznicy wydarzeń z tytułowego 1983 roku. To nie jedyny obiekt, który można zobaczyć w serialu. W produkcji pojawił się także wrocławski Manhattan, który za sprawą owalnych zagłębień okiennych, często nazywany jest sedesowcami. Budynek powstał w latach 70. XX wieku, a zaprojektowała go Jadwiga Grabowska-Hawrylak – przez niektórych nazywana ikoną powojennej wrocławskiej architektury.
"Wielka woda" – serial o powodzi tysiąclecia
Wśród tegorocznych premier, które pojawią się na Netflixie jest także serial "Wielka woda" w reżyserii Jana Holoubka i Bartłomieja Ignaciuka. Produkcja opowiada o wydarzeniach z 1997 roku, kiedy to Wrocław i okolice nawiedziła powódź tysiąclecia. W głównych rolach znaleźli się Agnieszka Żulewska, Tomasz Schuchardt i Ireneusz Czop, ale w serialu będzie można zobaczyć także cenionych krakowskich aktorów: Annę Dymną i zmarłego niedawno Jerzego Trelę.
Zdjęcia do produkcji Netflixa powstawały w różnych wrocławskich lokalizacjach, m.in. w okolicach Mostu Oławskiego, Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Młyńskiego, Mostu Zwierzynieckiego, Mostu Pokoju, Wyspy Tamka, Placu Uniwersyteckiego, ul. Niemcewicza, Więckowskiego i Brzeskiej. Część zdjęć była także realizowana na Osiedlu Kozanów, które szczególnie ucierpiało w czasie powodzi tysiąclecia.
Akcja serialu rozpoczyna się w momencie, kiedy fala powodziowa zbliżała się do Wrocławia i podjęto decyzję o poświęceniu okolicznych wiosek i pól. Miało to ochronić stolicę Dolnego Śląska przed niszczycielskim żywiołem. Dramatyczne wydarzenia z lipca 1997 roku w produkcji Netflixa zostały pokazane z perspektywy trójki bohaterów: hydrolog – Jaśminy Tremer (Agnieszka Żulewska), która po latach nieobecności powraca do rodzinnego miasta, aby pomóc przygotować się do powodzi i tym samym uniknąć jej tragicznych skutków; urzędnika – Jakuba Marczaka (Tomasz Schuchardt) , samotnego ojca dorastającej córki (w tej roli Blanka Kot); Andrzeja Rębacza (Ireneusz Czop), który z całych sił walczy, aby nie dopuścić do zniszczenia wału powodziowego, który znajduje się w okolicy jego rodzinnej wsi. Dokładna data premiery nie jest znana, wiadomo jednak, że serial ma trafić na platformę Netflix w drugiej połowie 2022 roku.
Serial "Królowa" kręcony we Wrocławiu
We Wrocławiu kręcono także inny polski serial produkowany dla Netflixa, czyli "Królowa" w reżyserii Łukasza Kośnickiego, w którym główną rolę zagrał Andrzej Seweryn. Aktor wcielił się w postać emerytowanego krawca Sylwestra, który wieczorami występuje jako drag queen Loretta. Po 50 latach pobytu we Francji, mężczyzna powraca do Polski, aby pomóc swojej chorej córce. Podróż w rodzinne strony skłania go do refleksji nad własnym życiem i trudnymi relacjami rodzinnymi.
W postać córki głównego bohatera wcieliła się Maria Peszek, a 18-letnią wnuczkę Sylwestra zagrała Julia Chętnicka. W serialu "Królowa" Wrocław zamienił się w Paryż sprzed kilkudziesięciu lat. Zdjęcia do produkcji Netflixa były realizowane w pobliżu Starego Miasta – na Placu Uniwersyteckim. Serial składa się z 4 odcinków, a premiera zaplanowana jest na 23 czerwca tego roku.
Netflix znów kręci we Wrocławiu – poszukiwani statyści
Po raz kolejny we Wrocławiu będą realizowane zdjęcia do produkcji Netflixa. Tym razem w stolicy Dolnego Śląska będzie kręcony belgijski film "Will" w reż. Tima Mielantsa, twórcy hitowego serialu "Peaky Blinders". Akcja filmu dzieje się w 1942 roku, a fabuła koncentruje się na losach trzech młodych osób, które walczą o przetrwanie w czasach okupacji.
Netflix szuka statystów do filmu Will – jakie warunki należy spełnić?
Na przełomie czerwca i lipca we Wrocławiu i Legnicy odbędą się zdjęcia do filmu Will. Plan zdjęciowy odbędzie się między 27.06-13.07. 2022r. Aby móc statystować w najnowszej produkcji Netflixa, trzeba spełnić pewne warunki. Poszukiwani są mężczyźni z długimi brodami w wieku między 20-70 rokiem życia, mężczyźni bez zarostu o dowolnym kolorze włosów pomiędzy 20-50 rokiem życia, kobiety o naturalnym wyglądzie między 20-65 rokiem życia, oraz zarówno kobiety jak i mężczyźni o ciemnych włosach i oczach.
Nowa produkcja Netflixa kręcona we Wrocławiu – jakie stawki?
Stawka za jeden dzień zdjęciowy rozpoczyna się od 100 zł netto. Przewidziane jest także dodatkowe wynagrodzenie za udział w przymiarkach i kontynuacji. Pieniądze wypłacane są w gotówce, na koniec pracy.
Poszukiwani statyści do filmu "Will" – jak się zgłosić?
Aby wziąć udział w nowej produkcji Netflixa, trzeba wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY. Należy wysłać swoje zdjęcie oraz podać podstawowe dane kontaktowe, dostępność w wybranych dniach, wzrost i wagę. Za casting odpowiedzialna jest Agencja ZGRANI.