wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:40

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 13 kwietnia – Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej
Kliknij, aby powiększyć
Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu - figura Anioła Śmierci fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu - figura Anioła Śmierci

82 lata temu funkcjonariusze NKWD, strzałami w tył głowy, zamordowali prawie 22 tys. obywateli Polski. Byli wśród nich jeńcy wojenni z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Byli także Polacy aresztowani na okupowanych przez ZSRR terenach. O zbrodni katyńskiej przypomina we Wrocławiu pomnik, odsłonięty w 2000 roku w parku Juliusza Słowackiego.

Reklama

Inicjatywa budowy pomnika ku czci pomordowanych w Katyniu pojawiła się w latach 90. XX wieku wśród członków stowarzyszenia Dolnośląska Rodzina Katyńska. Dzięki składkom członków stowarzyszenia, dotacji Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz hojności mieszkańców udało się zebrać na ten cel środki.

Budowa rozpoczęła się w 1994 roku. Do realizacji wybrano wyłoniony w konkursie projekt warszawskiego rzeźbiarza i medaliera, Tadeusza Tchórzewskiego. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 22 września 2000 roku. Pełna nazwa rzeźby to pomnik Ofiar Katynia, Miednoje i Charkowa, więźniów obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków.

Jedna kostka bruku, to jeden zamordowany człowiek

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu, park Słowackiego we Wrocławiu fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Pomnik ku czci pomordowanych w Katyniu, park Słowackiego we Wrocławiu

Podstawą zajmującego aż 380 m2 monumentu jest krzyż ułożony z około 22 tys. granitowych kostek, co odpowiada szacowanej liczbie ofiar – pisze Tomasz Adamczyk z Centrum Historii Zajezdnia.  

Na styku ramion krzyża ustawione zostały podłużne granitowe bloki, tworzące symboliczny grobowiec. Pomiędzy nimi klęczy odlana z brązu postać (Pieta Katyńska), obejmująca jednego z zamordowanych. Swój wzrok kieruje na stojącego na cokole Anioła Śmierci.

Wrocławski pomnik jest jednym z 11 monumentów w kraju, upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej.

4 kwietnia zakończył się remont pomnika

W 2021 roku pomnik uległ erozji – odpadły z niego dwie granitowe płyty. Remontu podjął się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pod elewację dostawała się woda, więc podjęliśmy się remontu, który nie tylko likwidował skutki, ale także przyczynę. Przy okazji odświeżyliśmy cały obiekt – mówi Marek Szempliński, rzecznik prasowy Zarządu Zieleni Miejskiej.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Tablica pomnika ku czci pomordowanych w Katyniu fot. Maciej Wołodko - www.wroclaw.pl
Tablica pomnika ku czci pomordowanych w Katyniu

Remont zakończył się 4 kwietnia 2022. – Byliśmy pełni obaw czy uda się go skończyć przed 13 kwietnia. Przed Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Na szczęście finał jest szczęśliwy. Pomnik wygląda jak nowy – piszą przedstawiciele Dolnośląskiej Rodziny Katyńskiej.

Przeczytaj również: Pomniki i rzeźby we Wrocławiu

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl