wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Dwa najdziwniejsze mosty Wrocławia. Saperski i Kilometrowy
Kliknij, aby powiększyć
Kolaż dwóch zdjęć - Most Saperski i Most Kilometrowy we Wrocławiu Oleksandr Poliakovsky i Tomasz Hołod
Kolaż dwóch zdjęć - Most Saperski i Most Kilometrowy we Wrocławiu

Jeden ma aż kilometr długości, ale wcale nie przebiega nad wodą. Drugi jest jeszcze dziwniejszy. Każde z jego trzech przęseł zbudowano inną metodą. Co to za mosty i gdzie się znajdują?

Reklama

Most Saperski na Kozanowie

Skąd się wziął i dlaczego tak wygląda? Ta historia rozpoczyna się w latach 1935-1936. To właśnie wtedy nadrzeczne tereny w Cosel (dzisiejszy Kozanów), wraz ze znajdującą się tam stocznią rzeczną, przejął Wehrmacht. W szybkim tempie wybudowano tutaj koszary. Ulokowano w nich jednostkę saperską.

W 1938 roku na potrzeby szkolenia saperów, wzniesiony został nietypowy most. Każde z jego przęseł zbudowano w inny sposób, a w konstrukcji uwzględniono m.in. otwory pod ładunki wybuchowe. Pozwalało to na szkolenie żołnierzy z zakładania ładunków minerskich na różnego rodzaju mostach. Most służył także jako dojście do koszar.

Niezwykła przeprawa przetrwała wojnę w nienaruszonym stanie. W 1945 roku do poniemieckich koszar wprowadzili się żołnierze radzieccy. (W całym mieście Rosjanie zajęli wówczas około 115 hektarów terenu, głównie na peryferyjnych osiedlach.) Most przez kolejne dekady nie spełniał już swojej pierwotnej funkcji. W koszarach na Kozanowie do lat 90. XX wieku stacjonowała bowiem radziecka jednostka przeciwchemiczna.

W 1993 roku teren po wojskach radzieckich przejęła Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Jeden z budynków koszarowych zaadaptowano na mieszczący się przy ulicy Połbina Komisariat Policji Wrocław-Fabryczna. Most Saperski został zamknięty dla ruchu. Otaczający go teren podobno wykorzystywany jest jeszcze czasem do szkolenia policyjnych psów. Zobaczcie tę niezwykłą konstrukcję w naszej galerii zdjęć.

Most Kilometrowy na Księżu

Ma kilometr długości i jest prawdopodobnie najdłuższą kładką pieszo-rowerową w Polsce. Prowadzi wzdłuż ulicy Starodworskiej, nad terenami zalewowymi. Można nim przejść z Księża na Mokry Dwór. Kładkę zaprojektowano jako drogę awaryjną, na wypadek powodzi.

Przez mieszkańców okolicy nazywana jest mostem Kilometrowym. Choć niewiele osób spoza osiedla wie o jego istnieniu, jest to kapitalny teren spacerowy. Chętnie korzystają z niego także biegacze. Most udostępniony jest do ruchu pieszego, ale - uwaga - wjeżdżanie na niego rowerem jest już łamaniem przepisów.  

Pod mostem zauważyć możecie potężne rury. To magistrale wodociągowe, dostarczające wodę dla Wrocławia z Zakładu Produkcji Wody na Mokrym Dworze.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl