wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Do endoprotezy tylko w jednej kolejce

Koniec z zapisami na zabiegi wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego, kolanowego czy operację usunięcia zaćmy w kilku placówkach medycznych jednocześnie. Pacjenci, którzy jeszcze parę miesięcy temu – aby zwiększyć swoje szanse na szybszy zabieg – zapisali się na operacje np. do trzech szpitali, muszą zdecydować się na jeden.

Od niedawna w placówkach, które wykonują refundowane przez NFZ zabiegi (wymienione powyżej), działa system, który nie pozwala zarejestrować pacjenta, który już jest zapisany za zabieg w innym ośrodku.  – Wpisując PESEL pacjenta, rejestrujący go  na zabieg w danej placówce od razu widzi, że czeka on na operację w innym miejscu i tym samym nie może go zapisać – opowiada Joanna Mierzwińska, rzeczniczka oddziału  NFZ we Wrocławiu. Jeśli pacjent chce być operowany w innym miejscu musi najpierw wyrejestrować się z pierwszej placówki, w której figuruje. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pacjent ma skierowanie na usunięcie zaćmy z obu oczu albo ma mieć wstawioną endoprotezę w obu kolanach lub stawach biodrowych.

System, który NFZ udostępnił lecznicom, ma za zadanie zmniejszyć sztuczny tłok. – Chodzi o to, żeby wyeliminować wirtualnych chorych, którzy zapisywali się na zabieg do kilku ośrodków jednocześnie i blokowali miejsca innym – tłumaczy Joanna Mierzwińska. Na ogół pacjenci nie odwoływali bowiem zapisów, gdy szli już na operację do jednej z wybranych  placówek, w której kolejka była najkrótsza.

– Jest to duże ułatwienie dla nas. System pozwolił zracjonalizować zapisy – potwierza prof. Szymon Dragan, kierownik Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej. Choć wciąż jeszcze bywa, że dostają pismo z NFZ, żeby wykreślił jakiegoś pacjenta, bo on poddał się operacji gdzie indziej.

Czas oczekiwania na operacje różni się w zależności od szpitala.

Średni czas oczekiwania na usunięcie zaćmy we Wrocławiu wynosi od 402 do 650 dni. Najgorzej wygląda sytuacja przy operacjach wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego i kolana oraz rewizyjne (czyli poprawkowe). Tam czas na planową operację wynosi od około roku do kilku lat.

– Na planowe operacje  mamy ok. 3 tys. oczekujących. A roczny kontakt z NFZ pozwala zoperować tylko 300 pacjentów. Gdyby ktoś teraz chciał się zapisać na zabieg wstawienia endoprotezy biodra lub kolana, to czekałby do 2020 roku – wzdycha prof. Szymon Dragan.

Eliza Głowicka

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama