wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Czy już jest sezon na barszcz Sosnowskiego? Straż miejska odebrała pierwsze zgłoszenie
Kliknij, aby powiększyć
Funkcjonariusz straży miejskiej stoi tyłem, dłonią wskazuje miejsce, w którym rośnie barszcz Sosnowskiego (zdjęcie ilustracyjne) Straż Miejska Wrocławia
Funkcjonariusz straży miejskiej stoi tyłem, dłonią wskazuje miejsce, w którym rośnie barszcz Sosnowskiego (zdjęcie ilustracyjne)

Wczoraj (4 maja) straż miejska odebrała pierwsze zgłoszenie o występowaniu barszczu Sosnowskiego na Grobli Opatowickiej. Wczesna faza rozwoju rośliny nie pozwoliła jednak na jednoznaczne potwierdzenie, że to faktycznie jest parząca odmiana barszczu.

Reklama

Każdego roku wrocławska straż miejska otrzymuje kilkadziesiąt zgłoszeń o występowaniu barszczu Sosnowskiego. I w kilkunastu przypadkach rzeczywiście jest to Heracleum sosnovskyi. W większości przypadków na szczęście mylimy jednak tę roślinę z łopianem, pasternakiem zwyczajnym i barszczem zwyczajnym.

Jak wygląda barszcz Sosnowskiego

Barszcz Sosnowskiego osiąga zazwyczaj 3 m wysokości, ale może być nawet o 2 m wyższy. Ma też długie i ogromne liście. Cały liść może mieć nawet 2 m, z czego 1,5 m mierzy sama blaszka liściowa.

Roślina ma białe kwiaty w kształcie baldachów oraz grube i puste w środku łodygi.

Mimo że barszcz Sosnowskiego jest dość charakterystyczny, mylimy go z innymi, zupełnie nieszkodliwymi roślinami. Czasami jednak lepiej się pomylić…

Dlaczego roślina jest groźna

Sok barszczu Sosnowskiego jest toksyczny, jeśli fragment ciała, który miał kontakt z rośliną, wystawimy nawet na krótki czas na promienie słoneczne. Oparzenie  (II i III stopnia) ujawnia się zazwyczaj po 24–48 godzinach. Jednak w upalne dni nie trzeba nawet dotykać rośliny, aby ulec oparzeniu.

Gdy barszcz Sosnowskiego kwitnie i owocuje, jego toksyczne aerosole unoszą się na odległość kilkunastu metrów. Przebywanie w pobliżu rośliny może wówczas spowodować:

  • podrażnienie dróg oddechowych,
  • bóle i zawroty głowy,
  • zapalenie spojówek.

We Wrocławiu, jak dotąd, nie odnotowaliśmy oparzeń spowodowanych barszczem Sosnowskiego, ale w Polsce znane są takie przypadki i to nawet śmiertelne.
Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia

Roślina szczególnie niebezpieczna jest w licu i sierpniu, ponieważ im wyższa temperatura  powietrza, tym bardziej toksyczne są jej soki.

Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego

Ze względu na mocne i długie korzenie oraz rozmnażanie za pomocą wytwarzanych w ogromnej ilości nasion, trudno zwalczyć barszcz Sosnowskiego.

We Wrocławiu pojawia się głównie w okolicach wałów i działek, ale nie tylko. W poprzednich latach potwierdzono występowanie tej rośliny przy ulicach: Opolskiej, Wałbrzyskiej, Strachocińskiej, Bartoszowickiej, ale też na pl. Wróblewskiego.

Co robić, gdy zobaczymy ogromną roślinę

Najważniejsze, aby nie dotykać jej liści, a tym bardziej nie niszczyć jej na własną rękę. Należy za to powiadomić straż miejską, dzwoniąc pod numer alarmowy 986.

Jesteśmy odpowiednio przeszkoleni, więc potrafimy rozpoznać barszcz Sosnowskiego i odpowiednio zareagować.
Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia

Straż miejska, gdy potwierdzi obecność Heracleum sosnovskyi, zabezpiecza miejsce taśmą ostrzegawczą i wzywa zarządcę terenu do usunięcia rośliny.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl