Najważniejsze informacje (kliknij, aby przejść)
Każdego roku wrocławska straż miejska otrzymuje kilkadziesiąt zgłoszeń o występowaniu barszczu Sosnowskiego. I w kilkunastu przypadkach rzeczywiście jest to Heracleum sosnovskyi. W większości przypadków na szczęście mylimy jednak tę roślinę z łopianem, pasternakiem zwyczajnym i barszczem zwyczajnym.
Jak wygląda barszcz Sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego osiąga zazwyczaj 3 m wysokości, ale może być nawet o 2 m wyższy. Ma też długie i ogromne liście. Cały liść może mieć nawet 2 m, z czego 1,5 m mierzy sama blaszka liściowa.
Roślina ma białe kwiaty w kształcie baldachów oraz grube i puste w środku łodygi.
Mimo że barszcz Sosnowskiego jest dość charakterystyczny, mylimy go z innymi, zupełnie nieszkodliwymi roślinami. Czasami jednak lepiej się pomylić…
Dlaczego roślina jest groźna
Sok barszczu Sosnowskiego jest toksyczny, jeśli fragment ciała, który miał kontakt z rośliną, wystawimy nawet na krótki czas na promienie słoneczne. Oparzenie (II i III stopnia) ujawnia się zazwyczaj po 24–48 godzinach. Jednak w upalne dni nie trzeba nawet dotykać rośliny, aby ulec oparzeniu.
Gdy barszcz Sosnowskiego kwitnie i owocuje, jego toksyczne aerosole unoszą się na odległość kilkunastu metrów. Przebywanie w pobliżu rośliny może wówczas spowodować:
- podrażnienie dróg oddechowych,
- bóle i zawroty głowy,
- zapalenie spojówek.
We Wrocławiu, jak dotąd, nie odnotowaliśmy oparzeń spowodowanych barszczem Sosnowskiego, ale w Polsce znane są takie przypadki i to nawet śmiertelne.Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia
Roślina szczególnie niebezpieczna jest w licu i sierpniu, ponieważ im wyższa temperatura powietrza, tym bardziej toksyczne są jej soki.
Gdzie rośnie barszcz Sosnowskiego
Ze względu na mocne i długie korzenie oraz rozmnażanie za pomocą wytwarzanych w ogromnej ilości nasion, trudno zwalczyć barszcz Sosnowskiego.
We Wrocławiu pojawia się głównie w okolicach wałów i działek, ale nie tylko. W poprzednich latach potwierdzono występowanie tej rośliny przy ulicach: Opolskiej, Wałbrzyskiej, Strachocińskiej, Bartoszowickiej, ale też na pl. Wróblewskiego.
Co robić, gdy zobaczymy ogromną roślinę
Najważniejsze, aby nie dotykać jej liści, a tym bardziej nie niszczyć jej na własną rękę. Należy za to powiadomić straż miejską, dzwoniąc pod numer alarmowy 986.
Jesteśmy odpowiednio przeszkoleni, więc potrafimy rozpoznać barszcz Sosnowskiego i odpowiednio zareagować.Waldemar Forysiak ze Straży Miejskiej Wrocławia
Straż miejska, gdy potwierdzi obecność Heracleum sosnovskyi, zabezpiecza miejsce taśmą ostrzegawczą i wzywa zarządcę terenu do usunięcia rośliny.