wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:35

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Co ze stopami procentowymi w Polsce? Jest decyzja RPP
Kliknij, aby powiększyć
Klucz i banknoty - jaka będzie wysokość stóp procentowych w Polsce po kwietniowej decyzji RPP / zdjęcie ilustracyjne Freepik
Klucz i banknoty - jaka będzie wysokość stóp procentowych w Polsce po kwietniowej decyzji RPP / zdjęcie ilustracyjne

Co z wysokością stóp procentowych w Polsce i ratami kredytów? 4 kwietnia Rada Polityki Pieniężnej podjęła pierwszą w 2024 roku decyzję o wysokości stóp procentowych w Polsce. Stopa referencyjna NBP od kilku miesięcy wynosi 5,75 proc. RPP w kwietniu znów zdecydowała pozostawić wysokość stóp procentowych w Polsce na tym samym poziomie. Kiedy możemy się spodziewać kolejnej obniżki stóp? Przeczytajcie!

Reklama

Główna stopa procentowa banku centralnego od września 2022 r. pozostawała na poziomie 6,75 proc. Po roku, we wrześniu 2023 r., rozpoczął się cykl obniżek stóp. Pierwsza decyzja zapadła 6 września - RPP zdecydowała się obniżyć stopy aż o 75 punktów – do 6 proc. w skali roku. 4 października kolejna decyzja RPP. Tym razem Rada zdecydowała o obniżce 25 punktów - do poziomu 5,75 proc.

Od tego czasu Rada utrzymuje stopy procentowe w Polsce na tym samym poziomie. W związku z tym stopy procentowe wynoszą:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Kwietniowa decyzja RPP o wysokości stóp procentowych

– Chociaż obniżki stóp procentowych nie da się zupełnie wykluczyć, to taka decyzja byłaby dziś dużym zaskoczeniem – oceniał już przed ogłoszeniem czwartkowej decyzji Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust i dodaje:

– Prawdopodobieństwo takiego ruchu będzie rosło, gdy główne banki centralne na świecie również zaczną ciąć stopy procentowe, a nasza Rada Polityki Pieniężnej uzyska pewność, że w pespektywie kilku kwartałów inflacja na trwałe wróci do celu (2,5%). Jest to możliwe jeszcze w bieżącym roku, ale żyjemy w tak ciekawych czasach, że trudno przewidzieć konkretniejszy termin. Najnowsze kontrakty terminowe sugerują, że do końca roku możemy spodziewać się cięć stóp procentowych w sumie o około 25-50 punktów bazowych. To znacznie mniej niż jeszcze na początku roku.

Co dalej ze stopami procentowymi w 2024 roku?

Jak podkreśla Bartosz Turek, jeśli sytuacja rozwijać się będzie po myśli graczy rynkowych, to w bieżącym roku 1-2 skromne cięcia stóp procentowych mogą w Polsce obniżyć raty kredytów o maksymalnie 5 proc. Istnieje jednak również możliwość, że stopy pozostaną na obecnym poziomie już do końca roku.

Jeśli spytać bankowych ekonomistów, to oni sugerują, że raczej trudno spodziewać się w bieżącym roku cięć stóp procentowych. Nowością z ostatnich tygodni są też głosy ze strony samych członków RPP, że cięć stóp w 2024 roku nie będzie.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Nie ulega jednak wątpliwości, że w perspektywie kolejnych miesięcy i kwartałów znacznie bardziej prawdopodobne są teraz cięcia stóp procentowych niż ich podwyżki.

– To ważne, bo spadające stopy procentowe oznaczają coraz gorsze warunki dla oszczędzających, a z drugiej strony coraz niższe raty dla posiadaczy kredytów mieszkaniowych – mówi Bartosz Turek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl