wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wakacje kredytowe 2024. Na jakich zasadach i od kiedy?
Kliknij, aby powiększyć
Zdjęcie ilustracyjne - kalkulator i makieta domu / Kto i kiedy skorzysta z wakacji kredytowych w 2024 roku? Freepik.com
Zdjęcie ilustracyjne - kalkulator i makieta domu / Kto i kiedy skorzysta z wakacji kredytowych w 2024 roku?

Wakacje kredytowe 2024. Nowy rząd pracuje nad uruchomieniem wakacji kredytowych w 2024 roku. Mają one jednak funkcjonować w zmienionej formule w stosunku do tych stosowanych w 2022 i 2023 roku. Przeczytajcie na jakich zasadach, kto i od kiedy będzie mógł skorzystać z wakacji w spłacie kredytu w 2024 roku!

Reklama

– Droga legislacyjna nowych wakacji kredytowych jest bardzo wyboista. Na ostatnim posiedzeniu rząd nie przyjął procedowanego projektu. Ma on wrócić na wiosnę w poprawionej wersji. Nie wiemy więc czy nie zmienią się jeszcze zaprezentowane dotychczas założenia – podkreśla Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust.

Wakacje kredytowe 2024 - jakie zasady?

W przeciwieństwie do wakacji kredytowych z 2022 i 2023 roku, od 2024 roku ma obowiązywać kryterium dochodowe oraz maksymalnej wysokości kwoty kredytu. Nowa propozycja wakacji kredytowych w założeniu ma dotyczyć osób, które na ratę kredytu wydają więcej niż 35 proc. dochodu (przypadającego na gospodarstwo domowe) i pożyczyły mniej niż 1,2 mln zł. Taki kredytobiorca miałby możliwość wysłania informacji do banku, że w 2024 roku nie będzie płacił łącznie 4 rat (prawdopodobnie dwie ulgi w drugim kwartale i po jednej w trzecim i czwartym kwartale).

– Są to dodatkowe wymagania, których nie było w latach 2022-2023. Poprzeczka jest jednak zwieszona dość nisko. Założenie jest takie, aby od spłaty rat nie mogły się "migać" osoby, które nie mają większych problemów ze spłatą. Warto w tym miejscu przypomnieć, że sytuację, w której na spłatę kredytu wydaje się nie więcej niż 30% dochodu uznaje się za bezpieczną, a ewidentne problemy ze spłatą mamy, gdy na poczet raty do banku musimy zanosić połowę pensji. Propozycja rządowa wydaje się więc dość liberalna – mówi Bartosz Turek.

Jeżeli kredytobiorca spełni powyższe kryteria, bank będzie musiał zaniechać poboru raty i wydłużyć okres kredytowania o odpowiednią liczbę miesięcy, w których korzystaliśmy z wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe - ile osób może skorzystać w 2024 roku?

Rząd szacuje że z "nowych" wakacji kredytowych skorzysta ok. 420 tys. kredytobiorców. Z wyliczeń HREIT wynika jednak, że osoby wydające na ratę ponad 35% dochodu mogą stanowić aż około 45% posiadaczy złotowych kredytów mieszkaniowych.

– Zważywszy na dotychczasowe doświadczenia z wakacjami kredytowymi, należałoby się więc spodziewać, że z tego rozwiązania w 2024 roku skorzystają ok. 550 tys. złotowych posiadaczy „hipotek” – dodaje główny analityk HRE Investment Trust.

Część osób, która skorzystałaby ze wsparcia w projektowanej formule, mogłoby sobie bez większego problemu poradzić ze spłatą raty. Rząd wprowadzając takie regulacje może więc nie tylko chcieć pomóc osobom, które mają za dużą ratę, ale też kosztem banków podbić trochę wyniki gospodarcze. Nie ma bowiem wątpliwości, że część potencjalnych beneficjentów wakacji kredytowych zaoszczędzone pieniądze wyda na konsumpcję, która jest ważnym motorem PKB i dochodów budżetowych.
Bartosz Turek, główny analityk HRE Investment Trust

Wakacje kredytowe 2024 - od kiedy?

Nowe wakacje kredytowe powinny zacząć obowiązywać od 1 kwietnia 2024 roku. Wówczas kredytobiorcy mogliby zawiesić dwie raty w drugim kwartale i po jednej racie kredytu w trzecim oraz czwartym kwartale 2024 .

Stopy procentowe w Polsce

Przypomnijmy, że główna stopa procentowa banku centralnego od kilku miesięcy jest na tym samym poziomie i wynosi:

  • stopa referencyjna 5,75 proc. w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,25 proc. w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 5,80 proc. w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 5,85 proc. w skali rocznej.

Początek 2024 roku i pozostawienie stóp procentowych na tym samym poziomie to zapewne tylko chwilowy przystanek w dalszym obniżaniu stóp. W efekcie przewidywań ekonomistów, na koniec 2024 roku podstawowa stopa procentowa może wynosić około 4,25-4,75%. To już mogłoby obniżyć raty złotowych kredytów mieszkaniowych o 10-15%. Ale to nie koniec, bo w 2025 roku spodziewany jest dalszy ruch w dół.

– Z punktu widzenia osób zadłużonych oznacza to, że raty kredytów hipotecznych w perspektywie dwóch lat spaść mogą jeszcze o ponad 15%. Niestety dla oszczędzających w tym samym horyzoncie należy spodziewać się spadku oprocentowania depozytów bankowych do poziomu około 3-4% – informuje Bartosz Turek.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl