wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Spacery z przewodnikiem po Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu przed świętem Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: portal, obok grobowiec Ferdinanda Juliusa Cohna na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu Kamila Zakrzewska
Na zdjęciu: portal, obok grobowiec Ferdinanda Juliusa Cohna na Starym Cmentarzu Żydowskim we Wrocławiu

Dlaczego Żydzi na macewach kładą kamienie, a nie kwiaty? Czyj grób odwiedzają regularnie socjaliści z całego świata? Gdzie leżą rodzice świętej patronki Europy? Te pytania można zadać przewodnikowi podczas zwiedzania cmentarza żydowskiego przy ul. Ślężnej. Najbliższe oprowadzania: 15 i 29 października.

Reklama

Stary Cmentarz Żydowski to najpiękniejsze miejsce pochówku w naszym mieście. Bardzo polecam spacer wśród tradycyjnych macew, kapic rodzinnych oraz grobowców, które nie dość, że opowiadają ciekawe historie, to imponują architektoniczną estetyką.

O zwyczajach żydowskiego pochówku

Doznania wizualne to jedno. Drugie to zwyczaje dotyczące żydowskiego pochówku. Trzecie – intrygujące historie związane z ludźmi, którzy tam spoczywają. Wystarczy wymienić Ferdynanda Lassalla, Juliusa Schottländera i państwo Stein.

Grób Lassalla, patrona przycmentarnego zaułka, regularnie nawiedzają socjaliści z całego świata. To on w XIX wieku założył w Lipsku pierwszą socjaldemokratyczną partię niemiecką. Zanim to zrobił, studiował filozofię na uniwersytetach w Breslau i w Berlinie. Współpracował z Marksem, Engelsem, a także Bismarckiem. Jego błyskotliwą karierę przerwała śmierć w pojedynku o kobietę w 1864 r. Miał 39 lat.

Juliusa Schottländera powinni znać wszyscy wrocławianie chodzący do parku Południowego. To on podarował miastu tę ziemię. Schottländer należał do grona najbardziej majętnych mieszkańców Wrocławia z przełomu XIX i XX wieku. Fortunę zbił na wełnie, zbożu, oleju, cukrze, cegłach i nieruchomościach. Grobowiec jego rodziny jest duży, ale skromny. Wypatrujcie dwóch kolumn i delikatnego ornamentu wolutowego nad nimi.  

Przy alejce głównej leżą z kolei rodzice patronki Europy, świętej Edyty Stein: Augusta i Zygfryd. Augusta odeszła w roku 1936, natomiast Zygfryd zmarł, gdy córka miała niecałe dwa lata.

O innych zapytajcie przewodnika, który na pewno wskaże drogę i opowie niejedną historię związaną z tym niezwykłym miejscem.

Zwiedzanie Starego Cmentarza Żydowskiego

Kiedy? 15 i 29 października (niedziela) o godzinie 12.00 (ostatnie oprowadzania w tym roku)

Gdzie? Stary Cmentarz Żydowski (Muzeum Sztuki Cmentarnej), ul. Ślężna 37/39

Koszt: 15 złotych (bilet wstępu normalny) lub 10 złotych (ulgowy)

Zapisy: bez konieczności; warto przyjść przed południem, bo mogą być kolejki do kasy

Oprowadza Ewa Pluta lub Katarzyna Mikosz.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl