4. Ciepłociąg na Kazimierza Wielkiego błyskawicznie wymieniany. Te rury leżały tam 60 lat!
Remont sieci ciepłowniczej na Kazimierza Wielkiego Fortum
Remont sieci ciepłowniczej na Kazimierza Wielkiego

Minęło 10 dni, odkąd ruszyły prace przy przebudowie sieci ciepłowniczej pod ul. Kazimierza Wielkiego. Zdemontowano już 90 procent starej, wysłużonej kanałowej sieci ciepłowniczej, która zakopana była tam od 60 lat! Nowa instalacja o długości 160 metrów została już położona. Część jest zasypywana, zagęszczana i przygotowywana do odbudowy nawierzchni. Pierwszy etap zakończy się do końca lipca, mimo licznych znalezisk archeologicznych.

Stara instalacja kładziona była na przełomie lat 50. i 60.

Prawie na całej długości ulicy Kazimierza Wielkiego powstały kilkumetrowe wykopy, aby wymienić instalację sieci ciepłowniczej. 60-letnia instalacja niemal w całości została już usunięta.

– Położyliśmy już 160 metrów magistrali ciepłowniczej na odcinku od ul. Ruskiej do ul. Krupniczej oraz ok. 240 m nowej sieci preizolowanej na odcinku od ul. Widok w stronę ul. Wierzbowej. Część sieci jest już zasypywana, zagęszczana i przygotowujemy się do odbudowy nawierzchni – mówi Jacek Ławrecki, rzecznik prasowy Fortum.

Prace przy wymianie sieci ciepłowniczej na ul. Kazimierza Wielkiego prowadzone są błyskawicznie.

Przygotowując się do inwestycji zaplanowaliśmy to w taki sposób, aby zrobić to, jak najszybciej. Aby zminimalizować niedogodności związane z komunikacją, prowadzimy prace w najszybszym możliwym czasie.
Jacek Ławrecki

Odkrycia archeologiczne nie przeszkadzają w pracach

Jak wyjaśnia rzecznik spółki Fortum, w trakcie prowadzonych prac robotnicy napotykają na różne elementy dawnych konstrukcji miejskich. – Każde takie natrafienie np. na stare mury w obrębie prowadzonych prac jest konsultowane z wrocławskim konserwatorem zabytków, z którym jesteśmy w stałym kontakcie – dodaje.

Prowadzimy prace w płytkim wykopie w obrębie wrocławskiego Starego Miasta, dlatego też na placu budowy obecny jest codziennie archeolog, który każdy odkopany mur oczyszcza, ewidencjonuje i wydaje decyzje o możliwości dalszego prowadzenia prac – mówi Mariusz Dzikuć, dyrektor ds. rozwoju w Fortum.

Przyznaje, że miejsce wymaga stałego kontaktu z projektantem, z którym konsultowana jest trasa ciepłociągu. Wprowadza on niezbędne obejścia historycznych elementów, które pracująca tam ekipa napotyka bardzo często.

– Dzięki sprawnej współpracy z miastem, wykonawcami i projektantem możemy kontynuować przebudowę bez dłuższych przestojów. Nie zwalniamy tempa i prowadzimy ją zgodnie z założonym harmonogramem – dodaje Mariusz Dzikuć.

Inwestycja przygotowywana była od 2 lat

teren początkowo sprawdzany był poprzez kontrolne odwierty, aby rozeznać się w otoczenie ciepłociągu i wykryć ewentualne bariery w prowadzeniu inwestycji.

Prace w ul. Kazimierza Wielkiego prowadzone są w dwóch etapach:

• I etap obejmuje dwa odcinki – od ulicy św. Mikołaja do Krupniczej oraz od ulicy Zamkowej do Wierzbowej. Prace planowo mają zostać zakończone najpóźniej do końca lipca.
  • II etap przebudowy sieci ciepłowniczej w odcinku ul. Kazimierza Wielkiego od ulicy Krupniczej do Zamkowej. Zgodnie z harmonogramem zakończenie prac w tym etapie nastąpi najpóźniej do końca wakacji.