4. Chcieli szybko zarobić i wpadli w pułapkę zastawioną przez oszustów. Policja ostrzega
„Ktoś proponuje ci łatwy i szybki zysk? Uważaj! To najprawdopodobniej oszuści!” – ostrzega dolnośląska policja (zdjęcie ilustracyjne). Shutterstock

„Ktoś proponuje ci łatwy i szybki zysk? Uważaj! To najprawdopodobniej oszuści!” – ostrzega dolnośląska policja i zaleca szczególną ostrożność przy inwestowaniu pieniędzy za pośrednictwem giełd internetowych, na rynkach kryptowalut oraz podczas zakupu akcji poprzez serwisy internetowe.

Dwoje mieszkańców Dolnego Śląska - 70-letnia mieszkanka Wałbrzycha i 50-latek mieszkający w powiecie wałbrzyskim – straciło łącznie kilkanaście tysięcy złotych. A chcieli tylko zarobić, skuszeni obietnicą atrakcyjnej inwestycji…

Zaczęło się na portalu społecznościowym

Na jednym z portali społecznościowych siedemdziesięciolatka z Wałbrzycha zauważyła ofertę, obiecującą zarobienia sporej kwoty dzięki zainwestowaniu pieniędzy za pośrednictwem giełdy internetowej.

Bez głębszego namysłu wpisała swój numer telefonu i jeszcze tego samego dnia zadzwonił do niej mężczyzna, podający się za informatyka. Pokrzywdzona z jego pomocą zainstalowała program, przy pomocy którego rozmówca przejął kontrolę nad jej komputerem. W ten sposób oszust uzyskał dostęp do konta bankowego kobiety i wypłacił sobie pieniądze, które na nim były. W ten sposób siedemdziesięciolatka straciła ponad 9 tysięcy złotych i jako ofiara oszustwa zgłosiła się do Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Kliknął w link i wpadł w pułapkę

Tego samego dnia do Komisariatu Policji w Boguszowie-Gorcach zgłosił się 50-letni mieszkaniec powiatu wałbrzyskiego, który został oszukany w bardzo podobny sposób. Skuszony szybkim zarobkiem kliknął w link, który wyświetlił się na jednym z portali społecznościowych, nie zdając sobie sprawy, że w ten sposób dał się złapać w pułapkę. Natychmiast skontaktował się z nim mężczyzna podający się za doradcę finansowego, który powiedział, że jeśli chce zarobić szybko duże pieniądze na giełdzie, musi zacząć inwestować.

50-latek za pomocą spreparowanej strony internetowej wpłacił na podane konto 1500 złotych, widząc, jak pieniądze podwajają swoją wartość, podczas kolejnej rozmowy z „doradcą” dokonał kolejnej wpłaty w kwocie 2 tysięcy dolarów, by zarobić jeszcze więcej. Gdy chciał wypłacić rzekomo zarobione pieniądze, pojawiły się problemy. Strona przestała działać, kontakt z „doradcą” się urwał, a oszukany stracił ponad 10 tysięcy złotych.

Policja: „Apelujemy o rozsądek”

Kolejny raz apelujemy o zachowanie zdrowego rozsądku i ostrożność. Przestrzegamy przed otwieraniem linków, które zachęcają do inwestycji gwarantujących w szybkim czasie osiągnięcie dużych zysków i instalowaniem programów, za pomocą których oszuści przejmują kontrolę nad naszymi mobilnymi urządzeniami. Nie należy nikomu udostępniać danych służących do logowania do bankowości elektronicznej i mobilnej czy też danych wrażliwych dotyczących kart płatniczych.
Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu

Co radzi Związek Banków Polskich?

Jak informuje Związek Banków Polskich, warto sprawdzać listy alertów Komisji Nadzoru Finansowego, gdzie publikowane są informacje o nieuczciwych podmiotach, które oferując „atrakcyjne inwestycje, próbują pozbawić nas naszych oszczędności.

Źródło: Komenda Wojewódzka Policji we Wroclawiu