wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 05:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rekrutacja na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną

Jesteś kucharzem? Mechanikiem? Elektrykiem? Ratownikiem medycznym? Operatorem drona? A może znasz się na wentylacji albo sprzęcie pływającym? Rekrutacja na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego trwa jeszcze tylko do końca stycznia.

Reklama

Polska Stacja Antarktyczna im. Henryka Arctowskiego mieści się mieści się 14 tys. km od Polski, na półkuli południowej, prawie na samym spodzie globusa, w archipelagu Szetlandów Południowych, a dokładniej na wyspie Króla Jerzego, u wybrzeża Zatoki Admiralicji. Wyspa zaliczana jest do klimatycznej strefy morskiej Antarktyki.

Znajdziesz ją tutaj:

A tu możesz ją zobaczyć:

Ta wyprawa będzie absolutnie wyjątkowa

Rekrutacja na 50. Polską Wyprawę Antarktyczną do Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego (pisaliśmy o niej w grudniu ubiegłego roku, gdy została ogłoszona) powoli dobiega końca, ale wciąż jeszcze możesz wziąć w niej udział. Masz czas do końca miesiąca, a więc zostało trochę ponad 2 tygodnie. 

To będzie wyjątkowa wyprawa i to nie tylko ze względu na jubileusz: Instytut Biochemii i Biofizyki PAN  (Stacja jest jego jednostką) otrzymał z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotację, dzięki której wysłużona infrastruktura Stacji już od kilku lat przechodzi kompleksową modernizację.

Na ten sezon zaplanowano prace nad budynkiem głównym (a więc najważniejszym) placówki.  Zobacz, jak będzie wyglądał.

<p>Tak będzie wyglądać Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego</p> Instytut Biochemii i Biofizyki
Tak będzie wyglądać Polska Stacja Antarktyczna im. H. Arctowskiego

Co jeszcze warto wiedzieć o Stacji?

Stacja prowadzi badania w dziedzinie oceanografii, geologii, geomorfologii, glacjologii, meteorologii, sejsmologii i przede wszystkim biologii i ekologii oraz monitoringi: ekologiczny, glacjologiczny, hydrologiczny, meteorologiczny i ekologiczny.

Zapewnia także wsparcie techniczne i logistyczne dla polskich i międzynarodowych grup naukowych prowadzących badania w Antarktyce.

W wyprawie mogą wziąć udział nie tylko naukowcy: w skład organizowanej właśnie wejdzie także grupa techniczna, pracująca nad przebudową Stacji, oraz grupa operacyjna, dbająca o ciągłość funkcjonowania Stacji.

Ekipa zimująca będzie brała udział w wyprawie od października 2025 do listopada 2026, a ekipa letnia od października 2025 do kwietnia 2026.

Kogo szukają organizatorzy wyprawy?

Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego – grupa techniczna (inwestycyjna):

  • Monter instalacji elektrycznych
  • Monter instalacji sanitarnych
  • Monter instalacji wentylacyjnych
  • Monter instalacji teletechnicznych
  • Monter konstrukcji
  • Operator maszyn/Pracownik rozładunkowy
  • Operator sprzętu pływającego/Sternik
  • Pracownik ogólnobudowlany

Załoga Polskiej Stacji Antarktycznej im. H. Arctowskiego – grupa operacyjna (SPUB):

Grupa zimująca

Pracuje w Stacji przez okres całego roku (od października/listopada do listopada kolejnego roku) i składa się z ok. 8-10 osób. Powinny one posiadać określone z poniżej wymienionych kompetencji:

  • Kierownik Wyprawy
  • Energetyk/Elektryk (m.in. nadzór nad prawidłową pracą elektrowni Stacji, konserwacja, przeglądy i naprawy agregatów prądotwórczych, nadzór nad przepompownią i stacją paliw)
  • Mechanik maszyn budowlanych (m.in. konserwacja i remonty ciężkiego sprzętu przeprawowego — PTS-y, kutry KH-200, barki; skuterów śnieżnych i pojazdów samochodowych, w tym  koparko-ładowarki Ostrówek, ciągnika Ursus, żurawia samojezdnego Terex, spycharki gąsienicowej Dressta, ładowarki teleskopowej JCB i koparko-ładowarki JCB
  • Administrator systemów IT/Informatyk (w zakres obowiązków wchodzi również obsługa łączności radiowej i satelitarnej)
  • Elektronik/Opiekun sprzętu naukowego/Asystent terenowy (m.in. nadzór, konserwacja i remonty urządzeń łącznościowych i telefonicznych Stacji, kontrola i obsługa fotopułapek, glacjologicznych kamer poklatkowych, nadajników GPS, opieka nad Refugium „Demay”) 
  • Lekarz/Ratownik medyczny/Pielęgniarz
  • Obserwator ekologiczny (m.in. prowadzenie obserwacji i pomiarów w zakresie monitoringu gatunków wskaźnikowych, obrączkowanie ptaków)
  • Operator łodzi – zodiak driver (obsługa, konserwacja i naprawy sprzętu pływającego)
  • Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)

Grupa letnia

Pracuje w Stacji od listopada do końca marca, a w jej skład (zależnie od Wyprawy) wchodzą: 

  • Szef kuchni (obsługa w zakresie zbiorowego żywienia)
  • Pomoc kuchenna/Opiekun części socjalnej
  • Obserwator ds. gatunków obcych i antropopresji
  • Operator bezzałogowych statków powietrznych (UAV)
  • Operator PTS / łodzi z silnikiem zaburtowym (zodiak driver)
  • Mechanik maszyn budowlanych

Warto dodać, że podczas pobytu na Stacji wszyscy robią wszystko w miarę swoich możliwości i uprawnień. To praca zespołowa.

Szczegółowy opis stanowisk wraz z wymaganiami znajduje się na stronie Stacji w zakładce Wyprawy.

Aplikacje należy składać tylko i wyłącznie za pośrednictwem formularza rekrutacyjnego.

Co będzie dalej? Stacja skontaktuje się z wybranymi osobami i zaprosi je na rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się prawdopodobnie w marcu i kwietniu. Z kolei w maju wybrani kandydaci przejdą badania lekarskie. Od czerwca do września będą trwały przygotowania do wyprawy, m.in. szkolenia grupowe i indywidualne. Wyprawa wyrusza na Stację w październiku.

Dlaczego warto wziąć udział w wyprawie?

Uczestnicy obecnej, 49. wyprawy piszą o tym tak:

Weźmiesz udział w wyjątkowym przedsięwzięciu budowy i modernizacji polskiego ośrodka badawczego na końcu świata. Zdobędziesz niepowtarzalne doświadczenie w jednym z najbardziej odległych i ekstremalnych zakątków globu. Dołączysz do międzynarodowej społeczności polarników i naukowców.
Uczestnicy 49. wyprawy w mediach społecznościowych Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego

Wszelkie informacje na temat wyprawy można znaleźć na stronie Instytutu Biochemii i Biofizyki Polskiej Akademii Nauk w zakładce Praca. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama