Kardynał Bolesław Kominek to wybitny duchowny, po II wojnie był najpierw administratorem archidiecezji wrocławskiej, a z czasem jej ordynariuszem. W historii zapisał się jako orędownik pojednania polsko-niemieckiego.
Przez lata uchodził za jednego z inicjatorów i współautora (obok kard. Stefana Wyszyńskiego) orędzia – listu biskupów polskich do biskupów niemieckich z 1965 r., w których padły słowa „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”.
Galeria zdjęć
Architekt pojednania
Ustalenia badaczy z wrocławskiego Ośrodka Pamięć i Przyszłość - Centrum Historii Zajezdnia, wprost wskazują, że głównym architektem historycznego gestu był kard. Bolesław Kominek.
Realizując z profesorem Wojciechem Kucharskim program badawczy dotyczący listów milenijnych, badaliśmy również zbiory Polskiego Papieskiego Instytutu Katolickiego w Rzymie. W nieopisanej teczce trafiliśmy na rękopis napisany po niemiecku. Profesor Kucharski, który doskonale zna charakter pisma kardynała Kominka, od razu stwierdził: „To jest to! To jest rękopis listu do biskupów niemieckich”. Na tej podstawie można orzec, że to kardynał Kominek był jedynym autorem orędzia.Dr Andrzej Jerie, dyrektor Centrum Historii Zajezdnia
List do skarbca UNESCO
Jesienią 2023 r. rękopis przywieziono do Wrocławia. W niedzielę, 10 marca – w 50. rocznicę śmierci kard. Kominka, został zaprezentowany publicznie w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego na Ostrowie Tumskim.
Kardynał Bolesław Kominek był ojcem nowoczesnego myślenia. Według niego bycie dobrym Polakiem nie stało w sprzeczności z byciem dobrym Europejczykiem. Inspirując się wiarą, szukał porozumienia. Tekst Orędzia przeszedł do historii i stał się standardem w relacjach. Możemy być dumni, że to z Dolnego Śląska wyszedł sygnał, że jesteśmy gotowi do przebaczenia, pojednania i współpracy.Arcybiskup Józef Kupny, metropolita wrocławski
Z inicjatywy arcybiskupów metropolii wrocławskiej, warszawskiej oraz metropolii kościelnej w Kolonii w Niemczech złożono aplikację o wpisanie orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich na Listę Dziedzictwa UNESCO Pamięć Świata.
Tramwajem z imieniem kardynała
Wydarzenie na Ostrowie Tumskim miało nadzwyczajną oprawę. Prezentację rękopisu poprzedziło spotkanie na pl. Teatralnym. W towarzystwie przedstawicieli wielu urzędów i instytucji, radnych oraz reprezentantów władz samorządowych imię kardynała Bolesława Kominka nadano nowemu tramwajowi.
Galeria zdjęć
Także w niedzielę odsłonięto w katedrze wrocławskiej wystawę prezentującą sylwetkę autora orędzia.
– Chcielibyśmy, aby na Ostrowie Tumskim była stała wystawa dotycząca postaci kardynała Bolesława Kominka. Zabiegamy, aby rok 2025 – kiedy będziemy obchodzili sześćdziesięciolecie powstania orędzia – został ustanowiony Rokiem Pojednania – mówił dr Andrzej Jerie.