wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 17:00

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ostatnia szansa na bon turystyczny! Podpowiadamy jak dostać pieniądze i na co można je wydać
Na zdjęciu kobieta i dziecko na nartach pixabay
Na zdjęciu kobieta i dziecko na nartach

To już pewne - kończy się ważności bonu turystycznego. Bonem turystycznym można zapłacić za wycieczkę, pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Zobacz, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny i jak dostać pieniądze na ferie?

Od 13 do 26 lutego na Dolnym Śląsku dzieci rozpoczną zimową przerwę od nauki. Rodzice, którzy jeszcze nie wykorzystali bonów turystycznych mają okazję, by wykupić dziecku wyjazd lub inne atrakcje turystyczne na ten wolny czas.

W naszym województwie nadal do wykorzystania jest prawie 50 tys. bonów turystycznych. W tej liczbie znajdują się bony, których rodzice jeszcze nawet nie pobrali na swój profil PUE, czyli nie aktywowali
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Do kiedy można płacić bonem turystycznym w 2023 r.

Tych nieaktywnych, czyli niepobranych bonów, pozostało ponad 48 tys., czyli około 15 procent bonów. Warto się pospieszyć, zarówno z aktywacją, jak i realizacją płatności bonem, bo czasu na wykorzystanie zostało coraz mniej. Termin ważności bonu mija z ostatnim dniem marca tego roku.

Rodzice i opiekunowie mają teraz doskonałą okazję do wykorzystania bonu na wyjazd i atrakcje swoich pociech podczas ferii zimowych.

Bon turystyczny 2023: za co można zapłacić

Miejsc, gdzie można zapłacić bonami w całym kraju jest ponad 4,9 tys. A jeśli nie chcą wysyłać swoich dzieci gdzieś daleko, to z bonu można skorzystać również w województwie dolnośląskim. Płatność bonami przyjmuje tutaj 2,4 tys. firm turystycznych.

Bon turystyczny: komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać?

Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, które ma prawo do świadczenia 500+.

Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Płatność online: bon turystyczny

Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować, otrzymamy drogą mejlową unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Szczegółowe informacje na infolinii ZUS: bon turystyczny

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: tel. 22 11 22 111.

Posłuchaj podcastu

Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl