4. Uwaga, ostatnie dwa tygodnie na aktywację bonu turystycznego. Zobaczcie, jak dostać pieniądze!
Na zdjęciu kobieta i dziecko na nartach pixabay
Na zdjęciu kobieta i dziecko na nartach

To już pewne - kończy się ważności bonu turystycznego. Bonem turystycznym można zapłacić za wycieczkę, pobyt w hotelu, pensjonacie czy gospodarstwie agroturystycznym. Zobacz, do kiedy można wykorzystać bon turystyczny i jak dostać pieniądze.

Do kiedy można płacić bonem turystycznym w 2023 r.

Ponad 45 tysięcy bonów na Dolnym Śląsku - wkrótce straci ważność. 31 marca tego roku upływa termin na pobranie bonu turystycznego uprawniającego do dofinansowania do wypoczynku dziecka. Bonem można opłacić wypoczynek zaplanowany nawet po tej dacie pod warunkiem, że płatność zostanie zrobiona do końca marca 2023 r.

W całej Polsce z około 4,2 mln przyznanych bonów turystycznych rodzice i opiekunowie aktywowali ponad 3,7 mln. Jednak wciąż pozostało kilkaset tysięcy bonów nieaktywnych. Tylko w naszym regionie nadal ponad 45 tysięcy bonów pozostaje nieaktywowanych - a czasu na to już niewiele. Bon trzeba przed 31 marca pobrać a wykorzystać można także po tej dacie
Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

• Uprawnionych do pobrania bonu jest na Dolnym Śląsku 321 310 osób.
  • Pobranych z tego do tej pory zostało 275 412 bonów.
  • Nieaktywne bony na Dolnym Śląsku 47 898.
  • Kwota płatności bonem 208 557 w całości 215389.

Bon turystyczny 2023: za co można zapłacić

Według danych ZUS, w całym kraju płatność bonami przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Lista podmiotów turystycznych, u których można zapłacić bonem, jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Z bonu można skorzystać również w województwie dolnośląskim. Płatność bonami przyjmuje tutaj 2,4 tys. firm turystycznych.

Bon turystyczny: komu przysługuje i ile pieniędzy można dostać?

Bon turystyczny przyznawany jest na każde dziecko, które ma prawo do świadczenia 500+.

Wysokość bonu to 500 zł na każde dziecko, natomiast dziecko z orzeczoną niepełnosprawnością dostanie drugi bon również o wartości 500 zł, czyli łącznie 1000 zł. Aby otrzymać drugi bon, należy złożyć odpowiednie dokumenty przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Płatność online: bon turystyczny

Bon przyznawany jest w formie elektronicznej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

- Aby skorzystać z bonu turystycznego, wystarczy mieć profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS i następnie go aktywować, otrzymamy drogą mejlową unikalny numer płatności. Bon można aktywować w dowolnym momencie, np. na kilka dni przed planowanym wypoczynkiem – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Szczegółowe informacje na infolinii ZUS: bon turystyczny

Szczegółowe informacje związane z bonem turystycznym można uzyskać dzwoniąc na specjalną infolinię ZUS: tel. 22 11 22 111.