wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Renoma - galeria, która wyprzedziła swoje czasy

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Wrocław monitoruje Odrę. Specjalna bojka w rzece

Standardowa bojka umie pływać, niestandardowa całą dobę dokonuje pomiarów tlenu rozpuszczonego w wodzie, pH i innych parametrów. Po co? To odpowiedź miasta na potrzebę bezpieczeństwa, świadomego zarządzania przestrzenią rzeczną i realnego reagowania na zmieniający się stan środowiska wodnego. Opowiedzieli o tym (w środę 23 lipca) przedstawiciele miasta, podczas wodowania urządzenia na Odrze przy moście Grunwaldzkim.

Reklama

Z tego tekstu dowiesz się:

  • po co są bojki w rzece,
  • jakie parametry będą kontrolowały,
  • do czego służą informacje przez nie przekazywane.

Tak, jak latem 2024 r., tak i teraz jakość wody w Odrze we Wrocławiu będzie kontrolowana za pomocą bojek mierzących siedem parametrów (o dwa więcej niż poprzednio):

  • zawiesina,
  • pH,
  • przewodność,
  • tlen rozpuszczony,
  • temperatura,
  • chlorki (nowość),
  • azotany (nowość).

Na początku tygodnia dostaliśmy sygnały o możliwym zakwicie sinic w jednym ze zbiorników wolnostojących. Z drugiej strony pojawiają się też sygnały, że stan wody w Odrze zmienia się dynamicznie i jest zły, dlatego miasto zdecydowało się, w porozumieniu z T-Mobile i Wodami Polskimi, umieścić własna bojkę monitorująca, tak by mieszkańcy w każdej chwili mogli sprawdzić, jaki jest stan wody w rzece.
Tomasz Sikora z Urzędu Miejskiego Wrocławia

Wrocławianie, w ramach programu Bezpieczny Wrocław, będą mogli na bieżąco - w czasie rzeczywistym - wiedzieć, co płynie przez nasze miasto. Tylko w weekend z Odry korzystają tysiące ludzi. We Wrocławiu zarejestrowanych jest ponad 750 jednostek pływających, z których mieszkańcy i turyści korzystają codziennie. Dobrze jest wiedzieć, w czym pływamy i czy to bezpieczne.

Galeria zdjęć

Kontrola jakości wody w Odrze

Urządzenia będą przekazywały dane pomiarowe w sposób ciągły, przez całą dobę. – Każdy będzie miał do nich dostęp – informuje dyrektor ds. Smart City, Robert Bednarski. – Dzięki analizie parametrów wszyscy będziemy wiedzieli, jaka jest jakość wody w każdej minucie – dodaje pracownik Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UMW.

Wodowanie bojek – jednej przy moście Grunwaldzkim (bulwarze Kaczyńskich), drugiej przy ujściu Oławy – miało miejsce 22 lipca. Przez kilka dni urządzenia będą kalibrowane, później zaczną mierzyć stan jakości wody.

Przesyłane informacje z bojek i analizy laboratoryjne są pomocne, gdy pogarsza się jakość wody. Możemy wtedy, na przykład, szybciej odciąć fosy miejskie, żeby chronić ekosystem wodny. Ponadto to informacje dla mieszkańców, którzy dowiedzą się, jak dbają o środowisko i jak traktują Odrę.
Robert Bednarski, dyrektor ds. Smart City w UMW

Galeria zdjęć

Kontrola jakości wody także w fosie miejskiej

Przy Grunwaldzkim, gdzie zwodowano jedno z dwóch urządzeń, jest ujęcie wody z rzeki do fosy miejskiej. – Woda w fosie też musi być na bieżąco kontrolowana, co robimy z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji, pobierając próbki do badań laboratoryjnych. Są tam zainstalowane urządzenia napowietrzające. W ten sposób przeciwdziałamy skutkom wynikających z ewentualnej obecności złotych alg – tłumaczy dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu, Jacek Mól.

Zdaniem urzędników i współpracujących z nimi ekspertów, wszyscy powinni wiedzieć, co w Odrze płynie, ponieważ rzeka jest czymś w rodzaju dobra publicznego.

Jedna z największych atrakcji turystycznych miasta. Wrocławianom uprzyjemnia czas na różne sposoby. Przedsiębiorcom daje pracę. Chcemy, żeby wszystkie osoby korzystające z Odry, czuły się bezpiecznie. To kwestia naszej wspólnej odpowiedzialności. Kto widzi zagrożenia, zanieczyszczanie, złe zachowanie wobec Odry, niech to zgłasza służbom bez wahania.
Radosław Michalski, dyrektor Departamentu Marki Miasta UMW

Gdzie można obserwować dane dot. jakości wody w Odrze?

Dane z bojek, gdy będą one skalibrowane, będzie można obserwować na bieżąco na portalu www.wroclaw.pl (link zamieścimy tutaj, gdy tylko pomiary się rozpoczną).

Dlaczego pomiar jakości wody w Odrze ma znaczenie?

Projekt pomiaru jakości wody w Odrze wpisuje się w strategiczne cele programu Bezpieczny Wrocław, współtworzonego z Rządowym Centrum Bezpieczeństwa, inspirowanego doświadczeniami m.in. Szwajcarii i Szwecji.

O projekcie:

  • Lokalizacja: Odra, przy bulwarze Kaczyńskich i Porcie Węglowym.
  • Parametry pomiaru: pH, temperatura, przewodność, tlen, zawiesina, azotany, chlorki.
  • Technologia: NB-IoT, fotowoltaika, przesył danych online.
  • Partnerzy: Urząd Miejski Wrocławia, MPWiK, T-Mobile Polska, Uniwersytet Przyrodniczy.
  • Cel: szybka reakcja na zagrożenia, ochrona zdrowia publicznego, edukacja, bezpieczeństwo nad wodą.

Monitoring Odry jest realizowany w ramach programu Bezpieczny Wrocław.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama