Podstawowe fakty o mikroplastiku z publikacji organizacji Ocean Conservancy, istniejącej od 1972 roku (pod innymi nazwami) i zajmującej się ochroną oceanów przed negatywnymi efektami globalizacji.
- Mikroplastik to drobiny o średnicy od 100 nanometrów do 5 milimetrów (mniejsze niż 100 nm nazywane są nanoplastikiem).
- Drobiny mikroplastiku są lekkie, czasami unoszą się w powietrzu. W środowisku występują: w powietrzu, w wodzie, w glebie, w organizmach żywych (zwierzętach i ludziach).
- Mikroplastik został wykryty przez naukowców w każdym środowisku wodnym poddanym inspekcji.
- Naukowcy podali, że głównymi źródłami mikroplastiku w ocenach są: tkaniny syntetyczne (34,8 procenta) i opony (28,3 proc.).
- Stwierdzili, że 1300 gatunków wodnych połyka plastik. Dostaje się on także do organizmów ptaków i ssaków.
- Płetwale błękitne – największe zwierzęta morskie – zjadają do 10 milionów mikrokawałków plastiku każdego dnia.
- W narządach człowieka mikroplastik wykryto m.in. w jelicie grubym i łożysku.
Mikroplastik to globalne zagrożenie - może być obecny w wodzie, żywności i organizmach żywych, a jego wpływ na zdrowie człowieka i środowisko budzi coraz większe obawy. Konieczność identyfikacji mikroplastików jest również związana z zaostrzającymi się dyrektywami Unii Europejskiej. Wszystko po to, aby móc zidentyfikować potencjalne zagrożenia i przygotować systemy oczyszczania wody i ścieków do eliminacji tego zanieczyszczenia.MPWiK Wrocław FB
Urządzenie do walki z plastikiem
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu jest w konsorcjum (jego liderem jest spółka Techsy), starającym się o ponad 13,5 miliona złotych dofinansowania na opracowanie innowacyjnego systemu do automatycznego, ciągłego monitorowania mikroplastiku i substancji ropopochodnych w wodzie.
Zadaniem dla pracowników MPWiK Wrocław ma być testowanie technologii. „Będziemy prowadzić testy terenowe na naszych obiektach w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych oraz weryfikować funkcjonalność systemu i współpracować nad jego optymalizacją” — piszą w mediach społecznościowych.
W planach jest stworzenie urządzenia, które:
- automatycznie pobiera próbki wody i analizuje je w czasie rzeczywistym (wynik w mniej niż jedną godzinę),
- działa bezobsługowo przez co najmniej 30 dni,
- umożliwia monitoring na miejscu – bez konieczności transportu próbek do laboratorium,
- selekcjonuje cząstki mikroplastiku,
- może być rozbudowane o detekcję substancji ropopochodnych.
Nasz wniosek jako jedyny z całej puli został rekomendowany do dofinansowania w ramach konkursu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju - Hydrostrateg III. Projekt zakończy się w 2028 roku.MPWiK Wrocław FB
To oznacza, że pieniądze są prawie pewne i niedługo umowa będzie podpisana.
Współpraca w projekcie: Politechnika Wrocławska i Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.