wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 04:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ten biurowiec to perła architektury Wrocławia. To dzieło Hansa Poelziga [FOTO]

Ten biurowiec to perła architektury Wrocławia. Budynek przy ul. Ofiar Oświęcimskich zaprojektował genialny Hans Poelzig [DUŻO ZDJĘĆ]

Data publikacji: Autor:

Architekt Hans Poelzig jest znany przede wszystkim jako autor projektu Pawilonu Czterech Kopuł, Pergoli i jej otoczenia w kompleksie Hali Stulecia. Jednak i biurowiec przy dzisiejszej ulicy Ofiar Oświęcimskich jest zaliczany do wyjątkowych w skali świata. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Gmach przy dawnej ulicy Junkierskiej (dzisiaj róg ulic Łaciarskiej i Ofiar Oświęcimskich) powstał w roku 1912. Projekt Hansa Poelziga powstał na zlecenie firmy Junkernstrasse-Baugesellschaft. W żelbetonowej, szkieletowej konstrukcji architekt zastosował horyzontalny podział elewacji.

Charakterystyczne, trójdziałowe okna pozwalały na swobodną aranżację wnętrz na poszczególnych kondygnacjach. Ostatnie piętro budynku jest wyraźnie cofnięte w stosunku do pozostałych. Na elewacji nie ma żadnych ozdób.

Oryginalna centrala telefoniczna

Wewnątrz jest kilka klatek schodowych. Ocalała skrzynka – także projektu Poelziga, centrali telefonicznej. W podziemiach są pomieszczenia skarbca ze współczesnymi stalowymi wrotami oraz oryginalnymi kratami. Wrażenie robi dziedziniec budynku – z wyłożonymi ceramiką ścianami oraz oryginalnym układem okien.

Nowatorskie, oryginalne rozwiązania, pozwalają zakwalifikować ten budynek do wyjątkowych nie tylko w skali Europy, ale nawet w skali świata
Prof. Jerzy Ilkosz, Muzeum Architektury

Kino, klub studencki, bank

Na parterze gmachu były sklepy i kino Urania, na wyższych kondygnacjach urządzono biura. Budynek nie był poważnie zniszczony w czasie oblężenia Festung Breslau.

Galeria zdjęć

Po II wojnie przez dekady pełnił funkcję siedziby Miastoprojektu, Teatru Pantomimy oraz tymczasowo klubu studenckiego Pałacyk. Ostatnie kilkadziesiąt lat należał do Banku Zachodniego, dzisiaj jest w prywatnych rękach.

Foto: Tomasz Hołod /www.wroclaw.pl

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama