wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

16°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 20:25

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Ten biurowiec to perła architektury Wrocławia. To dzieło Hansa Poelziga [FOTO]

Ten biurowiec to perła architektury Wrocławia. Budynek przy ul. Ofiar Oświęcimskich zaprojektował genialny Hans Poelzig [DUŻO ZDJĘĆ]

Tomasz Wysocki,

Kliknij, aby powiększyć
Budynek Hansa Poelziga przy ul. Ofiar Oświęcimskich Tomasz Hołod /www.wroclaw.pl
Budynek Hansa Poelziga przy ul. Ofiar Oświęcimskich

Architekt Hans Poelzig jest znany przede wszystkim jako autor projektu Pawilonu Czterech Kopuł, Pergoli i jej otoczenia w kompleksie Hali Stulecia. Jednak i biurowiec przy dzisiejszej ulicy Ofiar Oświęcimskich jest zaliczany do wyjątkowych w skali świata. Zobaczcie zdjęcia!

Reklama

Gmach przy dawnej ulicy Junkierskiej (dzisiaj róg ulic Łaciarskiej i Ofiar Oświęcimskich) powstał w roku 1912. Projekt Hansa Poelziga powstał na zlecenie firmy Junkernstrasse-Baugesellschaft. W żelbetonowej, szkieletowej konstrukcji architekt zastosował horyzontalny podział elewacji.

Charakterystyczne, trójdziałowe okna pozwalały na swobodną aranżację wnętrz na poszczególnych kondygnacjach. Ostatnie piętro budynku jest wyraźnie cofnięte w stosunku do pozostałych. Na elewacji nie ma żadnych ozdób.

Oryginalna centrala telefoniczna

Wewnątrz jest kilka klatek schodowych. Ocalała skrzynka – także projektu Poelziga, centrali telefonicznej. W podziemiach są pomieszczenia skarbca ze współczesnymi stalowymi wrotami oraz oryginalnymi kratami. Wrażenie robi dziedziniec budynku – z wyłożonymi ceramiką ścianami oraz oryginalnym układem okien.

Nowatorskie, oryginalne rozwiązania, pozwalają zakwalifikować ten budynek do wyjątkowych nie tylko w skali Europy, ale nawet w skali świata
Prof. Jerzy Ilkosz, Muzeum Architektury

Kino, klub studencki, bank

Na parterze gmachu były sklepy i kino Urania, na wyższych kondygnacjach urządzono biura. Budynek nie był poważnie zniszczony w czasie oblężenia Festung Breslau.

Po II wojnie przez dekady pełnił funkcję siedziby Miastoprojektu, Teatru Pantomimy oraz tymczasowo klubu studenckiego Pałacyk. Ostatnie kilkadziesiąt lat należał do Banku Zachodniego, dzisiaj jest w prywatnych rękach.

Foto: Tomasz Hołod /www.wroclaw.pl

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl